امنیت ۲۴ مرکزی‌که قرار بود انتخابات در آنها برگزار نشود، تامین شد

Image caption سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان گفت که تهدیدهای روانی در مورد چگونگی برگزاری انتخابات وجود خواهد داشت

وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که تهدیدهای امینتی ۲۴ مرکز رای‌دهی انتخابات حمل/فروردین ۱۳۹۳ رفع شده و کمیسیون مستقل انتخابات می‌تواند در این مراکز صندوق رای‌دهی بگذارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله در نشست خبری در کابل گفت که در یک هفته گذشته برای تامین امنیت انتخابات عملیات‌های زیادی به راه انداختند که در نتیجه، تهدیدهای امنیتی ۲۴ مرکز رای‌دهی از جمله ۱۹ مرکز در ولایت غور، ۳ مرکز در ولایت کاپیسا و دو مرکز در بدخشان رفع شده است.

آقای صدیقی گفت که در ۳۹۰ مرکز رای‌دهی در سیزده ولایت افغانستان همچنان تهدیدهای امنیتی وجود دارد و برگزاری انتخابات در این مراکز ممکن نیست. او گفت که تا روز برگزاری انتخابات در شانزدهم حمل سعی خواهند کرد امنیت را در این مراکز تامین کنند.

حق نشر عکس bbc
Image caption امنیت از نگرانی های عمده برگزاری انتخابات افغانستان است

کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان، تا حالا ۷۱۶۹ مرکز را برای گذاشتن صندوق در روز رای‌دهی به نیروهای امنیتی معرفی کرده که امنیت این مراکز را تامین کنند.

مسئولان امنیتی گفته‌اند که از آغاز مرحله مبارزات انتخاباتی تا حالا ۹۲ عملیات ضد هراس افگنی سازمان داده‌اند و گفته‌اند که می‌دانند مخالفان مسلح دولت به ویژه گروه طالبان هم ساکت نخواهند ماند.

هدف بعدی پلیس برای زمینه سازی برگزاری انتخابات در نقاط ناامن کشور ولسوالی‌های ولایت ننگرهار در شرق کابل است، ولایتی هم مرز با پاکستان که در هفته‌های گذشته حملات گسترده و چندین انفجار بزرگ را پشت سر مانده است.

آقای صدیقی می‌گوید که برنامه امنیت انتخابات به ترتیب سیزده ولایتی که انتخابات در آنها با چالش امنیتی رو به رو خواهد شد، ادامه خواهد یافت اما او گفت که تهدیدهای روانی در مورد این که انتخابات چگونه برگزار می‌شود، وجود خواهد داشت.

در افغانستان تا کمتر از ۵۰ روز دیگر انتخابات تاریخی و سرنوشت ساز ریاست جمهوری برگزار می‌شود، عمده ترین چالش برای برگزاری این انتخابات تهدیدهای انتخاباتی عنوان شده است.

حذف ۱۹ نامزد انتخابات شورای ولایتی

در همین حال کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در جریان بررسی پرونده‌های افرادی‌که برای انتخابات شوراهای ولایتی نام نویسی کرده‌اند، نام ۱۹ نفر را از فهرست نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی حذف کرده‌است.

نادر محسنی، سخنگوی این کمیسیون به رسانه‌ها گفته که این افراد از نظر سن و سال معیارهای نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی را تکمیل نتوانسته اند.

تا شانزده روز دیگر مرحله مبارزات انتخاباتی نامزدان شوراهای ولایتی آغاز می‌شود و مسئولان کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفته‌اند که از هفته آینده بررسی مدارک تحصیلی افرادی که در انتخابات شوراهای ولایتی نام نویسی کرده اند، را نیز شروع خواهند کرد.

مطالب مرتبط