کرزی برای دیدار با مقامات ترکیه و پاکستان، عازم آنکارا شد

Image caption ترکیه در نظر دارد که نقش بیشتری را در روند صلح افغانستان بازی کند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای گفتگو با مقامات ترکیه و پاکستان عازم آنکارا پایتخت کشور ترکیه شد.

براساس گزارش رسانه‎های افغانستان قرار است که ترکیه در روند صلح میان دولت افغانستان و نیروهای مخالف این کشور را یاری رساند.

سال گذشته نیز برای هفتمین بار نشست سه‎جانبه رهبران افغانستان، ترکیه و پاکستان در آنکارا برگزار شد.

دولت افغانستان بارها اعلام کرده است که صلح افغانستان به دست کشورهای پاکستان و آمریکا است.

گفته می‌شود که افغانستان و پاکستان با میانجیگری کشور ترکیه به توافق رسیده‌اند که دفتر طالبان در کشور عربستان برای کمک به روند گفتگوی صلح میان دولت افغانستان و مخالفان آنان باز شود.

سال گذشته نیز دفتر طالبان با همکاری آمریکا در قطر باز شد که به دلیل بر افراشته شدن پرچم طالبان در این دفتر خشم کابل را در پی‌داشت و بعد از این اقدام، دفتر بسته شد.

دولت افغانستان تاکنون درباره سفر آقای کرزی به ترکیه ابراز نظر نکرده و در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که مقامات سه کشور افغانستان، ترکیه و پاکستان در این جلسه شرکت دارند.

بر اساس این خبرنامه ضرار احمد عثمانی وزیر امور خارجه، بسم الله محمدی وزیر دفاع، صلاح‌الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح، داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی، یحیی معروفی مشاور امور بین‌الملل، عبدالکریم خرم رئیس دفتر آقای کرزی، رحمت الله نبیل سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی، معصوم استانکزی رئیس دبیر خانه شورای عالی صلح و ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهور او را در این سفر همراهی می‌کنند.

روزنامه نیویورک تایمز چندی قبل نوشته بود که حامد کرزی،‌ رئیس جمهوری افغانستان، از حدود سه ماه قبل به طور محرمانه با طالبان در تماس بوده است.

این روزنامه می‌گوید که مقامات آمریکایی‌ و دیگر متحدان غربی افغانستان در این تماس‌ها دخیل نبوده‌اند و نتیجه گرفته‌اند که این امر می‌تواند یکی از دلایل تیره‌تر شدن روابط میان کابل و واشنگتن بوده باشد.

مطالب مرتبط