روزنامه‌های کابل؛ شنبه سوم حوت

حق نشر عکس the daily opensociety
Image caption کارتون روز، روزنامه جامعه باز

روزنامه‌های صبح روز شنبه کابل بیشتر به مسایل انتخابات و زدو بندهای پشت پرده آن پرداخته اند.

روزنامه دولتی اصلاح در سر مقاله خود نوشت که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تاکنون نتوانسته‌اند به انتظارات مردم پاسخ دهند. شهروندان افغان از نوع برنامه نامزدها شکایت دارند و به باور آنها نامزدها باید به نگرانی‌های مردم پاسخ دهند.

این روزنامه افزوده که تامین امنیت، بهبود وضعیت اقتصادی، ایجاد اشتغال، افزایش سطح خدمات عمومی، بهبود وضعیت حمل و نقل و خدمات بهداشتی از مسایلی است که مردم انتظار دارند از نامزدها درباره‌اش بشنوند.

نویسنده اصلاح به این باور است که نامزدها تاکنون فقط شعار داده‌اند و این شعارها به گونه اغراق آمیز و دور از منطق بوده است. گفته‌های نامزدها به یک بلوف سیاسی می‌ماند تا یک برنامه مدون و عملی برای ایجاد تغییرات در کشور.

۸صبح نیز به احتمال انصراف شماری از نامزدهای انتخابات به نفع نامزد مشخصی اشاره کرده و نوشته که در محور این تلاش‌ها حلقه‌های حکومتی قرار دارند و شخص آقای کرزی هم، در جریان این تلاش‌ها قرار دارد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که انصراف نامزدها، یکی به نفع دیگری بر هر مبنایی که استوار باشد، یک حق دموکراتیک است. کسی نمی‌تواند مانع انصراف نامزدی به نفع یک نامزد دیگر شود. علاوه بر آن مقام‌های حکومتی نیز حق دارند که از نامزد مورد نظرشان حمایت کنند، ولی در این نوع تلاش ها نباید قوانین نقض شود.

این روزنامه تاکید کرده که قانون انتخابات حمایت از یک نامزد را حق شهروندی می‌داند، اما استفاده یک‌جانبه از منابع و امکانات دولتی به نفع یک یا چند نامزد مشخص را منع کرده است. این روند با اصل عدالت و دموکراسی نیز منافات دارد.

۸صبح افزوده که نباید از همین حالا دولت‌مردان، از رئیس‌جمهور کرزی گرفته تا والیان و فرماندهان پلیس، از امکانات و منابع عمومی به نفع یک نامزد مشخص استفاده کنند. نباید از تعلقات سیاسی، خانوادگی و عشیره‌ای، برای توجیه قانون‌شکنی استفاده ابزاری شود.

این روزنامه نوشته که رئیس‌جمهور کرزی فرصت آن را دارد تا میراثی متفاوت، سازنده و مثبت از خودش در تاریخ سیاسی کشور به یادگار بگذارد، اگر ایشان در این انتخابات به‌معنای واقعی آن، بی‌طرف بمانند، چنین چیزی تحقق خواهد یافت.

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به نشست های پشت پرده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشته است که از سه روز به این‌سو آمدن سران قومی ولایت قندهار برای گفت‌وگو با چند نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد کم کردن تعداد نامزدهای ریاست جمهوری، بازتاب گسترده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته است.

این روزنامه افزود که صدها نفر از سران قومی که برای گفت‌وگو به کابل آمده‌اند، در طی چند روز گفت‌وگوی‌شان را با شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری (‌زلمی رسول، عبد القیوم کرزی، گل آقا شیرز‌ی، نادر نعیم، هدایت امین ارسلا و عبدالرحیم وردک) ادامه داده‌اند و این سران از آنان اختیارنامه گرفته بودند تا هرچه سران و برزگان قومی فیصله کردند، از آن اطاعت کنند.

اطلاعات روز مدعی شده که در آخرین نشستی که میان سران قومی و نمایندگان چند نامزد، دیروز در هتل اینترکنتیننتال کابل برگزار شد، اشتراک کنندگان فیصله کردند که پنج نامزد دیگر به نفع زلمی رسول از دور رقابت‌ها کنار روند.

این روزنامه افزوده که حالا انتظار می‌رود در طی دوهفته‌ی آینده چند نامزد دور یک محور جمع شوند. اگر چنین‌ اتفاق بیافتد و ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یک محور جمع شوند و از یک نامزد حمایت کنند، رقابت‌های انتخاباتی وارد مرحله‌ی تازه‌ای خواهد شد.

روزنامه جامعه باز با اشاره به اینکه انتقال قدرت به‌صورت مسالمت‌آمیز از یک فرد به فرد دیگری در کشورهای اسلامی و منطقه کار آسانی نیست، افزوده که در میان کشورهای همسایه افغانستان، پاکستان تنها کشوری است که در آن زمینه‌ها و بسترهای نسبی دموکراسی و رویه‌های انتقال قدرت به‌صورت دموکراتیک وجود دارد.

این روزنامه افزوده که افغانستان در تاریخ سیاسی خود تاکنون شاهد هیچ‌گونه انتقال قدرت سیاسی به‌صورت مسالمت‌آمیز نبوده است. از زمان تأسیس نظم دولت‌-‌‌ملت تاکنون انتقال قدرت همواره یا به‌صورت موروثی و خانوادگی بوده و یا از طریق زور و رویه‌های خشونت‌آمیز.

نویسنده جامعه باز افزوده که با نزدیک‌شدن انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۳، تاریخ سیاسی افغانستان در معرض یک آزمون تاریخی دشوار قرار گرفته است. آن‌چه تاریخ معاصر افغانستان بدان نیاز دارد، هنجارشکنی متهورانه و شورش علیه این سنت بیداد سیاسی است.

این روزنامه با اشاره به صحبت رادیوی رئیس جمهور کرزی مبنی بر حراست از شفافیت و سلامت انتخابات و مانع‌شدن از دخالت نهادهای وابسته به دولت در فرایند انتخابات، آنرا نوید خوشایندی برای این سنت‌شکنی تاریخی دانسته است.

جامعه باز افزوده که بی‌تردید، اراده و عزم رئیس‌جمهور، برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف و انتقال قدرت سیاسی به فرد منتخب مردم، تأثیر تعیین‌کننده‌ای بر بقا و تداوم نظام سیاسی کنونی خواهد داشت. این امر اگر در عمل محقق شود، آقای کرزی را در جایگاه تاریخی بی‌بدیل قرار خواهد داد.

روزنامه سروش ملت نیز درباره مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اشاره کرده و نوشته که عدم احترام به آزادی زنان یکی از چالشها در راستای مشارکت آنان در انتخابات ریاست جمهوری است.

این روزنامه افزوده که در جامعه افغانی تاکنون به زنان به دید جمعیت غیر فعال جامعه نگاه می شود و به همین دلیل باورهای سنتی و قبیله ای باعث شده که مانع مشارکت و انتخاب آزاد زنان بخصوص در روستاهای کشور شود و خود چالشی بزرگ در راستای مشارکت آنان در روند انتخابات نیز به حساب می‌آید.

نویسنده این روزنامه نوشته که به دلیل نبود سازمانهای نظارت بر انتخابات و ضعف نهادهای مدافع حقوق زنان در روستاهای کشور یکی از چالشها به حساب می‌آید.

سروش ملت افزوده که ابهام درجایگاه انتخابات و باورهای اجتماعی نیز یکی از چالشهای عمده دیگر فرا روی مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

مطالب مرتبط