روزنامه‌های‌کابل: سه‌شنبه، ۲۹ دلو

Image caption کارتون روز، روزنامه جامعه باز

روزنامه‌های صبح روز سه‌شنبه کابل، مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان را در دبی و کشته شدن ملاعبدالرقیب وزیر امورمهاجرین زمان طالبان را در کشور پاکستان مهم دانسته‌اند.

روزنامه دولتی انیس نوشت که طالبان به عنوان نیروهای اصلی مخالف مسلح نظام کنونی پیش از این هیچ‌گاهی به گفتگوهای صلح به عنوان یگانه راه بیرون رفت از بحران کنونی در کشور نگریسته و همواره به تداوم راهکرد نظامی اصرار ورزیده‌اند.

نویسنده این روزنامه افزوده که این دیدگاه طالبان مانع اصلی بر سر راه تحقق صلح در کشور به حساب می‌آمد. ولی اخیرا گزارش شده که تعداد از رهبران کلیدی این گروه با نمایندگان دولت افغانستان بحثهای طولانی را در دبی داشته‌اند.

این روزنامه افزوده که ملا معتصم آغا جان، یکی از اعضای پیشین رهبری گروه طالبان و از افراد نزدیک به ملا عمر، رهبر این گروه در این نشست گفته که "ما در ارتباط به مسایل کشور با درک رسالت خویش با همه جوانب افغانی خواستار تفاهم هستیم و برای مذاکره و تفاهم دروازه ماپیوسته بر روی حکومت موجوده و همه تنظیمهای که با ما در جنگ بودند باز است."

انیس افزوده که باید منتظر ماند با گذشت ایام اوضاع کشور به کدام سمت توسعه خواهد یافت، و روزها و هفته‌های آینده چه ارمغانی را با خود به همراه خواهد آورد. آیا روزنه‌ای به سمت صلح باز خواهد شد و یا نه؟

روزنامه چراغ نیز با اشاره به سفر سلمان بن عبد العزیز، ولیعهد عربستان به پاکستان نوشته که عربستان تامین کننده منافع آمریکا در منطقه است و در زمانیکه تنش میان کابل، آمریکا، طالبان و اسلام آباد ابعاد جدید تری را به خود می‌گیرد، کنترل پاکستان و از طریق آن افغانستان و طالبان یکی از خواستهای آمریکا است.

این روزنامه مدعی شده که آبشخور اعتقادی، مالی و سیاسی طالبان، عربستان است و حمایت‌های تدارکاتی و سیاسی آن کشور از طالبان ادامه دارد.

به باور نویسنده چراغ طالبان بدون مواد مخدر درآمد مالی دیگری ندارد و به نظر نمی‌رسد بدون حمایت مالی عربستان طالبان بتواند روی پای خود بایستند.

روزنامه ویسا نیز با اشاره به کشته شدن ملا عبدالرقیب وزیر امور مهاجرین در شهر کویته پاکستان نوشت که افرادی از اعضا گروه طالبان که علاقه مندی به گفتگوی صلح نشان می‌دهند یا کشته شده و یا اینکه توسط مقامات پاکستانی زندانی می‌شوند.

این روزنامه با اشاره به اینکه دستگیری و کشته شدن این افراد عدم علاقه مندی کشور همسایه را به ایجاد صلح در افغانستان نشان می‎دهد، افزوده که رئیس جمهور کزری همواره اعلام کرده که صلح افغانستان به دست کشورهای پاکستان و آمریکا است.

ویسا از مقامات طالبان خواسته که با توجه به این اقدامات دیدگاه باز و عمیق تری را نسبت به وضعیت صلح در افغانستان داشته باشند.

روزنامه راه نجات نیز درباره نشست صلح افغانستان در دبی نوشت که افغانستان تاکنون برای دست یابی به صلح به هر دری کوبیده است ولی تاکنون نتیجه ملموس از آن نگرفته است. یکی از مهره‌ها معتصم ملا آغاجان است که این بار وارد میدان شده و پشت میز مذاکره نشسته است.

نویسنده این روزنامه افزوده که از یک ماه قبل تاکنون خبرهای نشر شد که شخص آقای کرزی با تعداد از سران طالبان تماس برقرار کرده و اگرچه برقراری این تماس از سوی ریاست جمهوری تایید شد، ولی جزئیات آن منتشر نشد تا اینکه در روزهای گذشته مطبوعات پاکستانی این خبر را منتشر کردند که نشست میان نمایندگان دولت افغانستان و سران طالبان در شهر دبی برگزار شده است.

راه نجات افزوده که رسانه‌های پاکستان از معتصم آغا جان نقل قول کرده که در این نشست ۲۰ تن از سران گروه طالبان به شمول وزرای کابینه طالبان، چهار دیپلمات بلند پایه این گروه و بعضی از فرماندهان نظامی طالبان شرکت داشته‌اند.

این روزنامه افزوده که این مقام طالبان گفته که سران طالبان در این نشست آمادگی خود را برای گفتگو با دولت افغانستان اعلام کرده و قرار نیست گروه و یا کشور خارجی در این گفتگوها سهم و حضور داشته باشند.

۸صبح نیز درباره نشست دبی نوشت که اعلامیه اخیر ملا معتصم آغاجان، سنگی به آب انداخت که تا دوردست‌ها موج پراگند. معتصم آغاجان، جنگ افغانستان را به لحاظ مذهبی نامشروع خواند و از لزوم گفتگو سخن گفت. جالب این بود که از این اعلامیه، ارگ(کاخ ریاست جمهوری)، شورای عالی صلح و وزارت امور خارجه نیز استقبال کردند.

این روزنامه افزود که ملا معتصم آغاجان پس ازاین‌که افکاراش را تغییر داد، از سوی ملاعمر از شورای کویته اخراج شد. طرفداران طالبان در شهر کراچی پاکستان قصد جانش را کرده و به او شلیک کردند. معتصم آغاجان در این سوءقصد زخمی شد.

۸صبح افزوده که طالبان در پیام‌ها و اعلامیه‌های رسانه‌ای‌شان، بارها گفته‌اند که ملا معتصم آغاجان از آنان نمایندگی نمی‌کند و نمایندگان ملاعمر در قطر حضور دارند. اما به‌نظر می‌رسد که ملا معتصم آغاجان و اطرافیانش، نقشی در خشونت‌ها ندارند و به همین دلیل، مذاکره با آنان نمی‌تواند چیزی از خشونت و جنگ بکاهد.

این روزنامه از وی نقل قول کرده که بخش فرهنگی و تبلیغی طالبان در اختیار جناح افراطی در درون این گروه است و او جناح میانه‌رو طالبان را رهبری می‌کند. اما تا حال نشانه‌ای دال بر این‌که ملا معتصم آغاجان واقعا رهبر یک جناح انشعابی طالبان باشد، دیده نشده است.

روزنامه ماندگار نیز درباره این نشست نوشت که شورای امنیت ملی افغانستان در این روزها چندان به بحث امضاء توافق‌نامه امنیتی دوجانبه میان کابل و واشنگتن و مسایل حادتر از آن علاقه نشان نمی‌دهد و به‌جای آن‌ها از پیام‌های طالبان در مورد حل سیاسی مسالۀ افغانستان حمایت می‌کند، آن‌هم پیام‌هایی که هیچ معلوم نیست چه رابطه‌ای می‌تواند با جناح اصلی طالبان تحت رهبری ملامحمدعمر که عملا در جنگ با دولت است، داشته باشد.

این روزنامه افزود که اکنون چند پرسش در این رابطه ذهن را به خود مشغول می‌کند. نخست این‌که، معتصم آغاجان چه نقش و تاثیری بر رهبری طالبان در حال جنگ دارد؟ آیا او در موقعیتی است که بتواند از چنین طالبانی نمایندگی‌کند؟

ماندگار افزوده که طالبان در طول ۱۲ سال گذشته، با حضور نیروهای خارجی در افغانستان این کشور را اشغال شده خوانده و دستاوردهای این سال‌ها را اصلا به رسمیت نشناخته‌اند. حالا معتصم آغاجان با چه خوش‌بینی‌ای می‌خواهد این اختلاف‌ها را رفع کند؟ شاید او که حالا در ترکیه زند‌گی می‌کند و گاه‌گاهی به نوازش‌های ارگ ریاست‌جمهوری نیاز دارد، چنین حرف و سخن‌هایی را برای خشنودی خاطر ارگ‌نشینان افغانستان بر زبان آورد.

مطالب مرتبط