روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۸ دلو

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه‌باز

چالش امنیت فراراه انتخابات پیشروی ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان، تب و تاب مبارزات انتخاباتی و لغو آزمون کنکور در ولایت غربی هرات صفحات روزنامه های امروز چاپ کابل را به خود اختصاص داده‌اند.

تامین امنیت مراکزی که قرار است در روز انتخابات محل رای‌دهی باشند، از نگرانی های عمده برگزاری انتخابات عنوان شده که امروز در سرمقاله‌ها و عناوین درشت روزنامه های چاپ کابل، بازتاب گسترده‌ای داشته است.

روز گذشته وزارت امور داخله/کشور، اعلام کرد که از جمع ۴۲۰ مرکزی که در آن ها به دلیل تهدیدهای امنیتی صندوق رای دهی گذاشته نمی‌شد، ۲۴ مرکز رفع تهدید شده و تلاش ها برای مصئون کردن سایر مراکز زیر نظر مخالفان مسلح دولت ادامه دارد.

روزنامه ۸صبح، به این موضوع پرداخته و آن را به احتمال بروز تقلب در انتخابات پیشرو پیوند داده است. ۸صبح، می‌نویسد که نگرانی وجود دارد که مراکزی که دچار تزلزل امنیتی اند، به محل "پرکردن صندوق‌ها از آرای تقلبی" تبدیل شوند.

نویسنده ۸صبح، به انتخابات های گذشته افغانستان اشاره کرده و نوشته "در شماری از روستاها هم، سران قومی و صاحبان نفوذ، صندوق‌ها را به خانه‌های خود بردند و پر کردند. در تعدادی از مناطق هم عده‌ای به نیابت از تمام محله رای دادند." و در ادامه نوشته که ترس از تکرار این سناریو کابوسی است برای افرادی که انتخابات آینده را برای افغانستان سرنوشت ساز می‌دانند.

نویسنده این روزنامه از احتمال تکرار "تقلبی سازمان یافته" در انتخابات حمل/فروردین ۱۳۹۳ یاد کرده و گفته که باید برنامه‌ای وسیع برای جلوگیری از آن دست و پا شود.

روزنامه دولتی انیس اما با نگاهی مثبت به رفع تهدیدهای امنیتی در ۲۴ مرکز پیشنهادی کمیسیون انتخابات برای گذاشتن صندوق‌های رای‌دهی می‌نویسد که فعالیت نیروهای امنیتی افغانستان قابل ستایش است.

انیس، در سرمقاله خود نوشته است که انتخابات سال آینده سرنوشت ساز است و با چالش امنیت، شفافیت و سرتاسری بودن روبرو که به قول سرمقاله نویس، نهادهای مربوط برای از سر راه برداشتن این چالش ها ابراز آمادگی کرده اند و به مردم اطمینان داده اند.

روزنامه سرنوشت، در مورد "مداخله نهادهای دولتی در انتخابات" سرمقاله‌ای نوشته و از آن به عنوان نگرانی جدی در زمینه برگزاری انتخابات پیشرو یاد کرده است.

سرنوشت، با استناد به "اظهارات تایید نشده" کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌نویسد که گزارش هایی در مورد این که حامد کرزی به والی ها و ولسوال های خود گفته باشد که از نامزد مشخصی پشتیبانی کنند وجود دارد.

ریاست جمهوری افغانستان اخیرا اعلام کرد که در انتخابات بی طرف است و به افرادی که از نام او در مبارزات انتخاباتی استفاده می‌‎کنند نباید باور کرد.

روزنامه سرنوشت، نوشته هرچند حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که از نامزد مشخصی حمایت نمی کند و از کارمندان حکومتی هم خواسته که از امکانات دولتی به نفع یا ضرر نامزدی کار نگیرند اما روزنامه سرنوشت می‌نویسد که با توجه به ترکیب ادارات دولتی افغانستان و این که وابستگان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در برخی ادارات دولتی کار می‌کنند، احتمال مداخله آن ها در انتخابات قابل پیش بینی است.

حزب اسلامی در انتخابات

اعلام حمایت حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار از قطب‌الدین هلال یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری واکنش های زیادی به دنبال داشته است.

هرچند آقای هلال در نخستین همایش مبارزات انتخاباتی خود گفت که عضویت حزب حکمتیار را دارد اما نامزد این حزب نیست ولی پس از آن حزب اسلامی از پشتیبانی خود از آقای هلال گفت رابطه نامزدی آقای هلال را با علاقمندی حزب اسلامی به انتخابات پرسش برانگیز کرده است.

روزنامه وحدت که مربوط حزب وابسته به معاون عبدالله عبدالله از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری است در سرمقاله اش زیر عنوان "معمای حزب اسلامی به رهبری حکمتیار" به رابطه آقای هلال و حزب اسلامی تاخته است.

وحدت، نوشته که "برای مردم افغانستان جالب است که حزبی که دارای شاخه نظامی است و در کشتار مردم بی دفاع افغانستان آشکارا نقش داشته و از آن دفاع می‌کند، چگونه به خود اجازه می‌دهد در انتخابات ریاست جمهوری که برای حمایت و حفاظت از نظام سیاسی جدید افغانستان شکل یافته اشت شرکت یا از گروهی حمایت کند."

روزنامه ماندگار، هم با نگاهی به این مساله، با طرح این پرسش که با توجه به سابقه نقش حزب اسلامی حکمتیار در نا امنی های افغانستان چه چیزی سبب می‌شود که آقای حکمتیار جسورانه در انتخابات پیشرو از نامزد مشخصی حمایت کند؛ می نویسد که سیاست "مدارامحور" حامد کرزی در برابر حزب اسلامی به آقای حکمتیار جسارت بیشتری داده است.

ماندگار، همچنین از سکوت ده نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری در این مورد انتقاد کرده و گفته که این نامزدان که "داد از دموکراسی و حقوق بشر و جامعه مدنی" می زنند نباید سکوت اختیار کنند.

پیش از حزب اسلامی حکمتیار، مسئولیت انجام تعدادی از حملات انتحاری از جمله آخرین حمله انتحاری در ولایت کابل را به عهده گرفته است. آقای هلال تا هنوز در مورد این که آیا در کنار عضویت حزب اسلامی از فعالیت های نظامی این حزب هم پشتیبانی می‌کند یا نه صراحتی نداشه است.