هشدار اوباما به کرزی در مورد 'خروج کامل' آمریکا از افغانستان

حق نشر عکس Getty
Image caption اوباما به وزرات دفاع آمریکا دستور داده تا زمینه اجرای برنامه‌‌ها برای پایان ماموریت و خروج به موقع نیروهای این کشور از افغانستان تا در پایان سال جاری میلادی را آماده کند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان هشدار داد که ایالات متحده ممکن است تا پایان امسال تمام نیروهایش را از آن کشور خارج کند.

آقای اوباما این اظهارات را روز سه‌شنبه، بیست و پنجم فوریه، در گفت و گویی تلفنی با همتای افغان خود بیان کرد که در ماه های گذشته از امضای موافقت‌نامه امنیتی با واشنگتن خودداری کرده است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین از وزارت دفاع این کشور خواسته است تا زمینه اجرای برنامه‌‌ها برای پایان ماموریت و خروج به موقع نیروهای این کشور از افغانستان تا در پایان سال جاری میلادی، آماده کند.

بر اساس این برنامه، هیچ سرباز آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی نخواهد ماند.

به گفته کاخ سفید، ایالات متحده کماکان مایل به امضای پیمان امنیتی دوجانبه با افغانستان و ایجاد زمینه‌ برای حضور محدود در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ از جمله ماموریت‌های آموزشی و مشورتی، همکاری با نیروهای افغان و جستجوی هسته‌های وابسته به القاعده در این کشور است.

به گفته کاخ سفید، به دلیل همین علاقه‌مندی، آمریکا زمینه را برای امضای این موافقت‌نامه، در ماه‌های آینده، باز می‌گذارد.

در هفته‌های اخیر، خبرها حاکی از این بود که مقامات آمریکایی، مشغول بررسی این احتمال هستند که موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی با رییس جمهوری آینده افغانستان به امضا برسد.

با این حال در نامه خبری کاخ سفید آمده است که هر اندازه که امضای این موافقت‌نامه به تاخیر بیافتد، احتمال خروج کامل نیروهای آمریکایی و یا کوچک‌تر و محدودتر بودن ماموریت نیروهای این کشور در افغانستان، پس از سال ۲۰۱۴، بیشتر می‌شود.

کاخ سفید در پایان این نامه خبری بر حمایت و همکاری‌های دوجانبه میان دو کشور، در چارچوب قراردادهای موجود تاکید کرده‌ و نوشته‌است آقای اوباما به رییس جمهوری افغانستان گفته که کشورش از روند صلح با مخالفان مسلح و نیز برگزاری یک انتخابات شفاف، با اعتبار و مطابق با جدول زمانی از پیش تعیین شده، پشتیبانی می‌کند و در صورت لزوم با نیروهای افغان برای تامین امنیت انتخابات، همکاری خواهد کرد.

اواخر سال گذشته میلادی، لویه جرگه‌ای که برای بررسی موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی میان آمریکا و افغانستان، در کابل برگزار شده‌بود، این موافقت‌نامه را تایید کرد و از رییس جمهور افغانستان خواست آن را امضا کند.

اما حامد کرزی، شرایطی را مطرح کرده و گفته تا این شرایط از سوی آمریکا برآورده نشود، این موافقت‌نامه را امضا نخواهد کرد.

پایان دادن به عملیات شبانه و کمک آمریکا به آغاز جدی و عملی گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و شورشیان مسلح مخالف دولت از جمله این پیش‌شرط‌ها است.

مطالب مرتبط