۱۲۰۰بنای تاریخی افغانستان در حال نابودی است

Image caption غزنی به عنوان یکی از بزرگترین مراکز فرهنگ و تمدن در منطقه، همواره باعث افتخار مردم افغانستان و به‌ویژه اهالی غزنی بوده

وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مراسم پایان نامگذاری غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت که بیش از ۱۲۰۰ بنای تاریخی افغانستان در حال نابودی است.

شهر غزنی در سال ۲۰۱۳ عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا را به خود اختصاص داد و مراسم امروز با حضور مقام‌های دولت افغانستان، دیپلمات‌های خارجی و نماینده سازمان علمی و فرهنگی کنفرانس اسلامی برگزار شد.

سید مخدوم رهین در این مراسم گفت: "به اطلاع خواهران و برادران مسلمان‌مان در سراسر جهان برسانم که متاسفانه بر اثر حوادث طبیعی، جنگ‌ها و نابسامانی‌ها و فقدان امنیت، امروز در سراسر افغانستان، هم در غزنی و هم در سایر ولایات افغانستان، بیش از ۱۲۰۰ بنای تاریخی که بیشتر آنها مربوط به تمدن و فرهنگ اسلامی می‌شود، در حال انهدام و نابودی هستند."

او تاکید کرد که از کشورهای اسلامی انتظار همکاری دارد، اما تا حال هیچ یک از این کشورها پاسخ مثبتی به این انتظار نداده است. او از سایر کشورهای جهان هم خواست که برای نجات این بناها، افغانستان را کمک کند.

آقای رهین افزود: "مسلماً نابودی آنها (بناهای تاریخی)، نه تنها مایه سرافگندگی ما بلکه مایه سرافگندگی سراسر جهان متمدن است."

دولت افغانستان در حالی مراسم پایان نامگذاری پایتخت فرهنگی جهان اسلام را در شهر غزنی برگزار کرد که انتقادهای زیادی به دلیل آنچه که کم‌کاری در این شهر عنوان می‌شود، مطرح شده‌است.

Image caption رهین: مسلماً نابودی آنها نه تنها مایه سرافگندگی ما بلکه مایه سرافگندگی سراسر جهان متمدن است

در یک سالی که این عنوان به شهر غزنی اختصاص یافته‌بود، برنامه‌های زیادی برای بازسازی بناهای تاریخی به ویژه بناهای عصر غزنویان و بهبود امور فرهنگی این شهر در نظر گرفته شد، ولی بیشتر آنها به دلیل ناامنی و نبود منابع مالی لازم یا عدم هماهنگی درست، به اجرا گذاشته نشد.

غزنی به عنوان یکی از بزرگترین مراکز فرهنگ و تمدن در منطقه، همواره باعث افتخار مردم افغانستان و به‌ویژه اهالی غزنی بوده است.

این شهر در سده‌های چهارم و پنجم هجری پایتخت سلسله غزنویان بود که قلمرو گسترده‌ای از ایران و آسیای میانه تا شبه قاره هند را تحت کنترل خود داشت.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی که به این مراسم فرستاد، نوشت: "غزنی پایتخت شاهنشاهی غزنویان در قرنهای چهارم و پنجم هجری یکی از بزرگترین کانون‌های علم و فرهنگ و ادب در دنیای اسلام بود. حضور صدها شاعر، نویسنده، هنرمند، ستاره‌شناس و فیلسوف، این شهر را به مرکز انتقال علوم و معارف اسلامی و به ویژه خراسانی مبدل کرد."

او تاکید کرد: "این افتخار بزرگ نه تنها برای مردم خراسان، یعنی افغانستان امروز است، بلکه برای همه مسلمین جهان است. بنا بر همین جایگاه بلند غزنه در گسترش فرهنگ و معارف اسلامی بود که سازمان علمی و فرهنگی سازمان کنفرانس اسلامی عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را در سال ۲۰۱۳ به این شهر بخشید."

موسی اکبرزاده والی غزنی گفت که در برخی محلات شهر کنونی، دروازه‌ها و مناره‌هایی برپا شده است تا یادآور "تاریخ هزارساله" غزنی و زمانی باشد که "در اینجا شهری بود که نسبت به شهر فعلی صد مرتبه بزرگتر بود ـ تا خواجه عمری، تا دهک، تا واغز و قره باغ؛ یک شهر بزرگ و مرکز تمدن بود."

Image caption غزنی در سده‌های چهارم و پنجم هجری پایتخت سلسله غزنویان بود که گفته می شود در آن زمان دو میلیون جمعیت داشت

آقای اکبرزاده به دولت پیشنهاد کرد که در پنج سال آینده باید هر ساله ده میلیون دلار تنها برای اجرای امور فرهنگی در بودجه ولایت غزنی در نظر گرفته شود که این پیشنهاد با استقبال حاضران مواجه شد.

او خطاب به وزیر اطلاعات و فرهنگ گفت که بناهای تاریخی غزنی مرمت نشده و باید این وزارت به بازسازی این بناها در سراسر ولایت توجه کند.

او همچنین از والی‌های ولایات مرزی افغانستان خواست که در شهرک‌های مرزی ولایت‌های خود، دست کم یک دروازه به نام غزنی بسازند.

پایتخت فرهنگی جهان اسلام عنوانی است که هر ساله به یکی از شهرهای سرزمین‌های اسلامی اختصاص داده می‌شود.

سال آینده این عنوان در قاره آسیا به شهر بشکک، پایتخت قرقیزستان داده می‌شود.

مطالب مرتبط