دولت افغانستان نیروهای خارجی را از بازداشت کردن افراد در خاک خود منع کرد

حق نشر عکس arg
Image caption در این جلسه حکومت افغانستان گفته که نیروهای خارجی حالا حق بازداشت افراد را در خاک افغانستان ندارند

حکومت افغانستان گفته است که نیروهای خارجی دیگر حق بازداشت و نگهداری افراد در زندان و راه اندازی عملیات های نظامی را در خاک این کشور ندارند.

دیروز (۲۰ دلو/بهمن) در نشتی باحضور حامد کرزی رئیس جمهوری تاکید شد که کمیته در رسیدگی به پرونده های زندانیان بگرام با "روحیه وطن دوستی" و "استقلال" عمل کرده است.

عملکرد این کمیته منتج به رهایی صدها زندانی بگرام از جمله ۳۷ زندانی که دولت آمریکا آنها را "زندانیان خطرناک" خوانده، شده است.

Image caption در مارس سال گذشته هنگام انتقال مسئولیت زندان بگرام، حکومت افغانستان و ناتو توافق کردند که نیروها خارجی می توانند افراد را در افغانستان بازداشت کنند اما باید ظرف نود و شش ساعت بازداشتی ها را به حکومت افغانستان تحویل دهند

به اساس یک خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، در این جلسه رئیس دادگاه عالی، دادستان کل، مشاور امنیت ملی، اعضای کمیته رسیدگی به پرونده های زندانیان بگرام و وزیران عدلیه، امور داخله و دفاع هم حضور داشتند.

در خبرنامه آمده "جلسه با یادآوری این که اکنون سربازان خارجی حق انجام عملیات، گرفتاری افغانها و داشتن زندان در خاک ما را ندارند، همه ترتیبات موقت مربوط به زندان بگرام را ملغی اعلام کرد."

حکومت در حالی این تصمیم را گرفته که پانزده روز پیش حامد کرزی در نشست خبری در کابل گفت که زندان بگرام کارخانه طالب سازی است.

نیروهای بین المللی کمک به امنیت، آیسا، به بی‎بی‌سی گفتند که نمی‌خواهند در واکنش به تصمیم تازه حکومت افغانستان اظهار نظر کنند.

یک سال پیش در ماه مارس، در مراسم تحویل دهی مسئولیت زندانیان بگرام به افغانها حکومت افغانستان و فرماندهی ناتو توافق کرده بودند که پس از این نیروهای خارجی می توانند افرادی را در افغانستان بازداشت کنند اما باید این افراد را ظرف ۹۶ ساعت به نیروهای افغان تحویل دهند.

اما آن گونه که در خبرنامه ریاست جمهوری آمده سربازان خارجی پس از این حق بازداشت نخواهند داشت و همچنین بازداشتگاه بگرام دیگر زندان خاص نخواهد بود و در چارچوب وزارت امور داخله به صورت یک بازداشتگاه عادی درخواهد آمد.

مقام های افغان می‌گویند که پرونده های زندانیانی که در حال حاضر در بگرام در بند هستند، توسط نهادهای عدلی و قضایی افغانستان بررسی خواهد شد و در مورد این پرونده ها دولت افغانستان تصمیم خواهد گرفت.

اما شماری از پرونده ها توسط کمیته رسیدگی به پرونده های بازداشتی‎های بازداشتگاه بگرام بررسی شده و این کمیته درباره آن تصمیم خواهد گرفت.

مقام های آمریکایی دو هفته پیش سوابق و مشخصات ۳۷ زندانی‌ای را که از سوی دولت افغانستان رها شده اند منتشر کرد و گفت که این افراد برای امنیت افغانستان و جان نیروهای آمریکایی و افغان خطرناک هستند.

آزادی بازداشتی‎های بگرام و نحوه رسیدگی به پرونده های آنها از موضوع‌های اختلاف برانگیز در روابط آمریکا و افغانستان بوده است.

مطالب مرتبط