تلفات سرما و برفباری در افغانستان به ۶۳ نفر رسید

حق نشر عکس AFP
Image caption برفباری‌های اخیر زندگی خیلی از خانواده‎های فقیر را مختل کرد

منابع خبری در مناطق مختلف افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که با کشته شدن ۲۲ تن در ۲۴ ساعت گذشته آمار تلفات سرما در برفباری‌های اخیر به ۶۳ تن رسیده است.

در تازه‌ترین مورد، هفت تن در ولایت شمالی سر پل جان داده‌اند. عبدالجبار حقبین والی سرپل گفت که با واژگون شدن یک مینی‌بوس حامل ۱۲ سرنشین روی جاده یخ‎زده، ۱۱ تن از جمله شماری زن و کودک کشته شدند.

از سوی دیگر، میر آقا اعتبار رئیس اداره مبارزه با حوادث ولایت قندوز گفت که در اثر انفجار بالون گاز در خانه‎ای در ولسوالی "امام صاحب" چهار کودک کشته شدند.

همچنین مقام‌های ولایت دایکندی گفته‌اند که در اثر فرود آمدن برف در گذرگاهی در ولسوالی میرامور یک تن کشته شده و چهار تن دیگر در حادثه مشابهی در همین ولایت زخمی شده‌اند.

از ولایت جنوبی هلمند هم از مرگ هفت تن گزارش شده است.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند گفت که پنج نفر آنها چوپان‌هایی بودند که در سردی و بارش برف در دشتها گیر افتاده بودند و دو تن دیگر در اثر فرو ریختن سقف خانه جان دادند.

Image caption در مناطق کوهستانی و برفگیر راهها بسته شد و ارزش مواد سوخت بالا رفت

این در حالی است که هفته گذشته از مرگ ۴۱ تن در مناطق مختلف افغانستان در رویدادهای مربوط به سرما و بارش برف گزارش شده بود؛ از جمله ۱۳ تن در جوزجان و هفت نفر در بدخشان.

برفباری‌های اخیر زندگی خیلی از خانواده‎های فقیر را مختل کرد. در مناطق کوهستانی و برفگیر راهها بسته شد و ارزش مواد سوخت بالا رفت.

رویدادهای مرتبط با سرما و حوادث طبیعی در افغانستان بیشتر اوقات مرگبار بوده است.

آمار نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۸۳ مورد حادثه طبیعی در ۱۹۵ ولسوالی این کشور رخ داده که باعث مرگ ۴۷۸ نفر شده است.

مطالب مرتبط