گردهمایی در کابل در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان

شماری شهروندان کابل امروز با تجمع در مرکز این شهر حمایت خود را از نیروهای امنیتی افغان اعلام کردند و برعلاوه تعداد از جوانان نیز با اعلام حمایت از نیروهای امنیتی افغان در مقابل سفارت پاکستان گردهمایی برگزار کردند.

حمله مرگبار طالبان به یک پاسگاه نیروهای ارتش ملی افغانستان در منطقه؛ غازی آباد ولایت کنر درشرق این کشور که منجر به کشته شدن ۲۱ سرباز ارتش ملی افغانستان شد، واکنش گسترده شماری از شهروندان افغانستان را به دنبال داشت.

این حادثه باعث شد که شب گذشته تعدادی از شهروندان کابل در یادبود این افراد در شهر کابل شمع روشن کنند. امروز نیز در دو تجمع جداگانه جامعه مدنی و شهروندان کابل حمایت خود را از نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کردند.

رامین انوری یکی از این شرکت کنندگان به بی‌بی‌سی گفت که این حرکت توسط تعداد از شهروندان کابل به منظور حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفته است.

آقای انوری توضیح داد که هدف دیگر این تجمع اعلام همبستگی با خانواد‌ه‌های شهدا است و ما می‌خواهیم به آنان بگوییم که ما شما را تنها نمی‌گذاریم در غم شما شریک هستیم.

عبدالله خداداد، یکی از هماهنگ کنندگان این گردهمایی گفت: "ما در اینجا گرد آمده‌ایم تا از مدافعان حیثیت و تمامیت ارضی کشور خود اعلام حمایت کنیم. از مدتها است که جانبازی و شهادت نیروهای امنیتی نادیده گرفته می‌شود و دولت به جای تقدیر از آنها، تروریستان را با اعطای القاب شهید و برادر تقدیر می‌کند. مردم افغانستان در کنار نیروهای امنیتی خود هستند."

باری سلام یکی دیگر از فعالان مدنی، گفت که هدف از تجمع این است که حرکت اخیر دشمنان و طالبان را تقبیح کنیم و بگویم که دشمنان برادران ما نیست و برادران ما نیروهای امنیتی افغانستان است.

Image caption دها تن از فعالان مدنی با حمایت از نیروهای امنیتی افغان از دولت این کشور خواست که دیگر طالبان را برادر نخوانند و از کشور پاکستان نیز خواست که از مداخله در امور افغانستان دست بردارند

او افزود که "سیاست طالب نوازانه دولت باید پایان یابد و پیام ما به نیروهای امنیتی کشور این است که نسل نو افغانستان با شما است."

'جوانان بیدار' افغانستان نیز تظاهرات دیگری را در حمایت از نیروهای ملی افغانستان به راه انداخته بود. آنان نیز اعلام کردند که نیروهای امنیتی افغانستان در هر کنج این کشور از خاک افغانستان حفاظت کردند و ما نیز این نیروها را حمایت و حمله طالبان به سربازان افغان را محکوم می‌کنیم.

مجیدقرار یکی از سخنرانان این گردهمایی گفت: "ما از همینجا اعلام می‌کنیم که نیروهای امنیتی افغانستان ۳۵۰ هزار نیست بلکه افغانستان ۳۰ میلیون نیروی امنیتی دارد و هر فرد افغان آماده دفاع از خاک این کشور است. همسایه‌های ما دیگر این خیال را از سر بیرون کنند که افغانستان به میدان بزکشی آنها تبدیل خواهد شد."

آنها که در برابر سفارت پاکستان گرد آمده بودند، به این کشور هشدار دادند که به مداخله خود در امور افغانستان خاتمه دهد و از دولت افغانستان نیز خواستند که اقدامات جدی را در برابر کسانی که در دفاع از این خاک سهل انگاری می‌کنند، انجام دهد.

حمله طالبان به پاسگاه غازی آباد باعث شد که حامد کرزی رئیس جمهوری سفر رسمی خود به سریلانکا را به تعویق انداخت و گروه‌های سیاسی و محافل رسانه‌ای صورت گسترده‌ای به این رویداد واکنش نشان دادند.

وزارت دفاع افغانستان همچنین به دنبال این حادثه، ۹ افسر ارتش را به دلیل "غفلت" در انجام وظیفه برکنار کرد.

مطالب مرتبط