کرزی برای حضور در مراسم گشایش المپیک زمستانی به روسیه رفت

حق نشر عکس Reuters
Image caption حامد کرزی قرار است با ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و بانکی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ملاقات کند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان صبح روز جمعه، ١٨ دلو/بهمن به شهر سوچی روسیه سفر کرد.

هدف این سفر اشتراک در مراسم گشایش بازی های المپیک زمستانی در سوچی، واقع در کرانه دریای سیاه در روسیه است که از فردا آغاز می‌شود.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان که به رسانه ها فرستاده شده آمده است که آقای کرزی را هیاتی از مقامات بلند رتبه دولتی از جمله ضرار احمد مقبل عثمانی وزیر امور خارجه و رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی همراهی می‌کند.

از اهداف دیگر سفر آقای کرزی به روسیه، دیدار و گفت‌وگو با رئیسان جمهوری روسیه و چین و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد است.

هنوز جزئیاتی در مورد محور گفت‌وگوهای رئیس جمهوری افغانستان در سوچی منتشر نشده است.

حق نشر عکس arg
Image caption حامد کرزی در حاشیه اجلاس سازمان همکاری های شانگهای با رئیس جمهوری روسیه ملاقات کرد و در مورد انتخابات و خروج نیروهای ناتو صحبت کرد

این سفر به دعوت رسمی ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه انجام شده است.

در ماه سپتامبر سال گذشته در دیداری که حامد کرزی با همتای روس خود داشت در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، خروج نیروهای ناتو از افغانستان و روابط دو کشور گفتگو شد.

در این مذاکرات ابراز امیدواری شد که رئیس جمهوری بعدی افغانستان هم روابط خود را با روسیه حفظ کند.

آقای کرزی در اوج تنش های سیاسی بین افغانستان و آمریکا بر سر موافقتنامه امنیتی به روسیه سفر کرده است. سفر حامد کرزی به روسیه از چند روز قبل بر سر زبان ها است.

کارشناسان افغان گفته اند که سفرهای منطقه‌ای رئیس جمهوری افغانستان به روابط افغانستان با غرب بی ارتباط نیست.

بازی های المپیک زمستانی سوچی روسیه، از فردا آغاز می شود. روسیه وقت زیادی را برای برگزاری این بازی ها گذاشته و هفته ها قبل برای تامین امنیت بازی های المپیک سوچی تدابیر گرفته است.

مطالب مرتبط