کرزی: آزادی زندانیان افغان ربطی به آمریکا ندارد

حق نشر عکس AP

حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان، امروز در آنکارا گفت که ایالات متحده باید اعتبار دستگاه قضایی افغانستان را به رسمیت بشناسد. او تاکید کرد افغانستان یک کشور مستقل است و اگر دستگاه قضایی تصمیم می‌گیرد برخی زندانیان را آزاد کند این مساله ارتباطی به آمریکا ندارد.

او از آمریکا خواست که از تعرض به دستگاه قضایی افغانستان دست بردارد.

اظهارات آقای کرزی پس از آزادی جنجال‌برانگیز ۶۵ نفر از زندان بگرام بیان شده است.

رئیس‌جمهور افغانستان این سخنان را در کنفرانس خبری در آنکارا و پس از گفتگوهای سه جانبه افغانستان، پاکستان و ترکیه، بیان کرد. امنیت و صلح در افغانستان محور اصلی این گفتگوها بود.

نشست سه جانبه

نشست در قصر ریاست جمهوری ترکیه برگزار شد و پیش از آن عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه با رئیس جمهوری افغانستان و رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور با همتای پاکستانی‌اش نواز شریف دیدار کرد.

در دور تازه گفتگوها میان سه کشور شماری زیادی از مقام‌های امنیتی سه کشور شامل وزیر داخله و رئیس امنیت ملی ترکیه نیز شرکت کرده بودند.

هرچند جزئیات زیادی در باره گفتگوها میان مقام های سه کشور در آنکارا منتشر نشده است، اما مقام‌های ترکیه گفته‌اند با توجه به روابط دوستانه و فرهنگ مشترک با افغانستان و پاکستان، علاقمند هستند به آوردن صلح در منطقه کمک کنند.

در پایان گفتگوها، مقام‌های سه کشور گفتند به تلاش برای آوردن صلح به افغانستان ادامه خواهند داد. هرچند این هشتمین باری است که مقام‌های ارشد سه کشور دور هم جمع می‌شوند، اما ظاهرا این گفتگوها و دیدارها تا حالا تاثیری بر وضعیت امنیتی افغانستان و یا بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان نداشته است.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان در پایان این دیدار گفت کشورش به داشتن روابط خوب و دوستانه با افغانستان متعهد است، کشوری که بارها از سوی دولت افغانستان به حمایت از طالبان متهم شده است.

در تازه‌ترین اظهارات از این دست، وزیر خارجه افغانستان که در گفتگوهای سه جانبه شرکت داشت گفت پاکستان باید طالبان را متقاعد کند که برسر میز مذاکره بنشینند.

ضرار احمد عثمانی همچنین گفت جنگجویان طالب در خاک پاکستان پناهگاه دارند. این ادعاها همواره از سوی پاکستان رد شده است.

در پی تنش‌های سیاسی میان افغانستان و پاکستان، ترکیه در سال ۲۰۰۷ برای میانجی‌گری بین دو کشور و یاری افغانستان برای کمک به طالبان اعلام آمادگی کرد.

این کمک شامل طرحی برای گشایش یک دفتر برای طالبان در ترکیه هم می‌شد، طرحی که شماری از احزاب سیاسی مخالف دولت در ترکیه در واکنش به آن گفتند احتمالا می‌تواند راه را برای حضور گروه‌های تندروی مسلح در ترکیه هم باز کند.

تمایل دولت ترکیه به زمینه‌سازی برای آغاز گفتگوهای صلح در افغانستان، پای شماری از اعضای گروه طالبان را به این کشور هم باز کرد، از جمله ملا آغا جان معتصم از اعضای برجسته گروه طالبان.

هرچند طالبان اعلام کردند که آغا جان معتصم دیگر ارتباطی با این گروه ندارد اما بسیاری به این باورند که او هنوز هم از چهره‌های بانفوذ در میان طالبان است.