نبود برق، زمین و امنیت، مشکلات اصلی سرمایه‌گذاران افغان

Image caption نظرسنجی جدید نشان می‌دهد سرمایه گذاران در افغانستان هنوز با مشکلات زیادی رو به رو هستند

یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که هنوز هم نبود برق، زمین و امنیت مهمترین مشکلات سرمایه‌گذاران در افغانستان است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان به کمک مالی اداره توسعه‌ای آلمان، نظرسنجی را در مورد "موانع کار و بار در افغانستان" انجام داده است.

نتایج این نظرسنجی که امروز اعلام شد، نشان می‌دهد که هنوز هم بسیاری از سرمایه‌گذاران افغان به برق و زمین دسترسی ندارند و از نبود امنیت نیز رنج می‌برند.

در این نظرسنجی مشکلات۵۹۰ سرمایه‌گذار در ولایات کابل، قندهار و بلخ پرسیده شده‌است.

مصاحبه شوندگان که مالکان ۲۱۰ شرکت تولیدی، ساختمانی و تجارتی بودند، گفتند که فساد در گمرگات، سیستم غیر شفاف مالیات‌دهی و عدم دسترسی به منابع مالی از مشکلات دیگر آنها است.

نبود زیرساخت‌ها، بزرگترین مشکل سرمایه گذاران

Image caption نبود برق در نظرسنجی تازه اتاق تجارت، مهمترین مشکل سرمایه گذاران افغانستان است

نظرسنجی مشابه‌ای سال گذشته نیز انجام شده بود، در آن نظرسنجی اکثریت مصاحبه شوندگان، امنیت را بزرگترین مشکل خود دانستند اما اکنون، نبود زیرساخت‌ها به خصوص برق مهمترین مشکل سرمایه‌گذاران شناخته شده است.

یونس نگاه، مشاور اتاق تجارت و صنایع می‌گوید: "در صدر مشکلات زیرساخت‌ها و برق قرار دارد و بعد از امنیت، هم امنیت شخصی و هم امنیت کالاها و پس از آن فساد در گمرکات."

مسئولان شرکت برشنا می‌پذیرند که نتوانسته‌اند به همه سرمایه‌گذاران و متشبثین خصوصی در افغانستان برق فراهم کنند.

میرویس عالمی، معاون تجارتی شرکت برشنا می‌گوید تا سال ۲۰۱۸ مشکل برق پایتخت و شهرهای مهم افغانستان به صورت کامل رفع خواهد شد.

مزمل شینواری، معاون وزارت تجارت و صنایع افغانستان نیز با تایید نتایج این نظرسنجی می‌گوید که در مورد این مشکلات سرمایه‌گذاران در شورای وزیران بحث خواهند کرد.

این نظرسنجی در حالی صورت می‌گیرد که سال گذشته به خاطر نگرانی‌ها از کاهش سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۴، بسته‌ تشویقی از سوی دولت برای سرمایه گذاری ارائه شد.

این بسته تشویقی برای کسانی است که بخواهند تا سال ۲۰۱۵ در این کشور سرمایه گذاری کنند.

امتیازات این بسته مواردی چون دادن زمین، حمایت‌های گمرکی، قیمت ارزان برق، قرضه برای توسعه تجارت، امتیازات واردات مواد خام و ماشین آلات تولیدی و کاهش مالیات بر عایدات است.

مطالب مرتبط