روزنامه های کابل: سه شنبه، ۶ دلو

رویداد مرگبار غازی‌آباد که منجر به مرگ ۲۱ سرباز ارتش شد، همچنان موضوع اصلی مطالب اصلی روزنامه‌های چاپ کابل است. نوروز هم در میان مطالب شماری از روزنامه‌ها جای خود را مشخص کرده است.

هشت صبح در سرمقاله خود از "غیبت" حامد کرزی در مراسم تشییع جنازه سربازان کشته شده در غازی‌آباد، انتقاد کرده و نوشته که غیبت او در این مراسم "موجه نبود". در حالی که آقای کرزی سفرش به سریلانکا را به دلیل وقوع همین رویداد لغو کرد، ولی به نوشته روزنامه، برخلاف انتظار مردم، او در این مراسم حضور نداشت.

نویسنده افزوده که آقای کرزی باید شخصاً در همین مراسم با خانواده‌های قربان ابراز همدردی می‌کرد، وعده می‌داد که آنها را "تنها نمی‌گذارد" و می‌گفت که دولت ارزش قربانی فرزندان آنها را می‌داند. به باور هشت صبح، تهدیدهای امنیتی نمی‌تواند غیبت رئیس جمهوری را توجیه کند؛ این مراسم می‌توانست در داخل ارگ برگزار شود.

به نوشته هشت صبح، مشغله این روزهای آقای کرزی "سیاست" است. او برای سیاست فرصت دارد، ولی برای قدردانی از قربانیان نیروهای مسلح خود نه. روزنامه افزوده که آقای کرزی مشغول چانه‌زنی با نامزدهای ریاست جمهوری است تا یکی به سود دیگری کنار رود و در نهایت تب و تاب سیاست چنان بالاست که نمی‌گذارد او در چنین مراسمی شرکت کند.

Image caption عکس و تیتر اول روزنامه وحدت

روزنامه وحدت عکس بزرگی از قطار تابوت‌های این سربازان در مراسم ادای احترام به آنها در کابل را در صفحه نخست خود چاپ کرده است. روزنامه چند مطلب اصلی خود را به همین موضوع اختصاص داده است، با این تیترها: اجساد شهدای کنر بدون حضور کرزی تسلیم خانواده‌های شان شد، نیروهای امنیتی مظلوم‌تر از همیشه، حادثه کنر فوران فاجعه است، عوامل بیرونی بحران کافی نیست.

هاتف در صفحه سوم این روزنامه آقای کرزی را به داشتن "افکار طالبانی" متهم کرده و نوشته که آنچه که در غازی‌آباد روی داد، به معنای "فوران فاجعه" است. نویسنده وحدت افزوده که رویداد کشته شدن ۲۱ سرباز ارتش توسط "برادران ناراضی" رئیس جمهوری همه مردم افغانستان را عزدار کرد.

روزنامه دولتی انیس گزارش اجلاس شورای وزیران را در صدر مطالب خود قرار داده که در آن از دستور حامد کرزی به وزارت دفاع برای تحقیق درباره رویداد غازی‌آباد خبر داده است. آقای کرزی تاکید کرده که نهادهای دفاعی و امنیتی باید اقدام فوری کنند تا شش "افسر مفقود" را پیدا کنند.

دیروز شجاع الملوک جلاله والی کنر به بی‌بی‌سی گفت که چهار تن از این شش نفر سربازانی هستند که با گروه طالبان ارتباط داشتند و برای ورود نفرات این گروه به درون پاسگاه زمینه‌سازی کردند. به گفته او، آنها پس از کشته شدن ۲۱ سرباز ارتش، با طالبان رفتند.

انیس در سرمقاله خود با عنوان "نهادهای امنیتی را از منافقین پاکسازی کنید"، نوشته: این حادثه جنایت‌بار و ناجوانمردانه درست زمانی به اجرا گذاشته شد که فرزندان صدیق میهن به خواب رفته بودند." این روزنامه دولتی افزوده که "سه" تن از سربازان مستقر در این پاسگاه در فرصت پاسبانی زمینه ورود طالبان را به درون پاسگاه فراهم کردند.

روزنامه در مطلب دیگری نوشته "آنچه که در غازی‌آباد افتاق افتاد آسیب‌پذیری نهادهای امنیتی کشور را مشخص کرد و مسئولان امور آن را باید جدی بگیرند". به نظر انیس، رویداد غازی‌آباد نشان داد که دستگاه‌های اطلاعاتی "مشکلات" دارند و برای ظرفیت‌سازی در آنها باید کارهایی انجام شود.

Image caption کارتون روزنامه جامعه باز

حمید فیدل در سرمقالهجامعه باز نکته‌هایی را درباره رویداد غازی‌آباد قابل بررسی دانسته‌است. اول این که گستردگی "واکنش عمومی" به این رویداد در فضای مجازی بیانگر حمایت مردم از ارتش است. دیگر این که هشدارهای رئیس جمهوری و وزیر دفاع درباره "کم‌کاری پاکستان" باید جدی گرفته شود. نویسنده تاکید کرده که پاکستان باید متقاعد شود که در وزیرستان شمالی عملیات نظامی کند.

سرمقاله‌نویس جامعه باز ادامه می‌دهد که موضوع دست داشتن افرادی در ارتش در این رویداد هشداری است که باید جدی گرفته شود و "تغییرات لازم" در آرایش نیروهای مرزی و دستگاههای اطلاعاتی انجام شود. حمید فیدل معتقد است که تحقیق دردی را درمان نمی‌کند، طالبان به "مرگ‌آفرینی" ادامه می‌دهند.

نویسنده در ادامه به چند نکته دیگر تاکید کرده؛ از جمله این که همه برداشت‌هایمان از رویدادهای اطراف خود را به یک شخص خاص ارجاع ندهیم و تلاش کنیم که ریشه‌های مسایل را پیدا کنم. دیگر این که "سختی‌هایی در مدیریت کشور پاره پاره ما وجود دارد" و در انتخابات باید به کسی رای داد که آن را رفع کند. نکته آخر نویسنده جامعه باز این که به جای متهم کردن دیگران، از خود بپرسیم که "برای کشور چه کرده‌ایم".

نوروز

شماری از روزنامه‌ها مطالب نوروزی خود را از همین حالا روی دست گرفته‌اند. اهمیت نوروز امسال در افغانستان در آن است که "جشن جهانی نوروز" با شرکت سران کشورهای حوزه نوروز در منطقه تفریحی پغمان در غرب کابل برگزار می‌شود. دولت افغانستان تدابیر ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته و از جمله کاخی را برای پذیرایی از مهمان‌ها ساخته است.

از جمله روزنامه‌هایی که چاپ مطالب نوروزی خود را شروع کرده، یکی راه نجات است که جایی را در صفحه دوم خود به این مطالب اختصاص داده است. این روزنامه در شماره امروز خود به "نوروز در هند" پرداخته است. صفورا الیاسی در این مقاله نوشته که "جشن هولی همان جشن نوروز در میان هندیان است. این جشن به مدت پنجاه روز در فصل بهار برگزار می‌شود".

ماندگار در سرمقاله خود با عنوان "مبادا نوروز سیاسی شود"، نوشته که نوروز امسال در افغانستان همزمان با مبارزات انتخاباتی و دو هفته پیش از روز انتخابات ریاست جمهوری فرامی‌رسد. نویسنده احتمال داده که کارزارهای داغ انتخاباتی شاید سایه خود را بر مراسم نوروز بگستراند.

به نظر روزنامه، نکته دیگر مسئله امنیت این جشن و نگرانی‌هایی در باب آن است. به تعبیر نویسنده، شورشیان به دلیل "سیاست‌های نادرست رئیس جمهوری" چنان نیرو یافته‌اند که می‌توانند امن‌ترین نقاط را هدف قرار دهند. نکته دیگر مورد توجه ماندگار "تبلیغ علیه نوروز" است که هم طالبان و هم برخی محافل تندرو مذهبی و سیاسی به دنبال آن هستند.

نکته آخر و از نظر سرمقاله‌نویس ماندگار "نگران‌کننده"، این است که اعضای کمیسیون برگزارکننده جشن نوروز "قوم‌پرست" هستند و ممکن است این موضوع بر جشن نوروز "اثر منفی" بگذارد. نگرانی نویسنده این است که ممکن است این موضوع باعث آن شود که در روز نوروز به جای جشن ملی "نوعی مراسم قومی" برگزار شود.

مطالب مرتبط