منابع اطلاعاتی افغان: در مورد حمله کنر به ارتش هشدار داده بودیم

حق نشر عکس
Image caption تشییع جنازه این سربازان امروز در کابل انجام شد

گزارش‌های منابع اطلاعاتی افغانستان نشان می‌دهد که ارتش افغانستان حدود سه هفته پیش در مورد یک حمله قریب‌الوقوع بر نیروهایش در کنر هشدارهای دریافت کرده بود.

به گزارش کارن آلن، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل منابعی در نهادهای اطلاعاتی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ۲۰ روز پیش از حمله غازی‌آباد که در آن ۲۱ سرباز ارتش افغانستان کشته شدند، مکالمات تلفنی میان شماری از سربازان ارتش و شورشیان طالبان شنود شده بود.

آنها گفته‌اند که در این مکالمات در مورد طرح یک حمله بر نیروهای ارتش در جریان شب در کنر صحبت شده بود.

این منابع به بی‌بی‌سی گفته‌اند که این اطلاعات را در اختیار فرماندهان نظامی و مقامات ارشد دولتی از جمله والی کنر گذاشته بودند اما ظاهرا این هشدارها نادیده گرفته شده‌است.

والی کنر پیشتر به بی‌بی‌سی گفته‌بود که اطلاعات به دست مقام‌های افغانستان رسیده بود که شماری از نفوذی‌های طالبان در منطقه در جستجوی فرصت هستند و گفت که ارتش در جستجوی یافتن این نفوذی‌ها بود.

این گزارشها در تناقض به اظهارات مقامات وزارت دفاع افغانستان قرار دارد که پیشتر وجود چنین اطلاعاتی را رد کرده بودند و ظاهر عظیمی سخنگوی این وزارت گفت سربازان ارتش افغانستان زمانی کشته شدند که صدها شورشی داخلی و خارجی به پاسگاه آنها در ولایت کنر حمله کردند.

از زمان وقوع این حمله در بامداد یکشنبه چندین روایت در مورد چگونگی حمله و واکنش دولت افغانستان بیان شده و مقامات افغانستان اظهارات متفاوت در مورد این حمله ابراز کرده‌اند.

مطالب مرتبط