حمله مرگبار طالبان به پاسگاه ارتش در کنر سفر خارجی کرزی را لغو کرد

Image caption ولایت کنر با پاکستان مرز مشترک دارد و مقام‌های دولتی افغانستان می‎گویند افراد وابسته به گروه طالبان پیوسته از این مرز به دو سوی آن عبور می‌کنند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به دنبال حمله مرگبار طالبان به پاسگاه ارتش در کنر، سفر رسمی خود به سریلانکا را به تعویق انداخت.

به گفته منابع امنیتی، "صدها" عضو گروه طالبان ساعت چهار بامداد امروز (۴ حوت/اسفند) به پاسگاه ۳۰ تا ۳۵ نفری ارتش در ولسوالی غازی آباد حمله کردند و به گفته ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، ۲۱ سرباز کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

شجاع الملک جلاله، والی کنر گفته که به دنبال این حمله نبرد شدیدی بین طالبان و سربازان ارتش درگرفت، طالبان هشت سرباز دیگر را با خود بردند و جسد دو عضو گروه طالبان در محل نبرد مانده است.

ژنرال عظیمی گفته شورشیان "داخلی و خارجی به حمایت خارجی‌ها" به این پاسگاه ارتش حمله کردند، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

این وزارت در اطلاعیه ای نوشته که پس از این حمله یک واحد ارتش به منطقه غازی آباد اعزام شد که هرچند با کمین شورشیان و انفجار انتحاری مواجه شدند ولی به کسی آسیب نرسید.

Image caption ژنرال عظیمی گفت که در این حمله شورشیان داخلی و خارجی دخیل بودند

در اطلاعیه نوشته شده که "دهها" جسد اعضای طالبان در محل نبرد مانده است.

قرار بود رئیس جمهوری افغانستان امروز در یک سفر رسمی به سریلانکا برود، اما ایمل فیضی سخنگوی او در توییترش نوشت که به دلیل وقوع این رویداد، این سفر را به تعویق انداخته است.

دفتر آقای کرزی در اعلامیه‌ای با محکومیت این حمله نوشته که رئیس جمهوری به وزارت دفاع دستور داده که درباره این حمله طالبان تحقیق کند.

پیشتر والی کنر گفته که این احتمال وجود دارد که عوامل نفوذی طالبان زمینه این حمله را فراهم کرده باشند، اما او جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

عبدالغنی مصمم، سخنگوی والی کنر به بی‌بی‌سی گفت که درگیری بین ارتش و طالبان هنوز هم در اطراف پاسگاه ادامه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان هم با ارسال نامه‎ای به رسانه‌ها مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته که مهاجمان شماری از تجهیزات ارتش افغانستان را نیز با خود برده‌اند.

وزارت دفاع اعلام کرده که قرار است فردا (۵ حوت) اجساد سربازان کشته شده در این حمله در مراسمی به خانواده های آنها تحویل داده شود.

ولایت کنر با پاکستان مرز مشترک دارد و مقام‌های دولتی افغانستان می‎گویند افراد وابسته به گروه طالبان پیوسته از این مرز به دو سوی آن عبور می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کرزی به وزارت دفاع دستور داده که درباره حمله طالبان به پاسگاه ارتش در غازی آباد تحقیق کند

اخیراً مقام‌های پاکستانی مدعی شدند که ۲۳ مامور مرزبان آن کشور در خاک افغانستان توسط شورشیان طالبان کشته شده اند.

اما مقامهای دولت افغانستان ضمن رد این ادعا، گفته‌اند که در این مورد تحقیق کرده و شواهدی نیافته‌اند که این ادعا را تایید کند.

مقامهای افغان از پاکستان خواسته که اگر اسناد و مدارکی در این مورد دارد، به دولت افغانستان ارائه کند.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان در اعلامیه تازه خود نوشته که حامد کرزی از دولت پاکستان خواسته که برای جلوگیری از رفت و آمد "تروریستان" به دو طرف مرز مشترک "با اراده جدی همکاری واقعی" کند.