آلمان: موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا باید امضا شود

حق نشر عکس arg
Image caption وزیر خارجه آلمان در دیدار با آقای کرزی گفته که امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا به ادامه همکاری‌های بین‌المللی کمک می‌کند

فرانک والتر شتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان در سفرش به کابل گفت که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی کمک‌های آلمان به افغانستان ادامه خواهد یافت.

این اولین سفر او به عنوان وزیر خارجه جدید آلمان به افغانستان است. او دیروز در یک سفر از پیش اعلام نشده، نخست به مزار شریف رفت و در آنجا با نظامیان کشورش دیدار کرد.

آقای شتاین‌مایرادامه کمک‌های نظامی کشورش با افغانستان را تا حد زیادی وابسته به امضای موافقتنامه امنیتی کابل و واشنگتن دانست.

او گفت که در دیدارش با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نگرانی‌اش را از عدم امضا این موافقت‌نامه ابراز کرده است.

وزیر خارجه آلمان گفت:"رئیس جمهور کرزی گفت افغانستان این موافقتنامه را امضا خواهد کرد. من برایش روشن ساختم که این سند برای ما چقدر مهم است که زود امضا شود. برنامه‌های که ما برای افغانستان داریم به وقت نیاز دارد ما باید اکثریت پارلمان و مردم مان را متقاعد سازیم که کمک های ما پس از ۲۰۱۴ به افغانستان و حضور نیروهای ما در آن کشور را تایید کنند."

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان نیز آمده است که وزیر خارجه آلمان در دیدار با حامد کرزی، خواست آلمان را برای امضای هر چه زودتر موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا بیان کرده و گفته است که امضای این سند برای ادامه ماموریت غیرجنگی بین المللی در افغانستان کمک می‌کند.

اما حامد کرزی یک بار دیگر به موضع قبلی‌اش برای امضای موافقتنامه امنیتی تاکید کرده و گفته که آغاز عملی و علنی روند صلح و مصونیت خانه‌های مردم افغانستان از پیش شرط های اصلی برای امضای این موافقتنامه می‌باشد.

ضرار احمد مقبل عثمانی، وزیر امور خارجه افغانستان نیز در نشست خبری امروز گفت که مذاکرات میان افغانستان و آمریکا روی این سند جریان دارد.

او اظهار امیدواری کرد که موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا پیش از انتخابات ریاست جمهوری به امضا برسد.

آلمان پس از آمریکا و بریتانیا بیشترین نیروی نظامی را در افغانستان دارد و در برنامه‌های بازسازی افغانستان نیز سهم بزرگی داشته است.

آلمان در ۱۳ سال گذشته نقش عمده در پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی در افغانستان ایفا کرده‌است.

پیش از این آلمان ۵۳۵۰ سرباز در افغانستان داشت که حالا شمار آنها به ۳۱۰۰ نفر کاهش یافته است.

پیش از این دیدار، آقای شتاین‌مایر در دیدارش با سربازان آلمانی در شمال افغانستان به آنها گفته بود که امسال نه تنها که یک سال کلیدی برای افغانستان است بلکه نقطه چرخشی در تعامل آلمان نیز است.

مطالب مرتبط