وزیر امور مهاجرین در رژیم طالبان کشته شد

Image caption گفته می‌شود ملا عبدالرقیب از آغاز گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان حمایت می‌کرد

مهاجمان مسلح ناشناس در شهر پشاور پاکستان، یکی از مقام‌های سابق حکومت طالبان را از پای درآوردند.

یک مقام طالبان افغان در پاکستان به خبرگزاری اسوشیتد پریس گفته‌است که ملا عبدالرقیب روز دوشنبه و هنگام ترک یک مدرسه دینی که در آنجا تدریس می‌کرد، در منطقه ناصر باغ پیشاور هدف تیراندازی افراد مسلح سوار بر موتورسیکلت قرار گرفت و کشته شد.

آقای رقیب در دوران حاکمیت طالبان بر افغانستان، مدتی به عنوان وزیر امور مهاجرین کار می‌کرد.

معتصم آقاجان، از مقامات پیشین طالبان، که گفته می‌شود از دوستان نزدیک ملا عبدالرقیب است، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی خبر کشته شدن او را تایید کرد.

یکی از مقام‌های طالبان افغانستان در گفت‌وگو با اسوشیتد پرس، ضمن تایید کشته شدن ملا عبدالرقیب گفته‌است که او به روند گفت‌وگوهای احتمالی صلح با دولت افغانستان خوشبین بود و از آن حمایت می‌کرد.

تا کنون هیچ کسی یا گروهی مسئولیت این حادثه را به عهده نگرفته‌است.

در هفته‌های اخیر نیز شماری از اعضای طالبان در شهر کویته پاکستان کشته شدند.

در ماه نوامبر سال گذشته افراد ناشناس نصیرالدین حقانی، از رهبران شبکه حقانی را در نزدیکی اسلام‌آباد پایتخت پاکستان کشتند.

منابع طالبان نهادهای اطلاعاتی افغانستان را مسئول این "ترورها" خوانده‌اند اما مقامات افغان اختلافات داخلی طالبان را عامل این کشتارها می‌دانند.

Image caption معتصم آقاجان، از مقامات پیشین طالبان، که گفته می‌شود از دوستان نزدیک ملا عبدالرقیب است، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی خبر کشته شدن او را تایید کرد.

از سوی دیگر معتصم آقاجان، در بیانیه‌ای گفته‌است که رهبران و فرماندهان وابسته به گروه طالبان در شهرهای پشاور و کویته هدف حمله قرار می‌گیرند. او همچنین گفته که ملا عبدالرقیب برای برقراری صلح در افغانستان تلاش می‌کرد.

دولت افغانستان در تلاش است تا طالبان را ترغیب کند تا به روند صلح بپیوندند و شورای عالی صلح افغانستان مسئولیت پیشبرد این تلاش‌ها را به عهده دارد.

در ماه جون/ژوئن گذشته، گشایش دفتر نمایندگی طالبان در قطر که با هدف کمک به آغاز گفت‌وگوهای صلح در افغانستان صورت گرفت، اعتراض حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور را برانگیخت. حکومت افغانستان مدعی بود که این دفتر، بیشتر به سفارت یک حکومت در تبعید می‌ماند تا نمایندگی یک گروه جنگجو.

روز پنجشنبه، دولت افغانستان تعدادی از جنگجویان طالب را از زندان بگرام آزاد کرد که اعتراض شدید ایالات متحده آمریکا را به دنبال داشت.

برخی از تحلیل‌گران، این اقدام دولت افغانستان را تلاشی برای تشویق طالبان برای پیوستن به روند گفت‌وگوهای صلح می‌دانند.

مطالب مرتبط