روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۰ دلو

Image caption سازمان ملل در گزارش خود نوشته که از سال ۲۰۰۹، سال ۲۰۱۳، "بدترین سال" برای زنان، دختران و پسران افغان بوده

سازمان ملل در گزارش سالانه خود از افزایش ۱۴ درصدی آمار قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۳ خبر داده است.

این سازمان شورشیان را مسئول ۷۴ درصد و نیروهای طرفدار دولت را مسئول ۱۱ درصد دیگر این تلفات معرفی کرده است.

گزارش سازمان ملل سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۰ دلو/بهمن کابل است.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که انتشار این ارقام به‌گونه کم‌سابقه‌ای وحشتناک است، آن‌هم در زمانی که نیروهای جامعه جهانی در حال خروج از افغانستان‌اند.

ماندگار نوشته که سازمان ملل چنین کشتارهایی را، نشانه نوعی عقب‌گرد در افغانستان تلقی کرده ـ که به نظر می‌رسد این برداشت خیلی از حقیقت به دور نیست.

ماندگار افزوده انتشار این آمار در حالی صورت می‌گیرد که رئیس‌جمهور کرزی، کشتار افراد غیرنظامی از سوی نیروهای ناتو و آمریکا را بهانه قرار داده و از امضای پیمان امنیتی امتناع می‌ورزد.

اما به باور نویسنده ماندگار این گزارش چیز دیگری را روایت می‌کند "دلیل کشته شدن مردم ملکی توسط نیروهای ایالات متحده و ناتو، عملکرد طالبان، حزب اسلامی ‌و سایر گروه‌های تروریستی بوده است. این سخن به معنای آن نیست که نیروهای ایالات متحده و ناتو هیچ اشتباهی نداشته‌اند، بلکه به معنای آن است که حجم بالایی از کشتارهای بی‌رحمانه مردم ملکی، توسط طالبان و سایر گروه‌های تروریستی صورت گرفته است."

ماندگار با توجه به این موضوع از رهاسازی "طالبان زندانی"، از سوی رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرده است.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که هزینه جنگ با ترور و حمله‌های تروریستی را مردم افغانستان می‌‌دهند.

۸‌صبح افزوده که هدف طالبان روشن است، کشتار بیشتر غیرنظامیان اهداف آنان را تامین می‌کند اما نیروهای امنیتی افغانستان که حالا تمامی مسئولیت‌ها را به‌دوش گرفته‌اند، باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که در عملیات‌های‌شان کشتار غیرنظامیان به صفر برسد.

۸‌صبح نوشته که کشتار غیرنظامیان طالب و تروریست تولید می‌کند بنابراین حراست حق حیات مردم، باید در صدر برنامه‌های نیروهای امنیتی کشور باشد.

نویسنده ۸‌‌صبح به این باور است که باور و اعتماد مردم به نیروهای امنیتی کشور وقتی بیشتر می‌شود که بینند ارتش و پولیس برای حراست از حیات آنان، فعالیت می‌کنند.

روزنامه افغانستان وضعیت کودکان و زنان را در افغانستان بررسی کرده است.

افغانستان نوشته که کودکان و زنان در افغانستان و کشورهای مشابه آن از بدترین وضعیت برخوردار هستند.

به باور نویسنده افغانستان این دو قشر از جامعه با توجه به بافت سنتی و فرهنگ ها که بر جامعه در هر دوره و زمانی بیشترین بار سنگین مشکلات را بر دوش کشیده اند.

افغانستان افزوده که انتظار می رفت حکومت در تمام زمینه ها خصوصا در مورد وضعیت حقوق بشری و حقوق زنان و کودکان کارهای مثبتی را انجام دهد ولی در چند سال گذشته هیچ اقدامی از سوی حکومت که تاثیر مثبتی بر وضعیت کودکان بگذارد دیده نشده است.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که آن‌چه سبب شده تا خشونت‌ تداوم یابد و به زندگی و حق بشری افراد ارزش داده نشود، بی‌توجهی به نقض گسترده حقوق بشری افراد و رعایت‌نکردن کنوانسیون‌های بین‌المللی است و این‌که مسببان و عاملان کشتارهای بی‌رحمانه جمعیت‌های غیرنظامی، از هرگونه مجازات و پیگیری کیفری و تاریک‌بودن چشم‌انداز اجرای عدالت خودشان را معاف می‌دانند.

جامعه باز نوشته که احترام به زندگی و کرامت انسانی، باید از سوی طرف‌های درگیری رعایت شود.

نویسنده جامعه باز تاکید کرده که عامل این کشتارها هر کسی و هر طرفی که باشد باید جوابگو باشد و به جزای اعمالش برسد.

مطالب مرتبط