واشنگتن‌پست: آمریکا پنج عضو طالبان را از گوانتانامو آزاد می‌کند

حق نشر عکس
Image caption بو برگدال که مشغول خدمت در پایگاهی در ولایت پکتیکا بود، در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ و پس از خروج از این پایگاه ربوده شد.

مقام‌های آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند که دولت این کشور حاضر است در ازای آزادی بو برگدال، سرباز آمریکایی که چند سال قبل به اسارت طالبان درآمد، پنج عضو این گروه را از زندان گوانتانامو آزاد کند.

به نوشته واشنگتن پست، قرار است آمریکا تمام این پنج زندانی را که سال ها در گوانتامو زندانی بوده‌اند، در اختیار دولت قطر قرار دهد تا در مرحله بعد رها شوند. این گزارش می‌افزاید که این تصمیم دولت آمریکا تا کنون به صورت رسمی به گروه طالبان اعلام نشده و هیچ مقام رسمی آمریکا نیز برنامه‌ای برای سفر به دوحه در روز‌های نزدیک ندارد.

روز سه‌شنبه، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در نشستی با خبرنگاران از تایید و یا رد این گزارش خودداری کرد اما گفت که دولت آمریکا "همیشه از یک روند آشتی جویانه با طالبان، تحت رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کند."

آقای کارنی افزود: "در حال حاضر دولت آمریکا در هیچ مذاکره فعالی با طالبان شرکت ندارد اما اگر چنین مذاکراتی شروع شود، مسلما علاقمند خواهیم بود در مورد سرنوشت بو برگدال گفت‌وگو کنیم."

دولت آمریکا تا کنون چند بار تلاش کرده‌است تا به توافقی با طالبان در مورد آزادی این سرباز آمریکایی دست پیدا کند. این تلاش ها دو سال پیش و پس از آنکه طالبان گفت‌وگو ها در این مورد را ترک کردند، بی‌نتیجه مانده‌بود.

در آن زمان گروه طالبان به پیشنهاد آمریکا مبنی بر آزادی تدریجی پنج عضو زندانی این گروه اعتراض کرده‌بودند.

حال اما آنطور که در گزارش واشنگتن پست آمده‌است، دولت آمریکا حاضر شده تا تمام این پنج نفر را یکجا به قطر تحویل بدهد.

حق نشر عکس AP
Image caption طالبان همواره خواهان آزادی چندین عضو ارشد این گروه از زندان گوانتانامو بوده‌اند

واشنگتن پوست در مورد اینکه این پنج نفر چه کسانی هستند، جزییات بیشتری ارائه نکرده‌است اما در گذشته طالبان خواهان آزادی خیرالله خیرخواه، فاضل مظلوم، نورالله نوری، عبدالحق وثیق و عبدالنبی عمری از دیگر مقامات ارشد این گروه از گوانتانامو بوده‌اند.

بو برگدال که مشغول خدمت در پایگاهی در ولایت پکتیکا بود، در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ و پس از خروج از این پایگاه ربوده شد.

هرچند در ابتدا گروه طالبان ادعا کرد که آقای برگدال را در اختیار دارد و برای آزادی او خواستار آزادی ۲۱ عضو زندانی این گروه و پرداخت یک میلیون دلار پول نقد شده بود، اما اکنون مقام‌ها در آمریکا می‌گویند که این سرباز آمریکایی احتمالا در اختیار شبکه حقانی در پاکستان است.

شبکه حقانی از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان است که روابط نزدیکی با گروه طالبان دارد و آنگونه که یک مقام رسمی به روزنامه واشنگتن پست گفته، یک تن از پنج فردی که قرار است آزاد شوند، از اعضای پایین رتبه این شبکه است.

آمریکا شبکه حقانی را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

تحلیل‌گران می‌گویند، معامله احتمالی دولت آمریکا با شبکه حقانی، ممکن است سوال‌هایی را در مورد سیاست این کشور مبنی بر مذاکره نکردن با گروه‌های تروریستی، خلق کند.

مطالب مرتبط