روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۱۴ دلو

حق نشر عکس
Image caption شمار نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به یازده نفر می رسد

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیروز رسماً با نصب بیلبوردها و برگزاری همایش‌های انتخاباتی از سوی نامزدها در کابل، پایتخت، و برخی شهرهای دیگر آغاز شد.

آغاز این مبارزات و مباحث انتخابات پیش‌روی افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۴ دلو/بهمن کابل است.

"برنامه ارایه کنید"

روزنامه ۸‌صبح نوشته که آگاهی مردم نسبت به انتخابات گذشته، اکنون در این کشور افزایش یافته است.

۸‌صبح می‌نویسد که اکنون مردم افغانستان به درستی مشکلات کشورشان را درک می‌کنند.

۸‌صبح افزوده که باید نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، هرچه زودتر، برنامه‌های مدون‌شان را منتشر کنند. نشر این برنامه‌ها سبب می‌‌شود که گروه‌های اجتماعی گوناگون این برنامه‌ها را مطالعه کنند و نقاط قوت و ضعف آن را برای مردم توضیح دهند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که نامزدان باید در همین شب و روزها برنامه‌های کاری‌شان را به گونه بسیار واضح ارایه کنند.

ماندگار نوشته مهمترین عامل انگیزه‌بخش به مردم برای شرکت در انتخابات، برنامه‌های نامزدان است.

نویسنده ماندگار به این باور است که اگر نامزدان نتوانند برنامه‌های مفید و مدون به مردم ارایه کنند، بدون شک مردم نیز دل‌چسپی برای رای دادن و زحمت دادن به خودشان نخواهند داشت.

مشکلات امنیتی در مبارزات انتخابات

Image caption تهدیدات امنیتی از مهمترین نگرانی‌های نامزدان در مبارزات انتخاباتی است

روزنامه ماندگار نوشته که یک روز قبل از آغاز رقابت‌های انتخاباتی، دو عضو مبارزات انتخاباتی عبدالله عبدالله یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، در شهر هرات، در نزدیکی دفتر ستاد انتخاباتی این نامزد کشته شدند.

ماندگار می‌نویسد این رویداد نشان می‌دهد که نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در میان موجی از ترس‌وهراس باید به مبارزات انتخاباتی‌شان بپردازند و کمپاین کنند.

ماندگار افزوده که حکومت باید به هر شکل ممکن، امنیت نامزدان، سـتادها و فعالین عرصه انتخابات را تامین کند.

روزنامه آرمان ملی نوشته که این رخداد یک هشدار جدی به همه کارکنان عرصه انتخابات در افغانستان پنداشته می‌شود و از دولت می‌خواهد تا به آن توجه کند.

آرمان ملی می‌نویسد که برای برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف در افغانستان تأمین امنیت در ولایت ها بسیار مهم است.

آرمان ملی نوشته که مردم افغانستان باید مطمئن شوند که از همین امروز تا پایان روز برگزاری انتخابات و اعلام نتایج آن،امنیت شان گرفته شده است تا با آرامش تمام در این روند سهم گیرند.

"آغاز تجربه‌ای متفاوت"

Image caption مبارزات انتخاباتی در افغانستان روز گذشته آغاز شد

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که به‌رغم همه تأکیداتی که از سوی حکومت صورت می‌گیرد، هر‌روزه شایعاتی در مورد به‌هم‌خوردن انتخابات و حتی تغییر نظام سیاسی دهان‌به‌دهان می‌شود.

جامعه باز افزوده که در چنین فضایی، آغاز رسمی‌تبلیغات انتخاباتی، بی‌تردید یک نقطه روشن و امیدوار کننده است.

جامعه باز نوشته که انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌ رو، با سایر انتخاباتی که در دوره جدید سیاسی در افغانستان برگزار شده است، از بنیاد متفاوت است.

نویسنده جامعه باز به این باور است که این انتخابات، جدا از انتقال سیاسی، می‌تواند به تأسیس فرهنگ سیاسی‌ای بیانجامد که بر اساس آن‌، رویه‌ها و سازوکارهای دموکراتیک جایگزین رویه‌‌ها و شیوه‌های مبتنی بر خشونت و زور عریان گردد.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد چیزی که در زمان تبلیغات انتخاباتی مهم به نظر می رسد این است که تیم های مختلف انتخاباتی سعی کنند فضای انتخابات را یک فضای آرام، منطقی و به دور از تنش ها و رویارویی های منفی بسازند.

افغانستان نوشته که نامزدان رقابت سیاسی را با توجه به ارزش های اخلاقی و دموکراتیک به پیش ببرند و به جای تکیه کردن به ضعف های رقیب، قوت ها و توانایی های خود را برجسته سازند.

روزنامه سروش ملت نیز نوشته که تیم های انتخاباتی باید به عنوان بازیگران مسئول در یک ساز و کار دموکراتیک وارد عمل شوند.

سروش ملت نیز به صداقت، مسئولیت پذیری، تسامح و حمایت از قوانین و مقررات به عنوان ارزش هایی تاکید کرده که باید در این عرصه رعایت شود.

مطالب مرتبط