چند و چون حمله خونین کنر و موقعیت دشوار سربازان افغان

Image caption این منطقه سه نقطه مرزی با پاکستان دارد، کوهستانی است و دارای دره‌های پوشیده از جنگلات است

حمله بامداد امروز به پاسگاه ارتش افغانستان، در یکی از دشوارترین، دوردست‌ترین و ناامن‌ترین مناطق در شرق این کشور رخ داده است.

مقامات امنیتی افغانستان می‌گویند ساعت ۴ بامداد امروز حدود ۲۰۰ "جنگجوی داخلی و خارجی" به این پاسگاه حمله کردند، ۲۱ تن از سربازان افغان را کشتند و ۷ تن دیگر را با خود بردند.

این پاسگاه در منطقه شین‌غش میان ولسوالی‌های ناری و غازی‌آباد در ولایت کنر و در نزدیکی مرز پاکستان واقع است. مسئولیت این پاسگاه تامین امنیت جاده عمومی میان این دو ولسوالی بود.

من این منطقه را از نزدیک دیده‌ام؛ سه نقطه مرزی با پاکستان دارد، کوهستانی است، دارای دره‌های پوشیده از جنگلات است و در کنار آن برف و باران موجب محدود شدن قابلیت ترصد و تحرک در آن می‌شود.

Image caption تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در دو سال گذشته افزایش قابل توجه داشته‌است

برخلاف این تصور که این سربازان در خواب کشته شده‌اند، شماری از منابع امنیتی گفته‌اند که آنها برای دو ساعت با مهاجمان جنگیدند و تنها پس از آن کشته و ربوده شدند که مهماتشان به پایان رسید.

مقامات ولایت کنر می‌گویند که بلافاصله پس از اطلاع یافتن از حمله، نیروهای حمایتی را به محل فرستادند اما نیروهای حمایتی در مسیر راه رسیدن به پاسگاه، هدف حمله انتحاری گروهی دیگر شورشیان قرار گرفتند، با آنها درگیر شدند و در نتیجه رسیدن آنها به محل حدود ۴۵ دقیقه به تاخیر افتاد.

ظاهرا این سربازان از حمایت هوایی نیروهای ناتو نیز برخوردار نشدند و مقامات محلی و ناتو در مورد دلیل آن ابراز نظری نکرده‌اند؛ اما رئیس جمهور کرزی در ماه‌های اخیر به مقامات افغان دستور داده‌ بود که در هیچ حالتی از ناتو درخواست عملیات هوایی نکنند.

یکسال پیش وقتی من در ولسوالی سرکانوی کنر بودم، حمله مشابه به نیروهای ارتش افغانستان صورت گرفت و در آن زمان حملات جت‌های هوایی ناتو موجب شد، شورشیان به سرعت محل را ترک کنند.

تحلیلگران امنیتی همچنین می‌گویند در مناطق مرزی ولایت کنر با پاکستان شاخه‌های مختلف شبکه القاعده نفوذ دیرینه دارند و به ویژه پس از آنکه نیروهای آمریکایی از این مناطق بیرون شده‌اند، فعالیت و تحرک آنها در دو سوی مرز افزایش یافته‌است.

والی کنر گفته است که احتمالا در این حمله نفوذی‌های در داخل ارتش دست داشته‌اند و منابع امنیتی گفته‌اند که شنود مکالمات تلفنی شورشیان در منطقه ثابت می‌سازد که جنگجویان خارجی نیز در میان مهاجمان حضور داشته‌اند.

بعد از این حادثه عملیات گسترده برای پاکسازی شورشیان در منطقه آغاز شد و تا شام امروز ادامه داشت. مقامات در تلاش‌اند تا از سرنوشت سربازان ربوده شده اطلاع حاصل کنند.

والی کنر همچنین گفته‌است که احتمال دارد نفوذی‌های که زمینه این حمله را مساعد ساختند، همراه با شورشیان فرار کرده باشند.

از سوی دیگر واکنش‌های مردم به این حمله گسترده بوده‌است و تعداد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی پروفایل‌ها و پس‌زمینه‌های فیسبوک خود را با تصاویر سربازان ارتش افغانستان تزیین کرده‌اند و در پست‌های شبکه‌های اجتماعی حمایت خود را از آنها اعلام کرده‌اند.

قرار است اجساد این سربازان فردا به کابل انتقال داده شود و احتمالا طی مراسمی ویژه به خانواده‌هایشان تسلیم داده شود.

مطالب مرتبط