کمیسیون انتخابات: در مورد شکایت شماری از نامزدان از ارگ توضیح خواسته ایم

حق نشر عکس iec
Image caption سریر احمد برمک عضو کمیسیون انتخابات از نامزدان خواست اگر سندی در مورد مداخله مقامات در انتخابات دارند، در اختیار این کمیسیون قرار دهند

سریر احمد برمک، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، گفته است که این کمیسیون در نامه ای به دفتر ریاست جمهوری خواستار توضیح در مورد ادعای شماری از نامزدان مبنی بر برگزاری جلسات انتخاباتی در ارگ ریاست جمهوری شده اند.

آقای برمک به بی‌بی‌سی گفت این کمیسیون هنوز نشانه ای از دخالت رئیس جمهوری در روند انتخابات ندیده اند. اما حرف‌هایی در مورد برگزاری جلسات انتخاباتی در ارگ به آنها هم رسیده است.

آقای برمک افزود آنچه مسئولان کمیسیون انتخابات در این مورد می‌دانند این است که شماری از سران قومی برای مشورت به دفتر ریاست جمهوری رفته اند نه اینکه رئیس جمهوری آنها را به دفتر خود خواسته باشد.

به گفته آقای برمک، شکایت هایی در این زمینه به آنها رسیده و آنها نیز ضمن نامه ای از دفتر ریاست جمهوری در مورد این شکایت‌ها خواستار توضیح شده اند و منتظر پاسخ هستند.

عبدالله عبدالله، یکی از نامزدهای انتخابات، امروز در جمع هواداران خود در کابل، دولت این کشور را به دخالت در انتخابات متهم کرد.

آقای عبدالله در سخنانش به صورت مشخص به نقش ارگ ریاست جمهوری افغانستان اشاره کرد و گفت: "در این شب و روز ارگ ریاست جمهوری پریشان است و یک تعداد از نامزدها ناراحت هستند که کرزی به وعده‌های خود عمل نمی‌کند."

محمد محقق، معاون دوم آقای عبدالله نیز مدعی شد که در ارگ تصمیم گرفته می‌شود که چه کسی رئیس جمهور باشد و چه کسی وزیر و این خود خلاف قانون اساسی است.

اما سریر احمد برمک می‌گوید که رئیس جمهور افغانستان، خودش بارها در رابطه با عدم مداخله در جریان انتخابات صحبت کرده و فرمان‌هایی را هم در این مورد صادر کرده است.

آقای برمک به ۹ افسری که چند روز پیش به جرم دخالت در روند انتخابات از وظیفه برکنار شدند، اشاره کرد.

آقای برمک از تمام نامزدهای ریاست جمهوری خواست که اگر اسنادی در دست دارند که دخالت مقام‌های دولتی در انتخابات را ثابت می‌سازد، آن را در اختیار این کمیسیون قرار دهند.

هفته گذشته، گردهمایی شماری از بزرگان قومی در کابل که با هدف رسیدن تشکیل ائتلاف بین شماری از نامزدان برگزار شده بود، باعث اعتراض سایر نامزدها شد.

نامزدهای معترض ادعا می‌کردند که این تلاش‌ها از درون ارگ ریاست جمهوری افغانستان، رهبری می‌شود.

مطالب مرتبط