حامد کرزی: به کمک تکنولوژِی کاغذبازی را ریشه‌کن کنید

Image caption تعداد شرکت های عرضه خدمات مخابراتی نسل سوم در افغانستان به چهار شرکت رسید

افغانستان خدمات نسل سوم (3G) و سیستم سراسری ارتباط موبایل (GSM) را در یگانه شرکت مخابراتی دولتی فعال کرد.

شرکت مخابرات دولتی "افغان‌تله‌کام" پیش از این تنها با خدمات دسترسی چندگانه تقسیم کدی "CDMA" مجهز بود.

این خدمات با برقراری ارتباط ویدیوئی مستقیم حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با یک شهروند افغان راه اندازی شد. آقای کرزی در این مراسم گفت که از پیشرفت "شرکتی به ابتکار افغان‌ها، از پول افغان و برای افغان‌ها" در عرصه فناوری معلوماتی افتخار می‌کند.

خدمات نسل سوم شرکت مخابرات دولتی در حال حاضر تنها در ولایت کابل فعال است و مقام های دولتی می گویند می کوشند که تا شش ماه دیگر به بقیه شهرها هم گسترش یابد.

رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم که در هتلی در کابل برگزار شد به اعضای کابینه، سرمایه گذاران خصوصی و شرکت کنندگان گفت که با استفاده از این فناوری باید زمینه کاریابی برای نسل جوان فراهم شود و کاری کند که بروکراسی از حکومت ریشه کن شود.

این در حالی است که هنوز در تعدادی از نهادهای دولتی افغانستان در مراودات اداری از روش های سنتی استفاده می شود و فناوری معلوماتی کاربرد زیادی ندارد.

هنوز شناسنامه های افغان ها با خط دستی است و دولت به تازگی روند توزیع پاسپورت های الکترونیکی را آغاز کرده و مشغول تعویض شناسنامه های فعلی با شناسنامه های الکترونیکی است.

Image caption بیش از هجده میلیون شهروند افغان از خدمات مخابراتی استفاده می‌کنند، دو میلیون و چهارصد هزار نفر هم به خدمات انترنتی دسترسی دارند

در افغانستان چهار شرکت عرضه خدمات مخابراتی سرتاسری خصوصی و یک شرکت مخابراتی دولت فعال است. این شرکت ها از جمله سرمایه گذاری های بزرگ افغانستان در دوازده سال گذشته به حساب می‌آیند.

در همین حال امیرزی سنگین وزیر مخابرات افغانستان گفت که به دنبال معرفی فیبر نوری که ولایت های افغانستان را با هم وصل کرد و اخیرا امضای موافقتنامه‌‎ای برای قرار گرفتن ماهواره افغانستان در مدار زمین، معرفی خدمات نسل سوم دولتی دست آورد دیگر دنیای فناوری های افغانستان است.

آقای سنگین گفت که انتظار دارند در آینده هزینه استفاده از خدمات مخابراتی و اینترنت کاهش یاید و کیفیت کار شبکه های مخابراتی و شبکه های خصوصی بهتر شود.

مطالب مرتبط