قیوم کرزی: به نفع هیچ نامزدی کنار نمی‌روم

حق نشر عکس AFP
Image caption قیوم کرزی گفت که به نفع هیچ نامزدی کنار نخواهد رفت

قیوم کرزی برادر رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که به نفع هیچ نامزد دیگری کنار نمی رود و به مبازرات انتخاباتی خود ادامه خواهد داد.

او دلیل این تصمیم را "احترام به آرای مردم و بزرگان قوم و جرگه قومی به عنوان سنت دیرینه‌ مردم افغانستان"، عنوان کرد.

اخیرا شماری از سران اقوام پشتون که از ولایات مختلف افغانستان در کابل گرد هم آمده بودند، تلاش کردند تا زمینه تفاهم میان چند نامزد مشخص و انتخاب یک نامزد واحد از میان آنها را فراهم کنند.

آقای کرزی از افرادی که در جرگه شرکت کرده بودند تشکر کرد و گفت که به باور او راه حل مشکلات افغانستان، مشارکت در انتخابات است و او تلاش خواهد کرد که برای حل این مشکلات، به مبارزات انتخاباتی خود ادامه دهد.

قاضی امین وقاد یکی از اشتراک کنندگان جرگه قومی نیز در این مراسم گفت که به دلیل ثابت قدمی قیوم کرزی در روند انتخابات به او تبریک می‌گوید و این خود یک دستاورد مهم برای اعضای جرگه است.

او با تاکید بر این که نامزدها باید با هم رقابت کنند، نه خصومت افزود که رقابت در شهرها و کاخ نیست، بلکه در روستاها است.

آقای وقاد گفت که جرگه به کار خود پایان داده و زلمی رسول نیز به عنوان نامزدی شناخته شده که تا پایان رقابت‌های انتخاباتی، خواهد ماند.

حق نشر عکس AF
Image caption اعضای جرگه قومی برای ایجاد ائتلافی میان قیوم کرزی و زلمی رسول تلاش می‌کردند

اعضای جرگه قومی که برای تشکیل ائتلافی بین قیوم کرزی و زلمی رسول، وزیر خارجه پیشین تلاش می‌کردند، نظر خود در مورد این ائتلاف را با حامد کرزی رئیس جمهوری نیز در میان گذاشته که به گفته منابع آگاه، نظر آنها از سوی رئیس جمهور کرزی رد شده است.

این تلاش‌ها باعث شد که تعدادی از نامزدها رئیس جمهور کرزی را متهم به مهندسی انتخابات کنند.

سریر احمد برمک، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز دیروز به بی‌بی‌سی گفت که این کمیسیون در نامه‌ای به دفتر ریاست جمهوری خواستار توضیح در مورد ادعای این نامزدها شده است.

آقای برمک گفت این کمیسیون هنوز نشانه‌ای از دخالت رئیس جمهوری در روند انتخابات ندیده‌، اما حرف‌هایی در مورد برگزاری جلسات انتخاباتی در ارگ به آنها هم رسیده است.

او افزود آنچه مسئولان کمیسیون انتخابات در این مورد می‌دانند این است که شماری از سران قومی برای مشورت به دفتر ریاست جمهوری رفته اند، نه اینکه رئیس جمهوری آنها را به دفتر خود دعوت کرده باشد.

باور عمومی در افغانستان این است که درصورت دخالت مقام‌های دولتی در روند انتخابات، نامزدی برنده خواهد شد که حمایت ارگ و شخص رئیس جمهور را با خود داشته باشد.

روز گذشته نیز، عبدالله عبدالله، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دولت این کشور و مقامات ارگ را به دخالت در روند انتخابات و سوء استفاده از امکانات دولتی به نفع نامزدهای خاصی متهم کرده بود.

مطالب مرتبط