۵۶ عملیات نظامی در ۹ روز برای امنیت مبارزات انتخاباتی افغانستان

حق نشر عکس

مقامات وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گویند که در ۹ روز گذشته از آغاز مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری تاکنون، ۵۶ عملیات نظامی راه اندازی کردند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور امروز در یک نشست خبری گفت که در این عملیات‌ها ۷۹ مخالف مسلح کشته و ۴۷ مخالف دیگر بازداشت شدند.

او افزود که این عملیات‌ها در نقاط مختلف این کشور راه اندازی شدند.

آقای صدیقی می‌گوید که در جریان عملیات‌های انجام شده، ۱۷۷ حلقه مین و هزارها کیلوگرم مواد منفجره نیز به دست آمده است.

به گفته وی، نیروهای پلیس در این عملیات‌ها هیچ تلفاتی نداشتند.

او می‌گوید که از تمام نامزدان ریاست جمهوری می‌خواهند برنامه‌های مبارزات انتخاباتی‌شان در هماهنگی با نیروهای امنیتی انجام دهند تا امنیت آنها به درستی تامین شود.

مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان سیزدهم دلو/بهمن آغاز شد و تا ۴۸ ساعت قبل از انتخابات ادامه خواهد داشت.

مبارزات انتخاباتی نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی نیز سیزدهم حوت/اسفند آغاز خواهد شد.

امنیت مراکز انتخاباتی

Image caption مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان سیزدهم دلو/بهمن آغاز شد

سخنگوی وزارت داخله/کشور می‌گوید که به تازگی کمیسیون مستقل انتخابات فهرست ۳۲۳ مرکز انتخاباتی جدید را به این وزارت فرستادند.

او گفت که پلیس تنها امنیت ۶ مرکز جدید معرفی شده را تامین کرده نخواهد توانست.

پیش از این اعلام شده بود که از ۶ هزار و ۸۴۵ مرکز رای‌دهی که فهرست آنها از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان به نهادهای امنیتی داده شده بود، این نهادها قادر به تامین امنیت ۶ هزار و ۴۳۱ مرکز رای‌دهی خواهند بود.

آقای صدیقی می‌گوید که اکنون آنها قادر خواهند بود امنیت ۶۷۴۸ را تامین کنند و 420 مرکز به دلیل تهدیدات امنیتی بسته خواهد بود.

او گفت که پلیس و سایر نهادهای امنیتی می‌کوشند در ولایاتی چون هلمند، غزنی، بادغیس و غور که مراکز بیشتری بسته پیش بینی شده‌اند، پیش از برگزاری انتخابات عملیات‌هایی راه اندازی کنند و تهدیدات را از بین ببرند.

مقامات امنیتی می‌گویند که در مقایسه با انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ که در حدود ۹۰۰ مرکز رای‌دهی در افغانستان بسته ماند، کاهش تعداد مراکز که بسته باقی می‌ماند، نشاندهنده افزایش توانمندی نیروهای افغان است.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۶ حمل/ فروردین سال ۱۳۹۳ برگزار شود.

مطالب مرتبط