مذاکرات شورای عالی صلح افغانستان و طالبان در دبی

Image caption نشست دبی به رهبری معتصم آقاجان از فرماندهان سابق و ناراضی گروه طالبان برگزار شده

یک مقام افغان به بی‌بی‌سی گفته‌است که شانزده عضو مهم گروه طالبان در حال دیدار و گفت‌و‌گو با مقام‌های شورای عالی صلح افغانستان هستند. این گفت‌وگوها در شهر دبی و به رهبری مولوی معتصم آقاجان انجام می‌شود.

به گفته این مقام که نخواست نامش فاش شود در میان این افراد شش وزیر دیگر رژیم سابق طالبان نیز حضور داشتند.

این مقام افغان همچنین گفته‌است که پنج فرمانده طالبان که در حال حاضر با دولت می جنگند نیز در این نشست شرکت کرده‌بودند.

مولوی عبدالرقیب تخاری، روز گذشته در شهر پیشاور پاکستان، هدف تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرارگرفت و کشته شد. او در زمان حکومت طالبان بر افغانستان، به عنوان وزیر امور مهاجرین کار می‌کرد.

به باور تحلیل‌گران حضور پنج فرمانده گروه طالبان که در حال حاضر با دولت افغانستان می‌جنگند، درگفت‌وگوهای دبی از اهمیت زیادی برخوردار است و به این احتمال دامن می‌زند که علاوه بر جریان تحت رهبری معتصم آقاجان، طیف دیگری از فرماندهان این گروه نیز، تمایل جدی به پیوستن به مذاکرات صلح در افغانستان دارند.

معتصم آقاجان از فرماندهان سابق و ناراضی طالبان است که گفته می‌شود جریانی را در درون این گروه رهبری می‌کند که به گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان خوشبین هستند و از آن حمایت می‌کنند.

دولت افغانستان همواره تلاش کرده‌است رهبران و فرماندهان بلندپایه گروه طالبان را ترغیب کند که به روند گفت‌وگوهای صلح در این کشور بپیوندند. اما در بیشتر موارد این تلاش‌ها یا با پاسخ منفی از سوی گروه طالبان مواجه شده و یا هم به دلایل مختلفی به شکست انجامیده است.

Image caption مولوی عبدالرقیب تخاری، روز گذشته در شهر پیشاور پاکستان، کشته شد

سال گذشته، دو طرف با ایجاد دفتری در قطر که بتواند از گروه طالبان نمایندگی کند، موافقت کردند اما این دفتر بلافاصله پس از گشایش با اعتراض شدید دولت افغانستان مواجه شد. به گفته مقامات افغان وجود نام و پرچم "امارت اسلامی افغانستان" در این دفتر، آن را بیشتر شبیه سفارت یک حکومت در تبعید ساخته‌بود.

تحلیل‌گران احتمال می‌دهند که نشست دبی بتواند به روند گفتگوهای صلح در افغانستان که از زمان بسته شدن دفتر طالبان در قطر، پیشرفت محسوسی نداشته‌است، سرعت بیشتری ببخشد.

.