روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه چهارم حوت

Image caption انعکاس رویداد‌های اوکراین در روزنامه‌های افغانستان

صف‌ بندی‌های انتخاباتی و تلاش برای معرفی نامزد قومی در انتخابات ریاست جمهوری و همچنین نزدیک‌تر شدن روابط چین و افغانستان در بخش‌های اقتصادی و امنیتی در آستانه خروج نیروهای بین‌‎المللی از افغانستان و نامشخص بودن سرنوشت موافقت‌نامه امنیتی دو جانبه میان کابل و واشنگتن از موضوعاتی اند که در صفحات اصلی و عناوین درشت روزنامه‌های چاپ امروز کابل بازتاب یافته اند.

از چند روز پیش به این سو گروهی از بزرگان قوم درانی از ولایت‌های جنوبی و جنوب غربی افغانستان به کابل آمده‌اند که برای نهایی کردن نامزد مورد نظر خود از میان چهار نامزد مربوط به این قوم، چانه‌زنی کنند و به نتیجه برسند.

روزنامه ۸صبح، در ادامه نشر گزارش‌ها در مورد تلاش‌های قومی برای معرفی نامزدی واحد، هرچند حمایت از یک نامزد مشخص و انصراف یک نامزد به نفع دیگری را مطابق قانون، حق شهروندی نامزدان و شهروندان خوانده اما نوشته که "در محور این تلاش‌ها حلقات حکومتی قرار دارند و شخص آقای کرزی هم، در جریان این تلاش‌ها است."

۸صبح، در ادامه نوشته که قانون انتخابات "استفاده یک‌جانبه از منابع و امکانات دولتی به نفع یک یا چند نامزد مشخص را ممنوع کرده‌است."

سرمقاله‌نویس این روزنامه، در ادامه نوشته که استفاده از امکانات دولتی به نفع نامزدی مشخص، با اصل عدالت و دموکراسی سازگاری ندارد.

۸صبح، می نویسد که تکیه به ارزش‌های قومی و قبیله‌ای به جای توجه به مساله "همه‌شمولی" در انتخابات، سنت قانون شکنی در انتخابات را از حالا نهادینه می‌کند و تبعات منفی بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری خواهد گذاشت.

روزنامه ماندگار، هم در سرمقاله خود زیر عنوان "استفاده قومی از یک روند دموکراتیک" نوشته که حمایت از نامزد مشخص و کنار رفتن یک نامزد به نفع نامزد دیگر، در صورت داشتن برنامه های مشابه و وجوه مشترک سیاسی در همه جوامع دموکراتیک معمول است اما به نظر نویسنده تلاش‌های قومی و قبیله‌ای برای معرفی نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، عوامل پشت پرده‌ای دارد.

ماندگار، می‌نویسد که تفکر قبیله‌ای در افغانستان به حدی قوی است که می‌تواند روند دموکراتیکی مثل انتخابات را دگرگون کند و تعدادی از نامزدان را به کنار رفتن به نفع یک نامزد وادارد.

به نظر ماندگار، کمیسیون‌های برگزاری انتخابات باید در این زمینه اقدام جدی کنند و به فکر نیروی بازدارنده برای جریان‌هایی که دموکراسی را زیرسوال می‌برند، باشند.

روزنامه سرنوشت، اما نگاهی متفاوت به این مساله انداخته‌است.

این روزنامه نوشته که هرچند کنار رفتن چند نامزد به نفع نامزدی مشخص، از لحاظ فنی انتقاد به همراه دارد اما می‌تواند جلو رفتن انتخابات به دور دوم را بگیرد.

سرنوشت، می‌نویسد که از مشکلات این مساله یکی هم این است که مردم به افراد و به قبیله رای می‌دهند نه به برنامه و راهکار افرادی که خود را برای ریاست جمهوری نامزد کرده‌اند.

روزنامه‌های دولتی هم نشست حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با سران قومی در کاخ ریاست جمهوری را پوشش داده و گزارش کرده‌اند که این نشست در مورد مبارزات انتخابات و صف‌بندی‌های انتخاباتی انجام شده و در آن حامد کرزی رئیس جمهوری کشور از تلاش نامزدها برای هم‌سویی و تفاهم ستوده است.

روزنامه دولتی انیس، در کنار نشر گزارش ملاقات حامد کرزی با سران قومی، در یادداشتی نوشته که شماری از نامزدان وابسته به قوم درانی، در تلاش هستند که از میان‌شان نامزد واحدی برای رقابت در انتخابات معرفی کنند. هرچند این خبر توسط ستادهای انتخاباتی این نامزدان، تایید نشده‌است.

انیس همچنین نوشته که حامد کرزی به بزرگان محلی گفته‌است: "من به تلاش شما که انتخابات به گونه درست و با اتحاد ملی و اتفاق برگزار شود احترام می‌گذارم و در این آرمان بزرگ مردم افغانستان به عنوان یک فرد شریک هستم."

مطالب مرتبط