طرح ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای حمایت از اقتصاد افغانستان

Image caption مقامات آمریکایی گفته‌اند که این طرح از سوی اداره توسعه بین‌المللی آمریکا در افغانستان عملی خواهد شد.

آمریکا قرار است طرح جدیدی را به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار برای حمایت از اقتصاد افغانستان روی دست بگیرد.

بخش اول این طرح شامل ۷۷ میلیون دلار است که هدف آن افزایش توانایی تجاری و مالی افغانستان برای راه یافتن این کشور به سازمان تجارت جهانی در اواخر امسال خوانده شده است.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که این طرح از سوی اداره توسعه بین‌المللی آمریکا در افغانستان عملی خواهد شد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفته: "تحقیقات نشان داده که اگر کشورهای مثل افغانستان اصلاحات قانونگذاری برای عضویت در سازمان تجارت جهانی را عملی سازند، تولیدات ناخالص داخلی آنها در جریان ۵ سال ۲۰ درصد رشد خواهد کرد."

این برنامه معاملات تجاری افغانستان با کشورهای آسیای میانه و هند را حمایت خواهد کرد و به دولت افغانستان کمک خواهد کرد تا درآمد خود را از طریق جمع‌آوری مالیات بر ارزش افزوده، بالا ببرد.

بخش دوم این طرح شامل مصرف ۹۲ میلیون دلار روی توسعه نیروی کار ماهر در افغانستان است که از طریق ایجاد همکاری میان دانشگا‌ه‌های آمریکا و ده دانشگاه افغانستان صورت خواهد گرفت. این برنامه از اول ژانویه/جنوری امسال آغاز شده است.

بخش سوم این طرح شامل ۱۲۰ میلیون دلار برای حمایت از کشاورزی در افغانستان در زمینه تولید غله، تقویت دامداری و افزایش امنیت غذایی است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته "در کنار دیگر مزایا، این طرح زمینه دسترسی حدود ۴۰۰ هزار کشاورز به فن‌آوری و بازاریابی را فراهم می‌کند و انتظار می‌رود که تولید غله را تا ۲۰ درصد افزایش دهد."

آمریکا در زمانی این طرح را اعلام می‌کند که قرار است تا پایان امسال نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند و نگرانی‌های وجود دارد که کاهش کمک‌ها موجب بدتر شدن وضعیت اقتصادی در افغانستان شود.

اخیرا کنگره آمریکا کمک‌های توسعه‌ای این کشور به افغانستان را تا ۵۰ درصد کاهش داد و انجام کمک‌های بیشتر به افغانستان را به امضای موافقت‌نامه امنیتی منوط کرده‌است.

موافقت‌نامه امنیتی سندی است که به شماری از نیروهای آمریکایی اجازه می‌دهد تا پس از پایان ماموریت رزمی ناتو در افغانستان در پایان امسال، در افغانستان باقی بمانند. دیروز وزیر خارجه آلمان نیز در دیدارش از کابل اعلام کرد که ادامه کمک‌های آلمان به افغانستان به امضای موافقت‌نامه امنیتی این کشور با آمریکا وابسته است.

مطالب مرتبط