برخورد کمیسیون انتخاباتی افغانستان با 'تخلفات' ۳ نامزد انتخابات

Image caption کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تنها و آخرین مرجع رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی در افغانستان است

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان در اولین جلسه رسیدگی علنی به شکایت انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری این کشور که با حضور رسانه‌ها برگزار شد، یکی از نامزدها را جریمه نقدی کرد، دیگری را به دادستانی(ثارنوالی) معرفی و سومی را اخطار داد.

در این نشست علنی که با مشارکت اعضاء کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان برگزار شد، این کمیسیون، اشرف غنی احمد‌زی، یکی از نامزدها را ملزم به پرداخت ۵۰ هزار افغانی (معادل ۹۵۰دلار) آمریکایی جریمه نقدی کرد، داوود سلطان زوی را به دادستانی معرفی و به عبد رب الرسول سیاف اخطار کتبی داد.

نادر محسنی، دبیر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در این مجلس تخلف اشرف غنی احمدزی را استفاده از دو عراده خودروی زرهی مربوط به دولت افغانستان، در فعالیت انتخاباتی اش عنوان کرد.

او توضیح داد که آقای احمدزی این دو خودرو را از زمانی که ریاست روند انتقال مسئولیت امنیت از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغان در اختیار داشته و بعد از کنار رفتن از این سمتش، براساس نامه نهاد ریاست جمهوری حاضر نشده این دو خودرو را دوباره به دولت برگرداند.

آقای محسنی تخلف داوود سطان زوی را نیز شکایت تلویزیون "کابل نیوز" از وی عنوان کرد و افزود براساس تصاویری که به کمیسیون داده شده آقای سلطان زوی خبرنگار این رسانه را تحقیر و تهدید می‌کند.

اعضاء کمیسیون، در این نشست علنی گفتند براساس قانون انتخابات افغانستان، هتک حرمت و تهدید جرم محسوب می‌شود و دادستانی باید در این زمینه رسیدگی کند.

هفته گذشته در رسانه‌های اجتماعی تصاویر نشر شد که این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به خبرنگار این شبکه خصوصی دستور می‌دهد که تصویر گرفته شده را حذف کند و به نیروهای امنیتی خود دستور می‌دهد که به داخل منزل بیایند.

حق نشر عکس
Image caption این یازده نفر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با همدیگر رقابت می‌کنند

خشم آقای سلطان‌‎زوی به این دلیل بود که خبرنگار از او پرسیده بود، خانواده اش در حال حاضر کجا زندگی‌ می‌کند؟

شکایت دیگر مربوط به عبد رب الرسول سیاف نامزد دیگر انتخاباتی می‌شود که عکس او بر شیشه یکی از خودروهای پلیس شهر کابل دیده شده و از وی شکایت شده که از امکانات دولتی استفاده می‌کند.

اعضاء کمیسیون تصمیم گرفتند که به این نامزد نامه ای ارسال و موضوع را به او خاطر نشان کند.

شکایت از عبد الرحیم وردک، نامزد دیگر ریاست جمهوری مربوط به حمایت آموزگاران یکی از مدرسه‌های ولایت پروان از او و تشویق دانش آموزان برای تبلیغ به نفع او خلاصه می‌شد که به دلیل نبود شاکی و اسناد در این زمینه شکایت نادیده گرفته شد.

در پایان این نشست آقای سعادت افزود که تعدادی از والیان و سایر مقامات دولتی به نفع نامزد مشخصی تبلیغ کرده و به مردم این ولایات نام یکی از نامزدها را برده‌اند که رئیس جمهوری از او حمایت می‌کند.

او همچنین گفت که تعداد دیگر با بازرگانان دیدار داشته و از آنان خواسته که از فرد مشخص حمایت کنند.

آقای سعادت نامی از این افراد نبرد و گفت که در صورت ادامه این فعالیت با آنها برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

چندی قبل کابینه افغانستان تصمیم بر عدم مداخله مقامات دولتی این کشور در روند انتخابات ریاست جمهوری گرفت و رئیس جمهور کرزی به کمیسیون سمع شکایت انتخاباتی دستور داد که تمام تخلفات انتخابات را جدی پیگیری و گزارش دهد.

مطالب مرتبط