روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۱۵ دلو

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار شود

با آغاز و گرم شدن مبارزات انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، موضوعات مرتبط به انتخابات، سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌ها شده است.

شماری دیگر از روزنامه‌های ۱۵ دلو/بهمن کابل به موضوع موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا نیز پرداخته‌اند.

امنیت در انتخابات

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که امنیت انتخابات چالشی است که باید به آن رسیدگی شود و حل آن ناممکن نیست.

۸‌صبح نوشته که باید تلاش شود، تا حداقل امنیت، برای همایش‌های انتخاباتی نامزدان، روز رای‌دهی و شمارش آرا تامین شود.

۸‌‌صبح افزوده که پیکارهای انتخاباتی باید منحصر به کابل نمی‌ماندو به روستاها و اطراف شهرها برود.

۸‌صبح می‌نویسد که باید از همین حالا روی برنامه‌های امنیتی انتخابات، تجدید نظر شود و همه نقشه‌های امنیتی باید در هماهنگی با مقام‌های محلی، اعضای شوراهای ولایتی و متنفذان محل تنظیم شود.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که اگر امنیت درجامعه نباشد نتیجه آن سردرگمی، هرج ومرج و درنهایت ازهم گسیختگی تمامی شیرازه های اجتماعی و ملی است.

افغانستان نوشته که مبارزات انتخاباتی، در شرایط فعلی می‌تواند از اهداف دشمنان مردم افغانستان به حساب آید.

افغانستان افزوده که اگر مردم افغانستان با جدیت و قاطعیت بر علیه هر نوع ناامنی و هرج و مرج و تهاجم دشمن به مبارزه برخیزند، مطمینا دشمنان افغانستان هیچگاه نخواهند توانست، کاری از پیش ببرند.

اصول مبارزات انتخاباتی

Image caption مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری یکشنبه سیزدهم دلو/بهمن آغاز گردید

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که این روزها مردم گروه گروه در برابر مراکز مبارزات نامزدان حلقه زده اند تا با نامزدان در تماس شوند.

نویسنده آرمان ملی به این باور است که یکی در تلاش به دست آوردن یک مشت پول و دیگری دغدغه آینده کشورش را دارد که چه کسی رئیس جمهوری خواهد شد تا مشکلات جامعه حل شود.

آرمان ملی افزوده که در تیم های انتخاباتی شماری از نامزدان نیز افراد متهم به فساد شامل شده اند که باید نامزدان انتخابات آنها را شناسایی و از خود دور سازند زیرا اعتبار نامزدان را زیر سوال خواهند برد.

روزنامه راه نجات نیز می‌نویسد که شماری در تلاش هستند که در این روزها با شامل شدن در تیم کمپاین یک نامزد، پولی به دست آورند.

راه نجات تاکید کرده نباید بحث پول، بلکه برنامه‌های نامزدان مدنظر گرفته شود و همکاری در مبارزات انتخاباتی و رای دادن نیز بر اساس همین برنامه‌ها صورت گیرد.

روزنامه دولتی انیس نیز در مبارزات انتخاباتی به شفافیت تاکید کرده است.

انیس نوشته که حکومت موظف است تا با رعایت کامل بیطرفی شرایط برگزاری انتخابات آزاد و شفاف را مساعد سازد.

روزنامه ماندگار اما نوشته که تقلب، اعمال نفوذ و معاملاتی که در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری به نفع نامزد مشخصی صورت گرفت، برخی از مردم را به انتخابات بی‌باور ساخت .

ماندگار می‌نویسد اکنون زمانی‌ست که باید از گذشته آموخت و جلو تکرار آن را گرفت.

ماندگار افزوده که مردم نیز می‌توانند با استفاده از حق رای شان و تصمیم گیری آگاهانه، سهم خود را در برگزاری انتخاباتی موفق داشته باشند.

"اختلاف کابینه و کرزی بر سر امضای موافقتنامه امنیتی"

Image caption آقای کرزی در نشست کابینه بار دیگر بر شرط هایش برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا تاکید کرده است

روزنامه اطلاعات روز نوشته که پس از مطرح شدن شرط هایی از سوی آقای کرزی برای امضای موافقتنامه امنیتی، منتقدان او در درون تیم کاری اش زیاد شدند.

اطلاعات روز نوشته که پیش از این شماری از والی‌ها، نمایندگان پارلمان، وزیران کابینه و رهبران سیاسی از رئیس جمهوری خواسته بودند که این سند را امضا کند اما او نپذیرفت.

اطلاعات روز می‌نویسد که در جلسه دیروز شورای وزیران، یکی از معاونان آقای کرزی از او بار دیگر خواسته که موافقتنامه امنیتی را امضا کند اما رئیس جمهوری چون گذشته به شرط‌هایش تاکید کرده است.

اطلاعات روز نوشته: "آقای کرزی در این جلسه گفته اگر مارشال فهمیم یا کریم خلیلی می‌خواهند این موافقتنامه را امضا کنند، می‌توانند."

به باور نویسنده این بحث نشان دهنده انحصار قدرت در دست آقای کرزی است.

روزنامه انصاف می‌نویسد که مطرح شدن بحث موافقتنامه امنیتی همزمان با آغاز مبارزات انتخاباتی، به اهداف مشخص از سوی حکومت این کشور صورت گرفته است.

انصاف نوشته که حکومت افغانستان مخالف واقعی امضای این سند نیست بلکه در نظر دارد آن را در زمان خاصی به امضا برساند.

مطالب مرتبط