وزیر دفاع افغانستان: پشت حمله طالبان به کنر دست کشور معینی است

حق نشر عکس AP
Image caption وزارت دفاع افغانستان گفته که این نوع حملات، روحیه انتقام گیری را در سربازان افغان تقویت می‌کند

وزیر دفاع افغانستان گفته که طالبان در حمله روز گذشته به ولایت کنر که به کشتن ۲۱ سرباز ارتش افغانستان انجامید، از پشتیبانی کشور مشخصی برخوردار بودند.

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع ملی افغانستان در مراسم تشییع جنازه سربازان ارتش گفت که سربازان کشته شده نقش موثری در تامین امنیت و مبارزه با هراس افگنی در ۱۲ سال گذشته در افغانستان بازی کرده‌اند.

تصاویر مراسم تشییع جنازه این سربازان را اینجا ببینید

ارتش نو تاسیس افغانستان نزدیک به ۲۰۰ هزار نیرو دارد، بیشتر سربازانی که در این رویداد کشته شدند، دست کم پنج تا شش سال سابقه خدمت در ارتش داشتند.

آقای محمدی بدون نام بردن از کشور خاصی گفت: "طالبان مزدور و جنایت‌کار به کمک حامیان خارجی شان، به کمک اطلاعات کشور معین و حلقات معین" به سربازانی حمله کردند که مشغول دفاع از مردم و انجام خدمت بودند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را رسما به عهده گرفت.

وزیر دفاع افغانستان توضیحی در مورد "کشور معین و حلقات خاص" نداد اما روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به این رویداد، سفر خارجی خود را لغو کرد و در خبرنامه‌ای با اشاره به کشته شدن ۲۳ سرباز ارتش پاکستان به دست طالبان، از اسلام‌آباد خواست که در مبارزه با تروریسم اراده قوی داشته باشد و با دولت افغانستان همکاری جدی و واقعی کند.

در حمله روز گذشته در ولسوالی غازی‌آباد کنر، به گفته مقامات حدود ۲۰۰ جنگجوی وابسته به "گروه طالبان خارجی و داخلی" شرکت داشتند که ۲۱ سرباز ارتش افغانستان کشته شدند، ۳ سرباز زخم برداشتند و پنج سرباز دیگر ارتش هم به اسارت طالبان در آمدند.

حکومت افغانستان برای تشییع جنازه این سربازان مراسم ویژه‌ای در کابل با حضور بستگان قربانیان، مقام های عالی رتبه دولتی و سیاستمداران افغان برگزار کرد.

هلیکوپترهای ارتش اجساد سربازانی را که در حمله دیروز کشته شدند، به پایتخت منتقل کرد و در مراسمی این اجساد به خانواده‌های قربانیان تحویل داده شد.

غلام حسین، پدر یکی از سربازانی که در حمله دیروز کشته شده بود، در این مراسم شرکت داشت و جسد پسرش را با چشم‌های پر از اشک تحویل گرفت. او گفت که پسرش "در راه خدا شهید شده" و شکر گذار است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پدر یکی از قربانیان حمله دیروز طالبان در کنر، در مراسم تشییع جنازه پسرش اشک ریخت

وزارت دفاع گفته‌است که این سربازان ساعت چهار صبح هدف حمله قرار گرفتند و هنگام خواب کشته شدند.

وزیر دفاع ملی افغانستان همچنین گفت که این نوع حملات نمی‌تواند روحیه نیروهای امنیتی افغانستان و اعتماد مردم به سربازان افغان را تضعیف کند. او گفت که این حملات روحیه انتقام‌گیری را نسبت به دشمنان افغانستان قوی می‌‎کند.

"امروز از خروج نیروهای ناتو از افغانستان استقبال می‌کنیم، ۱۰۰ هزار نیروی ناتو از افغانستان خارج شدند و به تدریج بیرون می‌شوند و در عوض نیروهای امنیتی ما دفاع مستقلانه می‌کنند و توانش را نیروهای ما دارند."

ولایت کنر در شرق افغانستان با پاکستان هم مرز است و در سال‌های گذشته محل اصابت صدها موشک از خاک پاکستان بوده‌است، در این حملات نیروهای امنیتی افغانستان خسارات زیادی را متحمل شده‌اند.

شماری از تحلیلگران امنیتی گفته‌اند که دستور رئیس جمهور کرزی مبنی بر عدم استفاده از حمایت عملیات هوایی ناتو در مناطق "مسکونی" موجب تشجیع شورشیان شده است.

افغانستان تا پایان امسال قرار است همزمان با خروج نیروهای بین‌المللی، برای دفاع مستقلانه از این کشور در برابر حملات مخالفان مسلح آمادگی بگیرد. مقام‌های افغان گفته‌اند که نیروهای امنیتی افغان آماده مسئولیت پذیری امنیت افغانستان هستند و با هر نوع تهدید ایستادگی خواهند کرد.

مطالب مرتبط