سفارت آمریکا: از رهایی زندانیان طالبان از بگرام متاسفیم

Image caption مسئولیت زندان بگرام سال گذشته به صورت رسمی به دولت افغانستان واگذار شد و کرزی چند قبل این زندان را کارخانه طالب سازی دانست

سفارت آمریکا در کابل با ارسال خبرنامه‌ای برای رسانه‌های همگانی، از آزادی ۶۵ زندان طالبان از زندان بگرام در شمال کابل ابراز تاسف کرده و افزده است که در میان این افراد تعدادی نیز هستند که باعث مرگ سربازان افغان، آمریکا، نیروهای بین المللی و غیر نظامیان افغان هستند.

روز پنجشنبه، ٢٤ دلو/بهمن دولت افغانستان برنامه آزادی این ٦٥ نفر را با وجود مخالفت صریح آمریکاییان آغاز کرد که ساعاتی بعد، واکنش سفارت ایالات متحده را در پی آورد.

در این خبرنامه آمده است که شواهدی وجود دارد که تعدادی از این افراد مرتکب جرایم خطرناک شده‌اند و باید طبق قوانین افغانستان محاکمه و مجازات شوند.

سفارت آمریکا گفته که ایالات متحده خواستار بررسی تمامی پرونده‌هاست و افزوده است که شواهدی که در اثبات اتهامات این افراد وجود داشت به صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته است.

در این خبرنامه آمده است که رهایی این افراد مغایر تعهدات دولت افغانستان و موافقت‌نامه‌ای است که در سال ۲۰۱۲ میان افغانستان و آمریکا به امضاء رسید.

به گفته سفارت آمریکا، براساس این موافقت‌نامه تعهد کرده بود اقدامات لازم را اعمال دارد به نحوی که این زندانیان دیگر تهدیدی را متوجه امنیت افغانستان، نیروهای بین المللی و آمریکا نکنند.

در خبرنامه سفارت آمریکا تاکید شده است که دولت افغانستان مسئولیت تبعات آتی این تصمیم خود را دارد.

سفارت ایالات متحده گفته است: ما امیدواریم اقدامات لازم صورت گیرد تا افرادی که رها می‌شوند مرتکب خشونت و اقدامات تروریستی در افغانستان نشوند و دولت باید تمام کسانی را که مرتکب چنین جرایمی می‌شوند سریعا محاکمه کند."

خبر آزادی این گروه از زندانیان در حالی گزارش می شود که رابطه بین دولت های افغانستان و آمریکا در ماه های اخیر رو به تیرگی گذاشته است.

به خصوص بعد از آنکه حامد کرزی، رئیس جمهوری، توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را امضاء نکرد تنش میان کابل و واشنگتن بیشتر شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محب الله، زندانی بگرام، به بی بی سی گفت که او بی گناه است و از شواهد و مدارک علیه خودش، مطلع نشده است.
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روز پنجشنبه هم مانند همیشه، تدابیر امنیتی در اطراف بگرام شدید بود
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حامد کرزی گفته است که بگرام "کارخانه طالب سازی" است

گفته می‌شود که آقای کرزی در سالهای اخیر با بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تماس کمتری داشته و حتی در مراسم خاکسپاری نیلسون ماندلا در آفریقایی جنوبی نیز این دو نفر به شکلی رسمی با هم برخورد کردند.

رسانه ها اخیرا گزارش دادند که کرزی به صورت پنهانی با رهبران طالبان ارتباط برقرار کرده و امیدوار است در ماه‌های پایانی زمامداری‌اش بتواند گره صلح افغانستان را باز کند.

نیروهای آمریکایی اکنون بزرگترین خروج خود از افغانستان را آغاز کرده و تنها در ماه ژانویه گذشته حدود ۳۰ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان خارج شدند.

بعد از پیروزی آقای اوباما، رابطه کابل با واشنگتن به سردی گرایید و خط تلفن ویژه تماس میان کابل و واشنگتن که در زمان ریاست جمهوری جورج بوش میان کاخ سفید و ارگ (کاخ) ریاست جمهوری افغانستان ایجاد شده بود فعالیت کمتری داشته است.

مطالب مرتبط