روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، ۲۳ دلو

حق نشر عکس opensociety
Image caption کارتون روز، روزنامه جامعه باز

سفر رئیس جمهور کرزی به ترکیه و انتظار که مردم افغانستان از نشست سه جانبه مقامات افغان، ترک و پاکستان در آنکارا دارند، مطالب اصلی روزنامه‌های صبح روز چهارشنبه کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه دولتی انیس نوشت که ترکیه تاکنون برای کمک به روند صلح افغانستان هفت نشست را میان افغانستان، پاکستان و ترکیه برگزار کرده که هدف تمام آنها ختم منازعه و کشانیدن مخالفان مسلح به روند صلح است.

این روزنامه افزوده که مردم افغانستان به یاد دارند که زمامداران پیشین پاکستان همواره در نشست سران این کشورها از روند گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و مخالفان مسلح سخن می زدند، ولی با گذشته زمان به فراموشی سپرده می‌شد.

نویسنده انیس ابراز امیدواری کرده که با توجه به وضعیت کنونی در پاکستان زمامداران آن کشور را باورمند ساخته باشد که جز راه حل سیاسی، هیج گزینه دیگری منجر به تامین صلح و ثبات در منطقه نمی‌تواندشود.

'پاکستان حامی طالبان'

روزنامه اصلاح نیز مدعی شده که پاکستان پیوسته طالبان را چه از نظر نظامی و چه از نگاه سیاسی حمایت و برای آنان لابی گری کرده و می‌کند.

نویسنده این روزنامه دولتی افغانستان افزوده که پاکستان به امور داخلی افغانستان مداخله می‌کند و برای امروز و فردای افغانستان خط و نشان می‌کشد و با ارائه طرحهای تلاش می‌کند که دیدگاه جامعه بین‌المللی را نیز به سمتی سوق دهد که خود به آن می اندیشد و خواستار آن است.

اصلاح افزوده که دلیل شکست صلح در افغانستان به این دلیل بوده که کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان به ویژه آمریکا و پاکستان همکاری صادقانه در این راستا نداشته است.

روزنامه محور نیز با اشاره به سفر کرزی به آنکارا نوشت که اقدام صادقانه ترکیه در روند صلح افغانستان و نفوذ این کشور در جامعه جهانی و پاکستان غیر قابل انکار است ولی دیده شود که دستاوردهای این نشست برای صلح افغانستان چه خواهد بود؟

این روزنامه افزوده است که پاکستان در بعضی از موارد به افغانستان وابسته است که از جمله می توان به خطوط انتقال انرژی اشاره کرده که متاسفانه به دلیل مدیریت ضعیف افغانستان نتوانسته است از این اهرم به درستی استفاده کند.

'آخرین سفر رئیس جمهور'

روزنامه وحدت نیز نوشت که سفر کرزی به ترکیه شاید آخرین سفر رسمی کرزی به خارج از افغانستان باشد، ولی آنچه که روشن است اینکه نتایج هفت سفر گذشته کرزی هیج دستاوردی نداشته و کمکی به بهبود وضعیت امنیتی افغانستان و رفع تنش در این کشور نکرده است.

سرمقاله نویس این روزنامه معتقد است که این نشان می‌دهد که افغانستان از توانایی لازم برای استفاده از پتانسیل که ترکیه دارد، نتوانسته برای حل مشکل افغانستان استفاده کند.

به نظر وحدت روسای جمهور افغانستان و پاکستان اراده لازم را برای حل این مشکل ندارند و به همین دلیل است که نتایج نشستهای دوجانب همواره به شکست می‌انجامد.

این روزنامه افزوده که تصمیم رئیس جمهور به جلب همکاری طالبان و یا علاقه وافر وی به سفرهای خارجی شاید از دلایل عمده سفر آقای کرزی به آنکارا باشد، زیرا سفر وی تاکنون دستاوردهای را نیز نداشته است.

'مردم حق دارند بدانند'

۸صبحنیز درباره سفر آقای کرزی به آنکارا نوشت که ترکیه ظاهرا تلاش دارد تا روابط افغانستان و پاکستان، بهبود یابد و زمینه برای شکل‌گیری یک همکاری منطقه‌ای فراهم شود.

این روزنامه افزوده که رئیس‌جمهور کرزی بسیار مایل بود که طالبان در ترکیه اتاقی برای مذاکره داشته باشند و پاکستان هم همکاری کند تا شورای کویته با دولت کابل از طریق آن اتاق، گفتگو کند.

۸صبح با اشاره به خبر نیورک تایمز که آقای کرزی دیدار محرمانه با طالبان داشته، نوشته که مردم افغانستان حق دارند بدانند پشت پرده چه جریان دارد. آیا ترکیه و اسلام‌آباد هم در تماس‌هایی که رئیس‌جمهور کرزی با طالبان یا بخشی از طالبان برقرار کرده، نقشی دارند یا نه؟

این روزنامه افزوده که روشن نیست که چه چیزهایی در این نشست‌ها مطرح می‌شود؟ مثلا پاکستان در بدل همکاری جدی یا تلاش‌های صلح چه می‌خواهد و ترکیه دقیقا چه نقشی می‌خواهد ایفا کند؟ هر بار پس از این نشست‌ها فقط نشست خبری برگزار می‌شود و چند حرف کلی گفته و یک خبرنامه منتشر می‌شود و بعد همه‌چیز فراموش می‌گردد.

'مشکلات تازه تری فرا روی صلح'

روزنامه افغانستان نیز با اشاره به سفر آقای کرزی به ترکیه نوشته که سفر رئیس جمهور کرزی به آنکارا که به منظور ادامه سلسله نشست‌های سه جانبه میان افغانستان، ترکیه و پاکستان انجام شده، نه تنها راه حل برای صلح افغانستان نخواهد بود و این امکان وجود دارد که مشکلات تازه تری را فرا روی صلح و امنیت واقعی در افغانستان خلق کند.

این روزنامه افزوده که حکومت افغانستان معتقد است که کلید صلح و امنیت افغانستان به دست آمریکا و پاکستان است؛ اما نتوانست با این دو کشور به توافق نسبی در زمینه صلح و امنیت دست یابد.

در ادامه سرمقاله این روزنامه آمده که افغانستان در حالی که بسیاری از ابزار قدرت را در اختیار ندارد؛ اما در مناسبات خود با آمریکا و پاکستان به جای سیاست چانه زنی و تعامل از رویکردهای خصمانه و تقابل بهره جسته که پیشاپیش ناکامی آن حتمی دانسته می‌شود.

'می توان به پاکستان اعتماد کرد؟'

روزنامه جامعه باز نیز با اشاره به سفر آقای کرزی به آنکارا نوشته که اکنون رابطة رئیس‌جمهور با آمریکا به سردی گراییده و هردو به همدیگر بی‌اعتماد شده‌اند. به اعتقاد آقای کرزی که آمریکا از تمام ظرفیت‌ها و ابزارهای خود برای وادارکردن پاکستان و دست برداشتن این کشور از حمایت طالبان بهره نبرده و اگر چنین تصوری هم درست باشد، آیا می‌توان به پاکستان اعتماد کرد؟

نویسنده این روزنامه معتقد است که کرزی برای جلب نظر و همکاری پاکستان راه‌های بسیاری را رفته ‌و از شیوه‌های مختلفی سود برده است. برای جلب نظر طالبان نیز هرچه از دستش آمده است (اعم از حمایت‌های لفظی پرهزینه و آزادی بی‌قید و شرط اعضاء آن از زندان‌ها و…)، انجام داده است؛ اما هنوز هیچ نتیجه‌ای نگرفته است.

این روزنامه مدعی شده که به نظر می‌رسد، اکنون با توجه به بی‌اعتمادی کرزی به آمریکا، پاکستان دارد به اهداف خود می‌رسد. این کشور بر اساس اهداف و منافع اعلام ‌شده‌اش از مداخله‌های مکرر و همه‌جانبه در امور افغانستان، کوشید جلو امضاء موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را بگیرد.

جامعه باز افزوده که در غیاب آمریکا پاکستان در افغانستان با دولت ضعیف و بی‌پشتوانه‌ای روبه‌رو خواهد بود که قدرت و ابزارهای چانه‌زنی بالایی ندارد و خواه‌ناخواه، به پاکستان به‌مثابه یک منجی می‌نگرد و این، فرصت‌های بی‌بدیلی را برای این کشور فراهم می‌آورد تا امور را به‌گونه و سمتی مدیریت ‌و هدایت کند که خود، می‌خواهد و هرچه خواست بر حکومت افغانستان تحمیل کند.

مطالب مرتبط