روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه، ۲۲ دلو

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

امنیت انتخابات ریاست جمهوری و تصمیم کابینه افغانستان بر عدم مداخله مقامات دولتی این کشور در روند انتخابات ریاست جمهوری یکی از موضوعات اصلی تعداد از روزنامه‌های صبح سه‌شنبه کابل را تشکیل می‌دهد.

۸صبح نوشته که تصمیم کابینه مبنی بر اینکه حامد کرزی رئیس جمهوری در انتخابات از کسی حمایت نمی‌کند و از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته که تخلف‌های انتخاباتی مقام‌های دولتی را به ریاست‌جمهوری گزارش دهند، مطابق قانون است.

این روزنامه افزوده که حکومت باید بی‌طرفی خود را در انتخابات حفظ کند و رئیس‌جمهور کرزی باید با اقدام‌های عملی، بی‌طرفی حکومت را به نمایش بگذارد.

۸صبح نوشته که رئیس جمهور کرزی باید اعتماد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را جلب کند که اجرای تقلب سازمان یافته، در برنامه ارگ(کاخ) ریاست جمهوری افغانستان نیست.

روزنامه ویسا نیز با اشاره به تصمیم کابینه افغانستان به عدم دخالت در روند انتخابات، نوشته که باید راهکارهای ایجاد شود تا نهادهای داخلی و بین‌المللی نتوانند در روند انتخابات ریاست جمهوری دخالت کنند.

این روزنامه افزود که باید نهادهای جامعه مدنی و اصحاب رسانه در این زمینه فعالیت کنند تا فرصت دخالت برای افراد که قصد دخالت در انتخابات را دارند فراهم نشود.

نویسنده ویسا نوشته که اعتراف مقامات بین المللی نشان داد که انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ چگونه برگزار شد و این امکان وجود دارد که تجربه گذشته تکرار شود.

روزنامه افغانستان نیز به اجراء ۵۶ عملیات غیر نظامی توسط نیروهای امنیتی افغان در یک هفته گذشته اشاره کرده و افزوده که با شروع مبارزات انتخاباتی و نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، طالبان تلاش می‌کند تا با گسترده ساختن ناامنی، جلو مشارکت مردم در انتخابات را بگیرند.

این روزنامه نوشت که نیروهای امنیتی افغانستان آزمون سخت و ماموریت دشواری را پیشرو دارند. آنان باید امنیت انتخابات را در نبود نیروهای بین المللی، به تنهایی تامین‌کند و به مردم افغانستان ثابت سازد که توانایی گرفتن مسئولیت امنیت کشور را در هر شرایط دارند.

این روزنامه مدعی شده که مناطق نا امن پس از اجرای عملیات و برگشتن نیروهای امنیتی، دوباره به تصرف طالبان قرار می‌گیرد و اگر فکری برای آینده آن نشود، تاثیر چندانی در امنیت دوامدار کشور ندارد.

روزنامه آرمان ملی نیز با انتقاد از کابران رسانه‌های اجتماعی نوشته که در برخی از صفحات رسانه‌های اجتماعی دست‌های آشنا و نا آشنا، آب به آسیاب دشمنان می‌ریزند و می‌کوشند تا با دامن زدن قوم گرایی از این موضوع استفاده ابزاری کنند و مردم را برای بسیج جدال گرایانه وادار سازد.

این روزنامه افزوده که این پدیده در افغانستان تازه نیست، ولی معلوم است که کارفرمایان این روند می‎خواهند برای کوبیدن حریفان شان از این روند ننگین و غیر دموکراتیک سود ببرند.

آرمان ملی توضیح داده که افغانستان در سی و پنج سال گذشته دستخوش مظالم و ستم‌های زیادی شده و این گروه‌ها از یاد برده‌اند که پرداختن به این مسایل در زمانی که مردم می‌خواهند از تاریخ عبرت گیرند، آسیب رساننده و زیان آور است.

مطالب مرتبط