روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه پنجم حوت

Image caption حمله طالبان به سربازان ارتش افغانستان در ولایت کنر رخ داد

"صدها" عضو گروه طالبان ساعت چهار بامداد دیروز به پاسگاه ۳۰ تا ۳۵ نفری ارتش در ولسوالی غازی آباد ولایت کنر حمله کردند و ۲۱ سرباز را کشته و سه تن دیگر را زخمی کردند.

این تلفات سنگین ارتش ملی افغانستان سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های پنجم حوت/اسفند کابل است.

"به سیاست مماشات با جلادان پایان دهید"

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که تصامیم و رفتار سیاست‌مداران افغان با دشمن به‌گونه‌ای است که ارتش را فاقد پشتوانه و حمایت سیاسی ساخته و ارتش با دشمنی می‌جنگد که اراده سیاسی کشور آنان را دشمن نمی‌شمارد.

جامعه باز نوشته که حمله طالبان نشان داد که تسامح و همدلی رهبری سیاسی کشور با این گروه تا چه میزان تأثیرگذار بوده است.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته: "در حالی که طالبان آدم خوار همیشه به دستور پاکستانی ها در برابر مردم ما از بی رحمی کار می گیرند، اما حکومت جناب حامد کرزی همواره از راه صلح و مدارا با هراس افگنان پیش آمده است."

آرمان ملی می‌نویسد که این حمله به دستور پاکستان صورت گرفته و آنها انتقام مرزبانانشان را که ادعا کرده بودند در خاک افغانستان کشته شدند، گرفته‌اند.

نویسنده آرمان ملی نوشته که به تاخیر انداختن سفر کرزی هیچ فایده ای برای بازماندگان این سربازن کشته شده، ندارد بلکه باید حکم اعدام تروریستان بازداشت شده امضا شود تا انتقام این سربازان گرفته شود.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که کشته شدن این سربازان، نتیجه سیاست مصالحه با طالبان است.

ماندگار می‌نویسد این سربازان در حالی کشته می‌شوند که پافشاری‌های رئیس جمهوری بر ادامه گفت‌وگوهای صلح تشدید یافته است.

ماندگار افزوده که رها شدن تروریستانی که بازداشت می‌شوند، روحیه ارگان‌های امنیتی را پایین می‌آورد و انگیزه و تعهد آنها را ضرب صفر می‌سازد.

اما روزنامه سخن جدید می‌نویسد هر بار که مذاکرات صلح جدی می‌شود رویدادهایی منفی رخ می‌دهد که بدبینی را بین دوطرف بیشتر می‌سازد.

سخن جدید نوشته که حکومت افغانستان عوامل بیرونی را در این موضوع دخیل می‌داند.

"بیشترین هزینه کم‌ترین امتیاز"

حق نشر عکس AP
Image caption روزنامه هشت صبح از امتیازات کم ارتش ملی انتقاد کرده است

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که "معیارهای دولت و دولت‌مردان، دوگانه و ناعادلانه است. کسانی‌که برای حفظ نظام جان می‌دهند، کم‌ترین امتیاز را نصیب می‌شوند ولی کسانی‌که در مناصب بلند دولتی لمیده‌اند، بیشترین امتیازها."

نویسنده ۸‌‌صبح به شدت از برخورد دولت با بازماندگان سربازان کشته شده، انتقاد می‌کند و می‌نویسد "این فرزندان وکیل، وزیر و ژنرال هستند که بورسیه تحصیلی را نصیب می‌شوند، این مقام‌زاده‌ها و جنرال‌زاده‌ها هستند که پس از فراغت از دانشگاه‌ها، در پست‌های دولتی مقرر می‌شوند، فرزندان برخی از این مقام‌زاده‌ها هم، شرکت ساخته‌اند و قراردادها را نصیب می‌شوند، زر می‌اندوزند و مستی می‌کنند. "

۸‌صبح نوشته که باید به این بی‌عدالتی خاتمه داده شود و حداقل یک توازن میان دریافت امتیاز نظام و دادن هزینه برای حفظ آن، برقرار شود.

حمله دیروز و درس برای امروز

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

روزنامه اطلاعات روز نوشته که حمله‌ مرگ‌بار دیروز بر نیروهای ارتش یک‌بار دیگر این پرسش را برای حکومت افغانستان خلق می‌کند که آیا انتظار کشیدن برای این‌که تروریستان روی میز مذاکره بنشینند، عملی و عقلانی است؟

اطلاعات روز می‌نویسد که استراتیژی غیرنظامی در رویارویی با طالبان با‌عث شده که طالبان قدرت‌مندتر ترور و خشونت کنند.

اطلاعات روز افزوده که حکومت افغانستان باید به‌ منظور حمایت نیروهای امنیتی و جلوگیری از حملات مرگ‌باری نظیر حمله‌ دیروز، تعقیب و جنگ با طالبان را به عنوان یک گزینه‌ جدی روی دست بگیرد و در بین نیروهای امنیتی افغانستان روحیه‌ مبارزه‌ و تعقیب طالبان را تقویت کند‌.

مطالب مرتبط