مردی با بمب دستی زن و دو کودکش را در غرب افغانستان مجروح کرد

حق نشر عکس
Image caption وزارت امور زنان افغانستان میگوید که میزان خشونتها نه، بلکه شدت خشونتها علیه زنان در افغانستان افزایش یافته است

مردی در ولایت هرات در در غرب افغانستان با انفجار یک بمب دستی خانم و دو کودکش را زخمی کرد.

خانم سعیده مژگان مصطفوی معاون وزارت امور زنان به بی‌بی‌سی گفت که اکنون این خانم در بیمارستان بستری است ولی گفت در مورد کودکانش هنوز اطلاعی ندارد.

به گفته خانم مصطفوی شوهر این زن بعد از حمله به زن و فرزندانش فرار کرده است.

خانم مصطفوی افزود که یک زن دیگر نیز در این روزها در ولایت هرات به دلیل خشونتهای خانوادگی خودسوزی کرده که اکنون در بیمارستان بستری و وضعیت او نیز وخیم است.

چندی قبل نیز بینی و لب زنی در هرات توسط شوهرش معتادش بریده شد.

وزارت امور زنان افغانستان با انتشار یک نامه خبری از افزایش "شدت خشونت‌ها" علیه زنان ابراز نگرانی کرده و از نهادهای امنیتی خواسته که هرچه زودتر عاملان خشونت‌ها را به پنجه قانون بسپارند.

این نهاد همچنین از نهادهای دادگستری و قضایی خواسته است تا در برخورد با عاملان خشونت های خانوادگی، قانون را اجرا کنند.

همچنان وزارت امور زنان از وزارت بهداشت و مبارزه با مواد مخدر این کشور خواسته تا مراکز ترک اعتیاد را در این کشور برای جلوگیری از تکرار این رویدادها افزایش دهد.

خانم وژمه سمندری از شبکه تحلیل گران افغان نیز درباره خشونت‌ها علیه زنان در افغانستان می‌گوید که خشونت افزایش نیافته، ولی در گذشته خشونت‌های خانوادگی گزارش داده نمی‌شد.

او افزود، آگاهی زنان نیز افزایش یافته و تعداد بیشتر زنان به مراکز دادگستری و قضایی کشور مراجعه نموده و خشونت‌ها را ثبت می‌کنند.

سمندری تاکید کرد که فعالیت جامعه مدنی و رسانه‌ها نیز در کشور برای گزارش دهی از موارد خشونت بیشتر شده است و تاثیر این روند بر اینکه کرزی قانون اجرات جزائی را مسترد و امضاء نکرد نیز مشهود بود.

اخیرا کرزی قانون اجرات جزائی را که در آن به اعضا خانواده اجازه شهادت درباره خشونت خانودگی داده نشده بود، امضا نکرد.

مطالب مرتبط