آغاز به کار اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی

Image caption کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی تنها و آخرین مرجع رسیدگی به شکایت انتخاباتی در افغانستان است

۱۰۲ عضو کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی امروز در کابل، مراسم تحلیف بجا آوردند. این افراد قرار است که بعد از یک دوره آموزشی سه روزه، به ولایت‌های مختلف افغانستان اعزام شوند.

۶ زن نیز در میان اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان حضور دارند.

عبدالستار سعادت، رئیس این کمیسیون در مراسم امروز از اعضای کمیسیون خواست که به صورت صادقانه و شفاف با مسائل برخورد کنند. او گفت که آنها جایگاه محکمه اولیه انتخاباتی را در ولایت‌ها دارند.

او توضیح داد که انتظار می‌رود در روند برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری، اعضای این کمیسیون تطمیع و یا تهدید شوند که باید در این زمینه با مسئولیت شناسی رفتار کنند و این نوع برخوردها را به مرکز نیز گزارش دهند.

آقای سعادت افزود که اگر یک قاضی در قضاوت خود مرتکب اشتباه شود فقط چند نفر متضرر خواهند شد، "ولی اگر شما اعضای کمیسیون مرتکب اشتباه شوید ۲۵ میلیون افغان ضرر خواهند کرد."

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان نیز در این مراسم به خبرنگاران گفت که رسیدگی به شکایت، تخطی و تخلف از صلاحیت‌های این اعضا در ولایت‌های مربوط به آنهاست.

او افزود که تمام صلاحیت‌هایی که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در مرکز دارد، اعضای آن نیز در ولایت‌های مربوط به خود دارا هستند و تنها مرجع رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی محسوب می‌شوند.

به گفته آقای محسنی در صورتیکه دو طرف از فیصله این نهاد رضایت نداشته باشند پرونده‌ها به مرکز منتقل و بررسی نهایی در آنجا انجام می‌شود.

سخنگوی کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفت که در هرولایت، ۱۲ نفر به عنوان عضو کمیسیون رسیدگی شکایت‌های انتخاباتی برگزیده شده‌اند.

به گفته آقای محسنی قانون انتخابات افغانستان، شرایطی از قبیل داشتن لیسانس، تبعه افغانستان بودن، داشتن ۳۰ سال سن و ۵ سال سابقه کاری را از شرایط عضویت در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی دانسته‌است.

جان داد سپین غر، رئیس بیناد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) ضمن استقبال از این اقدام کمیسیون گفته در صورتی که این افراد بی‌طرفانه عمل نمایند، به شفافیت انتخابات کمک خواهند کرد.

یان کوبیش فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان نیز در این مراسم گفت که اکنون کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی کاملا در دست افغان‌ها بوده و رسیدگی به شکایت‌ها نیز به عهده افغانها است.

او افزود که نهادهای بین المللی از این کمیسیون حمایت کرده و این مسئولیت اعضای آن است که به صورت شفاف و منصفانه عمل کنند.

قبلا کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی دو عضو خارجی نیز داشت، اما امسال و پس از مخالفت حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان با این موضوع، شرط داشتن تابعیت افغانستان به قانون انتخابات اضافه شد.

مطالب مرتبط