قهرمانی چلنج کاپ؛ رویای فوتبال افغانستان در ۲۰۱۴

Image caption رشد فوتبال افغانستان در سالهای اخیر حتا زنان را نیز به وزرشگاه‌ها کشاند و باعث شادی مردم این کشور شد

قرعه‌کشی رقابت‌های چلنج‌کاپ انجام شد و امید افغانستان برای قهرمانی در این رقابت‌ها و صعود مستقیم به جام ملت‌های آسیا، با قوت پابرجاست.

تیم ملی فوتبال افغانستان که سال گذشتۀ میلادی، قهرمان جنوب آسیا شد، حالا در مرحلۀ گروهی مسابقات چلنج‌کاپ، به مصاف تیم‌های ترکمنستان، فلیپین و لائوس خواهد رفت. در گروه اول این رقابت‌ها تیم‌های مالدیو، فلسطین، میانمار و قرقیزستان هستند.

افغانستان در نخستین دیدار این مسابقات در روز بیستم ماه می، به مصاف فلیپین می‌رود، دو روز بعد با ترکمنستان دیدار خواهد کرد و آخرین بازی را نیز، بیست و چهارم ماه می برابر لائوس انجام خواهد داد.

تمرینات تیم ملی افغانستان به دلیل سردی هوا در کابل، در شهر شرقی جلال‌آباد که اقلیم گرم‌تری دارد، آغاز شده است.

اعضای تیم ملی در اردوگاه جلال آباد

حمیدالله یوسفزی، کاوش حیدری، حکمت‌الله مرادی، علی‌احمد یارزاده، مقدر قاضی‌زاده، مجتبی فیض، فرزاد عطایی، محمد محمدی، زین‌الدین شریفی، اسدالله، محمد رفیع بارکزی، امرالدین شریفی، فیاض عزیزی، بشیر شکوری، معروف محمدی، حشمت‌الله بارکزی و حمیدالله کریمی بازیکنانی هستند که یوسف کارگر سرمربی تیم ملی افغانستان، آن‌ها را از درون کشور به تیم ملی فراخوانده است.

با نزدیک‌شدن زمان برگزاری مسابقات، ملی‌پوشان حاضر در لیگ‌های خارج از افغانستان نیز به این جمع خواهند پیوست.

رقبای افغانستان در رده بندی جهانی

مقایسه وضعیت تیم‌های هم‌گروه با افغانستان شانس مناسب این تیم برای صعود از مرحله گروهی را نشان می‌دهد.

در حال حاضر از میان تیم‌های این گروه، فلیپین بهترین جایگاه را در رده‌بندی جهانی دارد. تیم صد و بیست و هفتم دنیا یعنی پنج‌رده بالاتر از ترکمنستان.

افغانستان در رده‌بندی ماه ژانویه فیفا جایگاه صد و سی‌هشتم را دارد و سومین تیم از این نظر، در گروه دوم چلنج‌کاپ است.

ترکمستان در شش‌ماه گذشته صد و سی‌ام بوده است، اما افغانستان و فیلیپین هردو رتبه صد و سی‌ و پنجم دنیا را دارند.

لائوس در این شش‌ماه صد و شصت و چهارم جهان بوده است. در این زمان فقط در ماه نوامبر سال گذشتۀ میلادی، افغانستان با قرار گرفتن در رده صد و بیست و نهم جدول جهانی، بالاتر از تمام تیم‌های این گروه قرار گرفته است.

در ماه‌های اوت، سپتامبر و اکتبر جایگاه افغانستان در این رده بندی، فقط پایین‌تر از ترکمنستان بوده است.

در این میان، لائوس را می‌توان پیش از پیش حذف‌شده دانست، مگر این‌که فوتبال آن‌ روی خودش را نشان بدهد.

فیلیپین و ترکمستان حریف‌های سختی اند، اما نمی‌توان گفت سطح فوتبال شان بالاتر از افغانستان است.

Image caption خیلی از مردم معتقدند که فوتبال باعث ایجاد وحدت ملی در این کشور شده است

اگر افغانستان بتواند از تجربۀ لژیونرهایش بهره ببرد و در سطح بازی‌های جنوب آسیا ظاهر شود، نه‌تنها شانس اصلی برای صعود از این گروه است بلکه می‌توان گفت از بخت‌های اصلی قهرمانی هم به‌شمار می‌رود.

مرحله نهایی پنجمین دوره رقابت‌های چلنج‌کاپ که "جام مبارزان آسیا" نیز نامیده می‌شود روز نزدهم ماه می، با بازی فلسطین برابر قرقیزستان در ورزشگاه گالولهوی مالدیو آغاز می‌شود.

این رقابت‌ها از سال ۲۰۰۶ میلادی از سوی بن‌همام رئیس پیشین کنفدراسیون فوتبال آسیا برای کمک به کشورهای در حال رشد در فوتبال آسیا، پایه‌گذاری شد و تا کنون هر دو سال یک‌بار برگزار شده است.

تاجیکستان در ۲۰۰۶ نخستین قهرمان چلنج‌کاپ بود، در ۲۰۰۸ هند به این مقام رسید و در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲، کره شمالی این جام را به خانه برد. فلسطین نیز از تیم‌های مدعی و به‌دنبال هتریک در قهرمانی چلنج‌کاپ است. برندۀ این رقابت‌ها به گونۀ مستقیم در رقابت‌های جام ملت‌های آسیای ۲۰۱۵ صعود خواهد کرد.

رویای بزرگ ۲۰۱۴

شروع سال نو میلادی برای فوتبال افغانستان خوش‌آیند بود و این کشور جایزۀ سالانۀ بازی‌جوانمردانه را از سوی فیفا، به ‌دست آورد.

اما هدف اصلی فوتبال افغانستان در سال ۲۰۱۴ که سال "سرنوشت ساز برای افغانستان" پنداشته می‌شود، رسیدن به قهرمانی چلنج‌کاپ۲۰۱۴ و دریافت اجازۀ حضور مستقیم به‌جام ملت‌های آسیا است که در سال ۲۰۱۵ برگزار خواهد شد.

بدون شک حضور در جام‌ ملت‌ها، تجربه‌ای بس بزرگ و شیرین برای کشوری است که ارایۀ تصویر متفاوت‌اش را در ذهن جهان، از مسئولیت‌های عمده ورزش آن شمرده می‌شود و ورزش آن نیز، نشان داده است که این ظرفیت و توانایی را دارد.

مطالب مرتبط