روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۷ دلو

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

دیروز بیست و پنجمین سالروز خروج نیروهای ارتش سرخ از افغانستان بود.

شماری از روزنامه‌های کابل به بهانه این روز به مبارزه افغانها با نیروهای شوروی سابق پرداخته‌اند. آزادی زندانیان بگرام و 'شهید' خواندن اسامه بن لادن از سوی یک مقام افغان، نیز سرخط شمار دیگری از روزنامه‌های ۲۷ دلو/بهمن کابل است.

"همه چیز به نفع تروریسم"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حکومت افغانستان در روزهای اخیر اقدام به رهایی ۶۵ زندانی طالب از زندان بگرام کرد. آزادی این افراد واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

۸‌صبح نوشته که کارشناسان حقوقی می‌گویند رهایی این افراد خلاف قانون بوده و تشریفات قضایی در آن صورت نگرفته است.

۸‌صبح افزوده که این اقدام در داخل کشور نیز نگرانی‌هایی به همراه داشته زیرا تجربه گذشته نشان داد که تعدادی از افراد آزادشده به صفوف طالبان برگشته‌اند.

به باور نویسنده ۸‌صبح رهایی زندانیان طالب به این گروه روحیه می‌بخشد و بالای روحیه سربازان ارتش و پلیس نیز تاثیرات منفی به همراه دارد.

اما روزنامه دولتی انیس نوشته که پرونده‌های این زندانیان از سوی کمیسیون ویژه ای بررسی شده و معلوم شده که اسنادی برای ثبوت جرم آنها وجود ندارد.

انیس می‌نویسد که افغانستان یک کشور مستقل و اسلامی است بنابراین تمام حامیان ملی و بین‌المللی باید به حاکمیت ملی نهادهای دولتی احترام بگذارند.

نویسنده انیس به سخنان آقای کرزی نیز اشاره کرده و از نقل او نوشته که این مساله ارتباطی به آمریکا ندارد.

رهایی این زندانیان با واکنش تند سفارت آمریکا در کابل همراه بود.

"شهید بن لادن!"

حق نشر عکس
Image caption رهایی زندانیان بگرام واکنش‌های زیادی به دنبال داشت

روزنامه آرمان ملی نوشته: "در این روزها طالبان دیگر نیاز ندارند خود سخن بگویند زیرا در کابل از رئیس جمهوری تا سخنگوی شورای عالی صلح وظیفه سخنگویان آنها را گرفته اند."

آرمان ملی می‌نویسد که پاسخ این سوال را رئیس جمهور کرزی و سخنگوی شورای عالی صلح بدهند که اگر اسامه بن لادن شهید شده، پس احمد شاه مسعود و استاد ربانی و صدها سرباز ارتش ملی، پلیس ملی، امنیت ملی و هزاران شهروند این کشور که به دست پیروان اسامه شهید شده اند، چگونه به قتل رسیده‌اند زیرا نمی‌شود که قاتل و مقتول هر دو شهید باشند.

آرمان ملی 'شهید' خواندن اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده را از سوی سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، اهانت به خون شهدای افغانستان دانسته است.

روزنامه ۸‌صبح نیز نوشته که ظاهرا حکومت افغانستان در عرصه داخلی همه امتیازها را به نفع طالبان و تروریسم می‌دهد.

نویسنده ۸‌صبح نوشته که اظهارات سخنگوی شورای عالی صلح در مورد بن‌لادن همه را به تعجب واداشت، شهید یاد کردن بن لادن، مشروعیت دادن به تروریسم است.

به باور نویسنده ۸‌صبح، این اظهارات نشان می‌دهد که گرایش حاکم در شورای عالی صلح چگونه است در حالی که آنها باید در راستای خواست‌های مردم گام بردارند.

"بیست و ششم دلو، تجربه‌ای که باید از نو خواند"

حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption ارتش سرخ در ششم جدی/ دی ۱۳۵۶ خورشیدی وارد افغانستان شد و پس نه سال این کشور را ترک کرد

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که بیست و ششم دلو سال ۱۳۶۷ هجری شمسی، آخرین سرباز شوروی افغانستان را ترک کرد و جهاد مردم افغانستان در برابر تجاوز شوروی به پیروزی رسید.

اطلاعات روز نوشته که اما کم نیستند افرادی که این روز را نه پیروزی، بلکه به عنوان یک شکست تاریخی برای افغانستان می‌پندارند.

اطلاعات روز افزوده که مجاهدانی که برای شکست شوروی مبارزه کردند و پیروزی را در برابر ارتش شوروی رقم زدند، مسبب جنگ‌های شدند که صدها هزار افغان در آن کشته شدند و میلیون‌ها نفر طعم آوار‌گی و مهاجرت را چشیدند.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که پس از خروج شوروی از افغانستان، این کشور در انزوا قرار گرفت و پس از آن جنگ های داخلی و بعدتر تروریسم در این کشور جای گرفت پس باید از این نتیجه گرفت که حکومت افغانستان، نیروهای امنیتی این کشور و اقتصاد افغانستان نیاز به حمایت دوام‌دار جامعه‌ی جهانی دارد.

اما روزنامه افغانستان می‌نویسد که بیست و شش دلو روز جشن و شادمانی مردم افغانستان است.

افغانستان نوشته بیست و ششم دلو روزی است که باید بدان بالید، نه اینکه به خاطر حوادثی که پس از آن به وقوع پیوسته، تجلیل از این روز کم رنگ شود و بدان بها داده نشود و بدتر از همه اینکه جهاد و مقاومت مردم افغانستان علیه استعمار شوروی سابق زیر سوال برده شود.

مطالب مرتبط