روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۱ دلو

تاکید وزیر خارجه آلمان بر امضای پیمان امنیتی بین افغانستان و آمریکا و افزایش تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان، از موضوع‌های اصلی مطالب تحلیلی و خبری روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

هادی صادقی در سرمقاله روزنامه سروش ملت با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه آلمان در کابل، نوشته که در روابط کابل و واشنگتن "اکنون وقت اعتمادسازی است". نویسنده به این باور است که هرچه موضوع پیمان امنیتی بین دو طرف کشدار و طولانی شود، پیامدهای اقتصادی و سیاسی آن بیشتر "منفی" خواهد شد.

دیروز فرانک والتر شتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان در دیدار با رئیس جمهوری و وزیر خارجه افغانستان برامضای پیمان امنیتی بین آمریکا و افغانستان تاکید کرد و افزود که ادامه کمک‌های آلمان به افغانستان هم به امضای همین پیمان ربط دارد، ولی آقای کرزی بر موضع قبلی خود مبنی بر زمینه‌سازی آمریکا برای آغاز عملی گفتگوهای صلح با طالبان تاکید کرد.

نویسنده سروش ملت تاکید کرده که دولت افغانستان باید چهارچوب قانونی ماندن یا رفتن نیروهای بین‌المللی در افغانستان را روشن کند. نویسنده همچنین افزوده که اصرار آمریکا بر مشخص شدن سرنوشت این پیمان برای تامین منابع مالی آن قابل درک است و نباید تعبیر سیاسی شود.

سرمقاله‌نویس سروش ملت در ادامه نوشته که مقام‌های دو کشور باید برای عبور این بن‌بست کنونی "اعتمادسازی" کنند. به نظر نویسنده، این اعتمادسازی با اثبات اراده آمریکایی‌ها برای تلاش در زمینه تامین صلح و رفع محدودیت‌هایی که با وضع شرایط دولت افغانستان برای برنامه‌ریزی حضور آمریکایی‌ها به میان آمده، امکان‌پذیر است.

روزنامه دولتی انیس گزارش اصلی خود را به نشستی که با حضور حامد کرزی رئیس جمهوری درباره بازداشتگاه بگرام برگزار شد، اختصاص داده است. به نوشته انیس، در این نشست گفته شده که نیروهای خارجی "حق انجام عملیات، گرفتاری افغانها و داشتن زندان در خاک ما را ندارند".

انیس افزوده که در این نشست "همه ترتیبات موقت مربوط به زندان بگرام" ملغی اعلام و مدیریت آن مانند دیگر بازداشتگاه‌های کشور به وزارت داخله/کشور واگذار شد. به پرونده‌های بازداشتی‌ها هم از سوی مراجع قضایی رسیدگی شود.

انیس همچنین نوشته که کار بررسی پرونده‌هایی که در حاضر زیر بررسی کمیته ویژه رسیدگی به پرونده‌های بازداشتی‌های بازداشتگاه بگرام بودند، انجام شده و تصمیم درباره آنها بعداً اتخاذ خواهد شد.

مدیریت این بازداشتگاه دراثر گفتگوهای طولانی بین نیروهای آمریکایی و حکومت افغانستان، به وزارت دفاع واگذار شد و پرونده‎های بازداشتی‌ها از سوی یک کمیته ویژه بررسی می‌شد و صدها بازداشتی آزاد شدند که آزادی آنها واکنش تند نیروهای آمریکایی را به دنبال داشت، چرا که این نیروها شماری از این زندانیان را "خطرناک" می‌دانند.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی با اشاره به گزارش اخیر سازمان ملل درباره تلفات غیرنظامیان در افغانستان، افزایش تلفات افراد غیرنظامی را "تکاندهنده" خوانده و در سرمقاله خود تلفات چنین افراد را با راهبرد شورشیان مربوط دانسته است. به نظر نویسنده، شورشیان قصد دارند به هر وسیله‌ای و از جمله ایجاد وحشت، فضای کشور را "رعب‌آلود" کنند.

اخیراً سازمان ملل در گزارش سالانه خود از افزایش ۱۴ درصدی غیرنظامیان در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال ۲۰۱۲ خبر داد و نوشت که شورشیان را مسئول ۷۴ درصد و نیروهای دولتی و بین‌المللی مسئول تلفات ۱۱ درصد این تلفات هستند. این سازمان پنج درصد دیگر را به هیچ جناحی نسبت نداده و بقیه در جنگ زمینی بین دو طرف کشته و زخمی شده‌اند.

سرمقاله‌نویس اصلاح با اشاره به آمار تلفات غیرنظامیان در یک سال که به ۸۶۱۵ نفر (۲۹۵۹ کشته و ۵۶۵۶ زخمی)، می‌رسد، نوشته که چنین آماری بیانگر یک "فاجعه" است. روزنامه از گروه طالبان انتقاد کرده که "پیوسته با حمله با اماکن مزدحم، عبادتگاه‌ها و مساجد، شهرها و کشتار غیرنظامیان، در پی خلق وحشت در میان مردم و شهروندان کشور است."

روزنامه همچنین افزوده که دولت افغانستان به همین دلیل، از نیروهای خارجی هم همواره خواسته که در جریان عملیات نظامی به مصونیت جان غیرنظامیان توجه کنند و تلاش به خرج دهند، چرا این که تلفات غیرنظامیان هم از دیدگاه دینی ناروا و هم باعث ناراحتی مردم خشم مقامهای دولتی می‌شود.

روزنامه آرمان ملی هم سرمقاله خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته که آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل بیانگر "قساوت" و "توحش" گروه طالبان نسبت به غیرنظامیان است. نویسنده افزوده که این رویه نتوانسته مردم را به سوی گروه بکشاند، بلکه باعث افزایش نگرانی مردم شده است.

روزنامه به این باور است که آمار تازه سازمان ملل نشان می‌دهد که گروه طالبان "بی‌رحمانه‌تر از گذشته" عمل می‌کند و این گروه با کشتار غیرنظامیان می‌خواهد که با کشتار غیرنظامیان فضای رعب و حشت را بر کشور حاکم کند.

گروه طالبان این گزارش را رد کرده و با انتشار نامه خبری گفته‌است که عملیات نیروهای خارجی، بازرسی خانه‌های افغانها از سوی نیروهای پلیس و ارتش افغانستان، اقدامات پلیس محلی افغانستان و دیگر نیروهای امنیتی افغانستان عوامل کشتار غیرنظامیان در افغانستان است.

مطالب مرتبط