دولت افغانستان آزادی ۶۵ زندانی طالبان را از بگرام آغاز کرد

حق نشر عکس
Image caption تصمیم دولت افغانستان برای رهایی این زندانیان با واکنش تند آمریکا روبرو شد و روابط کابل_واشنگتن به سردی گراید

دولت افغانستان آزادی ۶۵ زندانی طالبان را با وجود مخالفت آمریکاییان آغاز کرده است.

آزادی این افراد طبق یک برنامه ویژه از صبح پنجشنبه، ٢٤ دلو/بهمن از زندان بگرام واقع در شمال کابل آغاز شده است و براساس گزارشها تاکنون ۶ تن از این زندانیان رها گردیده و برنامه رهایی سایر زندانیان نیز ادامه دارد.

در عین حال، ژنرال محمد ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز در صفحه توییتر خود نوشته که براساس گزارش پلیس نظامی تمام ۶۵ زندانی بگرام آزاد شده‌اند.

سفارت آمریکا در کابل با ارسال خبرنامه ای از آزادی ۶۵ زندان طالبان از زندان بگرام ابراز تاسف کرده و افزده که در میان این افراد تعدادی نیز هستند که باعث مرگ سربازان افغان، آمریکا، نیروهای بین المللی و غیر نظامیان افغان شده‌اند.

قبل از این نیز آزادی این زندانیان واکنش تند دولت آمریکا را در پی داشت که این افراد را تروریست‌های خطرناکی خوانده بود که آزادی آنان امنیت افغانستان و آمریکا را به مخاطره می‌اندازد.

چندی قبل نیروهای آمریکایی گفتند که اقدام دولت افغانستان در بررسی پرونده این افراد به منظور آزادی آنان با مفاد تفاهمنامه بین افغانستان و آمریکا مغایرت داشته است.

در پی این واکنش آمریکاییان، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، آزادی این افراد را به تاخیر انداخت.

مقامات آمریکایی به بی‌بی‌سی گفته بودند که بر خلاف تفاهمنامه دوجانبه با افغانستان، هیئت بررسی پرونده‌های زندانیان بگرام این پرونده‌ها را بدون در نظر داشتن مشورت‌های ریاست عمومی امنیت ملی این کشور بررسی و در مورد رهایی زندانیان تصمیم گیری کرده است.

علاوه بر مقامات نظامی آمریکایی، برخی سناتورها آن کشور نیز نسبت به آزاد کردن این زندانیان واکنش تندی از خود نشان دادند و از جمله سناتور لینزی گراهام در سفری که چندی قبل به کابل داشت گفت:" در صورتی که دولت افغانستان ۸۸ زندانی طالبان را بدون محاکمه از بازداشتگاه بگرام آزاد کند، روابط آمریکا و افغانستان به طور غیر قابل تصوری تیره خواهد شد."

آقای گراهام گفته است که ۸۸ زندانی مورد نظر ۶۰ سرباز ائتلاف و ۵۷ سرباز افغان را کشته‌اند.

باید یادآور شد که با وجود تمامی مخالفت هایی که از سوی آمریکاییان ابراز شده، برنامه آزادی این گروه از زندانیان بگرام در حالی به اجرا گذاشته شده که آقای کرزی برای دیدار با مقامات ترکیه به آنکارا سفر کرده است.

چندی قبل ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که از میان این ۸۸ زندانی، تنها ۱۶ نفر را که ثابت شده است "خطرناک" هستند در زندان باقی خواهند ماند و بقیه آزاد خواهند شد.

آقای فیضی گفته بود: "تصمیم گیری در مورد پرونده‌های این زندانیان در یک جلسه عدلی و قضایی دولت اتخاذ شده است."

مقام‌های نظامی آمریکا در افغانستان، بعدا مدارکی را در مورد سوابق ۳۷ زندانی بگرام که امروز رهایی آنان آغاز شده در اختیار برخی از رسانه‌ها قرار دادند.

این مدارک که به بی‌بی‌سی نیز فرستاده شده‌بود، ظاهرا حاکی از آن است که این ۳۷ نفر در فعالیت‌های مسلحانه علیه دولت افغانستان و نیروهای ناتو دست داشته اند.

بر اساس مدارک ارائه شده از سوی نظامیان آمریکا، سه نفر از این افراد در جریان درگیری با نیروهای ناتو و هنگام عملیات علیه نیروهای افغان و خارجی بازداشت شده‌اند.

همچنین، آمریکاییان گفته اند ۱۷ تن از این ۳۷ نفر در تولید و یا کارگذاری ماین‌ها یا وسایل انفجاری دست ساز نقش داشته اند.

نظامیان آمریکایی می‌گویند آزمایش هایی که پس از بازداشت این افراد انجام شد آثار مواد منفجره را در لباس و بدن ۲۲ نفر از آنان نشان داد.

مطالب مرتبط