سرمایه‌گذاران افغان در تلاش تهیه فهرست مطالبات خود از نامزدان ریاست جمهوری

Image caption معاون اتاق تجارت و صنایع می‌گوید مبارزه با فساد اداری از خواست‌های مهم سرمایه گذاران از رئیس جمهوری آینده است

همایش ملی اقتصادی افغانستان از سوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان و نهاد غیر دولتی موسوم به اداره تسهیلات در محیط سرمایه گذاری افغانستان که به "حرکت" معروف است، روز پنجشنبه، ٨ حوت/اسفند برگزار شد.

در این نشست تاجران، سرمایه گذاران و اقتصاددانان از سراسر افغانستان گردهم آمده‌اند تا چالش‌های فراروی فعالیت بخش خصوصی را بررسی کنند.

قرار است نتایج این نشست به عنوان سند پیشنهادی بخش خصوصی در عرصه سیاستگزاری اقتصادی در یک نشست با نامزدان ریاست جمهوری افغانستان مطرح شود.

نیازهای سرمایه گذاران

محمد نسیم اکبر رئیس اداره حرکت می‌گوید که جذب سرمایه گذاری با ایجاد محیط مناسب برای سرمایه گذاری رابطه مستقیم دارد.

او می‌گوید امنیت و ثبات سیاسی، مبارزه با فساد اداری، وضع رژیم مالیاتی مناسب، وجود مشوق‌های سرمایه‌گذاری، دسترسی به منابع مالی لازم ، دسترسی به زیر ساخت‌هایی چون برق، زمین و حمایت قانونی از ایجاد فضای مناسب برای تشویق سرمایه گذاری در افغانستان ضرورت دارد.

آقای اکبر اراده سیاسی دولت برای انکشاف اقتصادی را نیز عامل مهم دیگری در افزایش سرمایه گذاری در کشور دانست.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز در بین خواست‌های سرمایه گذاران، بر مبارزه با فساد اداری تاکید کرد.

Image caption اتاق تجارت مناظره اقتصادی نامزدان ریاست جمهوری را راه اندازی می‌کند

او می‌گوید: "ده‌ها کمیسیون به میان آمد، ده‌ها فرمان صادر شد، اما فساد ریشه کن نشد و قانون عملی نشد، چون دولتمردان بزرگی در فساد دست داشتند و از این فساد منافع به جیب‌شان می آمد."

محمد قربان حقجو رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز می‌گوید از خواست‌های مطرح شده در این همایش، رساله‌ای تهیه خواهد شد و در اختیار نامزدان انتخابات ریاست جمهوی قرار خواهد گرفت و از آنان تعهد برای اجرای آن گرفته می‌شود.

او تاکید دارد که نهادهای اقتصادی عملی شدن این خواست‌ها را در حکومت پنج ساله آینده به دقت تعقیب خواهند کرد.

شکایت از نبود اراده سیاسی و امید به حکومت آینده

رئیس اداره حرکت می‌گوید که در سالهای گذشته اراده سیاسی برای اصلاحات و شایسته سالاری وجود نداشت و به همین دلیل هم مبارزه با فساد اداری آنطور که لازم بود، صورت نگرفت و پالیسی‌های عملی برای رشد اقتصادی به اجرا در نیامد.

رئیس اتاق تجارت و صنایع نیز می‌گوید: "مردم افغانستان از بازی‌های سیاسی خسته شده‌اند، مردم از قوم بازی، ائتلاف ها و این جور چیزها خسته شده‌اند."

او می‌گوید که با تغییر حکومت، اولویت های کاری حکومت هم تغییر می خورد و آنها امیدوارند که بحث اقتصاد از اولویت‌های رئیس جمهوری آینده باشد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان برنامه‌های اقتصادی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را جمع آوری کرده و قرار است آنها را با فهرست خواست‌های سرمایه گذاران در یک مناظره به بحث بگذارد.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یازده نفر نامزد هستند. قرار است این انتخابات در روز تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار شود.