روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۶ دلو

با شروع رسمی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیشتر روزنامه‎های کابل مطالب اصلی خود را به موضوعات مرتبط با انتخابات اختصاص داده‌اند.

روزنامه محور با اشاره به آغاز رقابتهای انتخاباتی در این کشور، نوشته که مردم افغانستان آگاه و بیدارند و آنان می‎خواهند بدانند به نامزد ریاست جمهوری که رای می‎دهند چه تغییر در زندگی آنان وارد خواهد کرد؟ آیا برای آنان رفاه را به ارمغان خواهد آورد؟

این روزنامه افزوده که ارزیابی انجام شده نشان می‌دهد که درصد بالای مردم افغانستان به آب سالم آشامیدنی دسترسی ندارند و اکنون مردم می‌خواهند بدانند که به نامزدی که رای می‌دهند چه برنامه های برای تغییر این وضعیت دارد.

'صلح، امنیت و بهبود اوضاع اقتصادی'

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته است که صلح، امنیت و بهبود وضعیت اقتصادی اولویت اصلی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تشکیل می‌دهد. این در شرایطی است که تلاشهای دولت افغانستان برای ایجاد صلح به دلایل متعدد نتایج ملموسی را برای کشور در پی‌نداشت.

این روزنامه افزوده که نا امنی، دوام خشونتها و عدم تحقق صلح اکنون به عنوان یک خواست کلیدی و عمده مردم در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مبدل شده است و علاوه بر آن ۲۵ درصد مردم زیر خط فقر قرار دارند که این نشان می دهد نیاز است تا نامزدهای انتخابات به این مشکلات توجه جدی کنند.

اصلاح نوشته که افغانستان با توجه به وضعیت اقلیمی و داشتن منابع طبیعی و زیر زمینی فرصتهای زیادی برای رفتن به سوی توسعه اقتصادی دارد.

'نامزدها اصول اخلاقی را در نظر گیرند'

۸صبح نیز با اشاره به انجام اولین مبارزه انتخاباتی در افغانستان توصیه کرده که رعایت اصول اخلاقی از سوی نامزدان ریاست جمهوری مهم است. آنان در صحبت‌ها نباید وارد حوزه‌های خصوصی رقبای انتخاباتی شود و از بحث‌هایی که منجر به نفرت، طرح مسایل قومی، زبانی و مذهبی ‌شود خودداری کنند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که در برخی کشورها نامزدان انتخاباتی وارد حریم خصوصی رقبای انتخاباتی خود شده و با افشاگری‌ها و بستن اتهام‌ها سبب جنجال‌های بزرگ سیاسی می‌شود.

۸صبح نوشته که جامعه‌ا‌ی افغانستان آسیب‌پذیر‌ی‌های خاص خود را دارد، بنابراین نامزدها باید ظرافت‌های شرایط موجود را به خوبی درک کنند. آن‌چه مهم است پرهیز نامزدها از بلوف‌های سیاسی و کلی‌گویی است. در صحبت‌های نامزدها مسایل به‌صورت کلی و مبهم مطرح می‌شود و آنان به صورت تخصصی به این مسایل نمی‌پردازند.

'راه حل نامزدها چه است؟'

روزنامه افغانستان با اشاره به شروع رقابتهای انتخاباتی در این کشور نوشت که در دو روز گذشته همه نامزدها از مبارزه با فساد، حاکمیت قانون، توجه به اقتصاد و مسائل بزرگ دیگر حرف زدند. اما هیچ نامزدی به جزئیات چگونگی کار خود نپرداختند. جامعه ما نیازمند این است که بداند که آیا برنامه‌های نامزدها می‎تواند مشکلات و مسائل مختلف جامعه ما را حل نمایند؟

این روزنامه افزوده که نامزدها باید تلاش ورزند تا برنامه‎های خود را به صورت جزئی ارائه نمایند که مردم بتواند درباره برنامه‌های آنان قضاوت کنند. کلی بافی‎های نامزدها نمی‎تواند تفاوت‎های برنامه‌های آنان از همدیگر متمایز کند.

افغانستان نوشت مشکلاتی را که نامزدها می‌خواهند با آن مبارزه کند خواست مردم است، ولی آنچه مهم است راه حل این مشکلات است که باید به صورت صریح و جزئی و عملی نامزدها به آنها بپردازند.

'زنان دلمشغولی جنبی نامزدهای انتخاباتی'

روزنامه جامعه باز نیز با اشاره به برنامه‎های نامزدهای ریاست جمهوری، نوشت که محافل مجلل و باشکوه با آرایش‏های تزئینی و مصنوعی فاقد جاذبۀ واقعی برای مردم بود. از طرف دیگر غیبت فیزیکی زنان در محافل، نیز در برنامه‏‌های این نامزدان جای سئوال است.

نویسنده این روزنامه افزوده است که در افغانستان همواره انتقال قدرت خونین بوده ولی در میان قربانیان منازعه قدرت، سهم زنان نیز از توزیع ناعادلانۀ رنج، بیش‏تر از مردان بوده است. در تقسیم و توزیع قدرت و غنیمت‏های به‏‎دست‏‎آمده از خشونت‏ها نقش زنان تنها به‏‎جایگاه اشیای تزئینی و اغواکننده خلاصه شده است.

جامعه باز افزوده که حکومت برآمده از دل انتخابات پیش رو، برای جلب حمایت و پشتبانی مراکز دموکراتیک قدرت نیازمند توسعه و انکشاف نیروهای انسانی است. این نیروی انسانی و پایگاه مشروعیت، متشکل از دو لایۀ انسانی یعنی زنان و مردان هستند. اما چنین به نظر می‏رسد که نامزدان ریاست‌جمهوری هنوز‌هم به مسئله زنان به عنوان یک دل‏مشغولی جنبی می‏‌نگرند.

'الزامهای قانونی رقابتهای انتخاباتی'

سروش ملت نیز با اشاره به رقابتهای انتخاباتی نوشت که برخی تیمها قوی و منظم ظاهر شدند و بعضی نیز ضعیف، بینظم و حاشیه دار به صحنه آمدند. پس از این مبارزات انتخاباتی گرم‎تر شده و تیمهای انتخاباتی بیشترین تلاش را برای بدست آوردن آرای مردم به خرج خواهند داد.

این روزنامه افزوده که برای بدست آوردن آرای مردم نامزدها نباید از اصول اساسی و ملی پا فراتر نهاده و الزام‌های قانونی را نادیده گیرند. حق تیمهای انتخاباتی است که در رقابت از ابزارهای مشروع تبلیغاتی استفاده کرده و نقاط قوت خود و نقاط ضعف حریف را برجسته کنند، اما در این کار الزامهای قانونی نیز وجود دارد.

سروش ملت نوشته وحدتملی، قانون و اصول مبارزات انتخاباتی، اموال عمومی، اخلاق، صداقت و راستی، منافعملی، فرهنگ و ارزش‌های مردم و امنیت جامعه از اصول و الزامهای اساسی هستند که باید تمامی تیمهای انتخاباتی آنرا در نظر گیرند. مبارزات انتخاباتی به هیچ عنوان به معنی هوچیگری و هیاهوی مخرب و منفی نیست.