برف و رانش زمین جان ۴۱ نفر را در افغانستان گرفت

Image caption برف باری باعث شده که پنجصد راس دام در شمال افغانستان تلف شود

مقامات اداره ملی آمادگی مبازره با حوادث در افغانستان اعلام کردند که در یک هفته گذشته به دلیل ریزش برف و رانش زمین در ولایت‎های مختلف افغانستان، ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

محمد قاسم حیدری معاون اداره آمادگی ملی مبارزه با حوادث در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این تلفات در ولایت‌های فراه، بدخشان، جوزجان، پروان، بامیان، هلمند و قندوز رخ داده است.

او افزود که در اثر رانش زمین در ولایت بامیان و پروان در مرکز افغانستان و شمال کابل ۵ نفر کشته شده‌اند. بقیه این افراد نیز به دلیل برف کوچ /بهمن و سرما جان خود را از دست داده‌اند.

آقای حیدری گفت براساس اظهارات مقامات محلی تنها در ولایت جوزجان ۱۴ نفر به دلیل بارش برف سنگین و سرما جان خود را از دست داده و بیش از ۵۰۰ راس دام نیز تلف شده‌است.

وی افزود که به دلیل ریزش برف اکنون گذرگاه سالنگ که ۹ ولایت شمالی را به کابل وصل می‌کند بسته شده است.

افغانستان یکی از کشورهای مستعد برای وقوع حوادث طبیعی است.

زلزله، سیل، رانش زمین، برف‌کوچ، طوفان، زمستانهای سرد، تابستانهای خشک و خشکسالی هر ساله باعث خسارت‌های زیادی در این کشور می‌شود.

براساس اعلام نهادهای دولتی افغانستان از سال ۱۹۷۰ الی ۲۰۱۲ میلادی فقط جاری شدن سیل در حدود ۳۹۶ الی ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور صدمه زده‌است.

آمار نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۸۳ مورد حادثه طبیعی در ۱۹۵ ولسوالی این کشور رخ داده که باعث مرگ ۴۷۸ نفر شده است.

مطالب مرتبط