نهادهای مدنی در افغانستان خواهان برکناری سخنگوی شورای عالی صلح شدند

Image caption اعضای نهادهای مدنی شورای عالی صلح را به مدارای بیش از حد با "دشمنان کشور" متهم کردند و گفته‌اند چنین به نظر می‌رسد که "این شورا، بهایی برای خون مردم افغانستان قایل نیست."

<span >شماری از نهادها و فعالان جامعه مدنی در افغانستان از دولت خواسته‌اند تا شهزاده شاهد، سخنگوی شورای عالی صلح را به دلیل اظهاراتش در مورد اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه القاعده، برکنار کند.

<span >هفته گذشته اظهارات مولوی شهزاده شاهد در مورد حضور آمریکا در منطقه و کشته شدن اسامه بن لادن جنجال‌هایی را برانگیخته بود.

<span >آقای شاهد در سیمیناری در کابل، اسامه بن لادن را "شهید" خواند و حضور نیروهای خارجی در منطقه را عامل اصلی جنگ و ناامنی دانسته بود. او گفت:<span >"آمریکا به بهانه اسامه به افغانستان آمد. اسامه را شهید کرد. چرا بعد از آن در افغانستان باقی می‌ماند؟ ایجاد ناامنی و تغییر رژیم اجندای آمریکا در سراسر دنیا است."

<span >نمایندگان ۴۰ نهاد جامعه مدنی امروز در نشستی در کابل شورای عالی صلح را به مدارای بیش از حد با "دشمنان کشور" متهم کردند و گفته‌اند چنین به نظر می‌رسد که "این شورا، بهایی برای خون مردم افغانستان قایل نیست."

<span ><span >آنها<span > تهدید کرده‌اند که در صورت برآورده نشدن خواسته‌شان، تمام همکاری‌های خود با شورای عالی صلح را متوقف خواهند کرد.

<span >اما به نظر می‌رسد که اعضای شورای عالی صلح نیز در رابطه با اظهارات سخنگوی این شورا، مواضع یکسانی ندارند و تمام آنچه را که از آدرس این شورا گفته می‌شود، قبول ندارند.

<span >اسماعیل قاسمیار، مشاور امور بین‌المللی این شورا، در گفت‌وگو با خبرنگار بی‌بی‌سی، سخنان آقای شاهد را نظر شخصی او دانسته و گفته‌است که این اظهارات بیانگر سیاست اصلی شورای عالی صلح نیست.

Image caption هفته گذشته اظهارات مولوی شهزاده شاهد در مورد حضور آمریکا در منطقه و کشته شدن اسامه بن لادن جنجال‌هایی را برانگیخته بود.

<span >همین نهادها و فعالان جامعه مدنی همچنین از دولت افغانستان به دلیل شهید خطاب کردن یکی از رهبران پیشین طالبان، انتقاد کرده‌اند.

ملاعبدالرقیب تخاری که در دوران حکومت طالبان بر افغانستان، پست وزارت امور مهاجرین را برعهده داشت، دو روز پیش از سوی افراد مسلح ناشناس، در شهر پیشاور پاکستان کشته شد.

جنازه آقای تخاری به وسیله دو هلی‌کوپتر ارتش افغانستان، برای خاکسپاری به زادگاهش در ولایت شمالی تخار انتقال یافت و حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور نیز در پیامی از او به عنوان "شهید" و "قربانی راه صلح" یاد کرد.

نهادهای جامعه مدنی، به این مواضع دولت اعتراض کرده و آن را نگران کننده خواندند.

آذریون متین، عضو گروه هماهنگی عدالت انتقالی و گروه کاری مشترک جامعه مدنی در نشست امروز، چنین موضع‌گیری‌هایی از سوی مقام‌های دولتی را برنامه سیاسی خواند و گفت: <span >"جای نگرانی است که کسانی که دیروز هزارها انسان را زیر نام تروریسم و با سوءاستفاده از نام دین مبین اسلام می‌کشند، شهید می‌کنند و قربانی می‌کنند، امروز بسیار ساده لقب شهید می‌گیرند."

<span >دولت افغانستان، شورای عالی صلح را با هدف رهبری تلاش‌ها برای ترغیب مخالفان مسلح به گفت‌وگو و پیوستن آنها به روند صلح، ایجاد کرده‌است.

گروه‌های مسلح مخالف دولت در افغانستان، تا کنون کمتر به این تلاش ها روی خوش نشان داده‌اند.

در تازه‌ترین مورد از این تماس‌ها، گفته می‌شود شانزده عضو مهم گروه طالبان با نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان در امارات متحده عربی دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

گفته شده‌است که مولوی عبدالرقیب تخاری که حکومت افغانستان، قتل او را "توطئه دشمنان صلح" می‌داند نیز در این گفت‌وگو‌ها اشتراک داشته‌است.

مطالب مرتبط