روزنامه‌های کابل، شنبه ۱۹ دلو

انتخابات ریاست جمهوری، شعارها و وعده‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یکی از موضوعات اصلی تعدادی از روزنامه‌های امروز چاپ کابل را تشکیل می‌دهند.

روزنامه محور با اشاره به شروع مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نوشته که نهادهای اطلاعاتی افغانستان باید تلاش کنند که دستهای پشت پرده انتخابات را شناسایی کنند تا این انتخابات به صورت قانونی و مشروع برگزار شود.

این روزنامه تاکید کرده که نامزدهای انتخابات به رقابت سالم پرداخته و باعث پرده دری و افشاگری درباره ضعفهای نامزدهای رقیب نشوند که این کار درگذشته معمول بود.

محور افزوده، اکنون وقت آن رسیده که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به بیداری و شعور شهروندان کشور نیز احترام بگذارند زیرا هرکس در کشور حق دارد تا به نامزد دلخواه خود رای دهد.

روزنامه ویسا نیز در سرمقاله خود نوشته که نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری اعلام کردند که سیل کارمندان جوان را به ادارات دولتی افغانستان خواهند فرستاد، مگر انتخابات ریاست جمهوری یک کودتا علیه نظام قبلی است که تمام کارمندان سابق دولت را باید به خانه‌های شان فرستاد؟

این روزنامه تاکید کرده که در ۱۳ سال گذشته مردم تجارب خوبی را کسب کرده، ولی چیزی که باعث نگرانی مردم شده شعارهای خیالی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است که تاکنون از سوی آنها مطرح شده است.

ویسا با اشاره به بلوغ سیاسی نامزدهای این دوره انتخابات ریاست جمهوری نوشته که مردم نیز در این سالها از هوشیاری لازم برخوردار شده‌اند و نامزدها باید به مردم وعده‌هایی را بدهند که زمینه تحقق آنها فراهم شود و علاوه بر آن تیم ۳۳ نفره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز باید تلاش کنند تا به هر یک از این تیمها که به ارگ (کاخ) ریاست جمهوری راه می‌یابند کمک‌ نمایند.

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به اینکه مبارزات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری روز‌به‌روز رونق یافته، به نقل از شهروند کابل نوشت که حمایت احزاب و نهادهای مدنی از نامزدها مؤثر است، اما نباید حمایت آنان مثل انتخابات گذشته باشد. احزاب و نهادهای مدنی از نامزدهایی حمایت کنند که برنامه‌ای دقیق و روشن داشته باشند.

این روزنامه افزوده که فصل شعارها به پایان رسیده و حالا نامزدها باید با ارائه‌ طرح‌ها و برنامه‌های دقیق و حساب شده‌ به سراغ رای مردم بروند. نامزدها در صورت پیروزی اصلاحات و تغییرات مؤثر را در حکومت‌شان به وجود می‌آورند.

اطلاعات روز تاکید کرده که انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ با دو دور انتخابات گذشته تفاوت‌های زیادی دارد و در این انتخابات آگاهی‌ شهروندان از روند انتخابات افزایش یافته است.

این روزنامه افزوده که رای دهند‌گان تأکید دارند که با دقت برنامه‌های نامزدها را از طریق رسانه‌ها می‌بینند و به کسی رای خواهند داد که متعهد به وحدت ملی بوده و نیز توانایی رهبری را دارا باشد.

۸صبح نیزنوشت که نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مناظره اول‌شان هیچ تعریف مشخصی از طالبان ارایه نکردند. وقتی سوال طالبان مطرح شد، همه سخنان چندپهلو گفتند و از مواردی یاد کردند که سبب تقویت خاستگاه توده‌ای طالبان شده است. این نامزدها در مورد طالبان، تفکر طالبانی و نوع نگاه‌شان به این جریان چیزی نگفتند.

این روزنامه افزوده است که آنان حتی حاضر نشدند جنایات و بی‌رحمی‌های طالبان را به این گروه نسبت دهند. رای‌دهندگان انتظار دارند که نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری از طالبان تعریف مشخص بدهند و باید بگویند که چرا جنگ ده‌ساله جامعه جهانی علیه طالبان، به مهار شورش آنان نینجامیده است.

۸صبح افزوده که نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری باید به‌صورت واضح و روشن اعلام کنند که با کدام این برداشت‌ها موافق هستند. این نامزدان هم‌چنان باید بگویند که چگونه و با چه روش‌هایی می‌خواهند شورش طالبان را مهار کنند. رای‌دهندگان به نامزدی که حرف مشخصی در این مورد نداشته باشد، رای نمی‌دهند.

سروش ملت نیز نوشت که در این روزها، فضای سیاسی کشور گرم و تنور رایزنی‌ها ومذاکرات برای تحکیم تیم‌های انتخاباتی داغ است. هریک از نامزدان و تیم‌های آن ها تلاش می‌نمایند جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های موثر را به طرف خود بکشانند و وزنه خود را در رقابت‌های انتخاباتی سنگین تر سازند.

این روزنامه افزود که از یک سال بدین‌سو تمام تعاملات سیاسی در داخل افغانستان بر محور انتخابات ریاست جمهوری دور می‌زند ولی در این مدت صف و نظم ثابت و روشنی در ارتباط با انتخابات شکل نگرفت. پرسشی که مطرح می‌شود این است که چه عواملی باعث سردرگمی در فضای سیاسی، ابهام در ائتلاف‌ها و معادلات سیاسی شده است؟

سروش ملت مدعی شده که در میان نخبگان افغان پس از گذشت بیش از یک دهه هنوز مفهوم منافع ملی دارای جایگاه ضعیفی است.

به نظر نویسنده این روزنامه یکی از کارویژه های احزاب سیاسی این است که بتوانند افراد یک جامعه را از منافع محدود قومی، زبانی و نژادی و شخصی به سوی اهدافی بزرگ ملی سوق دهند، در حالی که احزاب در افغانستان عمدتا شخصی و در خدمت شخص و برای تامین منافع رهبران آن و بدون در نظر گرفتن منافع جمعی هستند.

روزنامه تحول نیز نوشته که داشتن برنامه مدون و تیم متخصص که قدرت تطبیق برنامه‎ها را دارا باشد یکی از فاکتورهای انتخابات پیش رو است و رای دهندگان نیز به آن توجه خواهند کرد.

این روزنامه افزوده که رای دهندگان افغانستان باید از ملاحظات قومی و منطقه‌ای عبور کننده و اداره کشور را نه بر اساس قومیت و تعلقاتی از این دست بلکه براساس شایستگی و برنامه به یک تیم قدرتمند واگذار کند.

نویسنده این روزنامه معتقد است که این مهم درصورتی قابل تحقق است که قشر نخبه و پیشگام کشور هنگام با رسانه‌های ملی برنامه محوری را تبلیغ کرده و دست از تهیج و بر انگیختن احساسات منطقه‌ای و قومی برداشته و مبلغ عقلانیت گرایی باشد. تنها در این صورت است که دورنمایی روشن برای آینده قابل تصور است.

تحول افزوده که با ایجاد چنین دورنمایی سالهای پیش رو که به عنوان گلوگاه و نقطه بحرانی تاریخ معاصر افغانستان یاد می‌شود به سالهای ثبات و پیشرفت افغانستان خواهد انجامید.

مطالب مرتبط