ناتو: موافقت‌نامه امنیتی امضا نشود، می رویم

حق نشر عکس AFP
Image caption آندره فو راسموسن، دبیر کل ناتو

وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، توافق کردند که تمام گزینه‌های ممکن برای آینده ماموریت این سازمان در افغانستان از جمله خروج کامل این نیروها را در نظر داشته بگیرند.

آنرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، در پایان نشست امروز این سازمان در بروکسل، به خبرنگاران گفت که این سازمان برای ادامه ماموریت نیروهایش در افغانستان، نیاز به یک چارچوب قانونی قابل اطمینان دارد.

او گفت که بدون چنین چارچوبی، امکان ادامه حضور این سازمان در افغانستان، پس از سال ۲۰۱۴، وجود ندارد.

ماموریت سازمان ناتو در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴، موسوم به 'حمایت قاطع'، برنامه‌هایی چون آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، مشورت، نظارت و همکاری با این نیروها را در بر دارد.

آقای راسموسن گفت: " همانطور که پیش از این هم گفته‌ایم، آغاز ماموریت تازه سربازان ناتو در افغانستان، وابسته به سرنوشت موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی میان این کشور و آمریکا و نیز موافقت‌نامه وضعیت استقرار نیروهای ناتو در افغانستان است."

دبیر کل ناتو افزود که توافق امروز وزرای دفاع کشورهای عضو این سازمان، از جمله کار بر روی برنامه احتیاطی خروج کامل نیروها از افغانستان، در نتیجه تاخیرهایی بوده که در امضای این موافقت‌نامه دیده شده است.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به‌رغم تصویب لویه جرگه‌ای که برای بررسی موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی با آمریکا برگزار شده بود، تا هنوز از امضای آن خودداری کرده‌‌است.

در عین حال آقای راسموسن به خبرنگاران گفت که خروج کامل نیروها از افغانستان، موسوم به 'گزینه صفر'، نتیجه و پایان مورد نظر غرب برای ماموریت افغانستان نیست و به گمان او، مردم این کشور نیز از آن استقبال نخواهند کرد.

او افزود: "واقعیت ناخوشایند این است که اگر موافقت‌نامه‌ای نباشد، نیرو و برنامه‌ای هم برای آموزش[در افغانستان] نخواهد بود."

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا نیز در نشست خبری خود با خبرنگاران بعد از اجلاس امروز موضع مشابه‌ای اتخاذ کرد و گفت که نیروهای آمریکایی در حال برنامه‌ریزی برای خروج احتمالی کامل، هستند.

او در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا نیروهای افغان در صورت خروج کامل نیروهای غربی از افغانستان از هم نخواهند پاشید، گفت که چنین خطری وجود دارد و واقعی‌ است.

دو روز پیش نیز، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در گفت‌وگویی تلفنی با حامد کرزی، اعلام کرد که دستور کار بر روی برنامه احتیاطی خروج کامل نیروهای این کشور در پایان سال جاری میلادی از افغانستان را صادر کرده است.

آقای اوباما گفت که این دستور را به آن دلیل صادر کرده که آقای کرزی نشان داده است که امید چندانی برای امضای موافقت‌نامه امنیتی میان دو کشور وجود ندارد.

همزمان کاخ سفید نیز در یک نامه خبری هشدار داده‌بود که هر چه تاخیر در امضای سند یاد شده طولانی‌تر شود، احتمال کوچکتر و محدودتر شدن ماموریت "حمایت قاطع" بیشتر خواهد بود.

مطالب مرتبط