روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۰ دلو

حق نشر عکس the daily opensociety
Image caption تفسیرممنوع، کارتون روز روزنامه جامعه باز

انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی و روند آرایشهای انتخاباتی در این کشور یکی از موضوعات اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه افغانستان نوشت که از مهمترین متغیرها در روند انتخابات حمایت جامعه جهانی از این روند است. آنها حمایت شان از روند انتخابات را مشروط به سلامت و شفافیت انتخابات کرده است.

این روزنامه با اشاره به نقش آنها در تامین مالی و تجهیزات انتخابات، افزوده که نظر نهایی سازمان ملل و ناظران بین‎المللی در مورد شفافیت و عدم شفافیت انتخابات نیز از دیگر وابستگی‌های روند انتخابات به جامعه جهانی است.

نویسنده این روزنامه با اشاره به هزینه ۱۶۰ میلیون دلاری برگزاری انتخابات می‎نویسد که تمام این هزینه به دوش جامعه جهانی است و دولت افغانستان تاکنون بودجه خاصی در این زمینه ندارد.

افغانستان با اشاره به اینکه کشور از جزیره‌های قدرت تشکیل شده، افزوده است که پذیرش شکست و واگذاری آرام و بدون سر و صدای قدرت توسط حاکمان این جزیره‌ها امریست دشوار و بنابراین تا زمانی که فشار جامعه جهانی و حمایت قاطع سازمان ملل از نتیجه نهایی انتخابات نباشد، تن دادن رقیب‌ها به نتیجه نهایی دشوار است.

۸صبح با اشاره اعلام فهرست نهایی مراکز رای دهی توسط کمیسیون مستقل انتخابات افزوده که کمیسیون مستقل انتخابات باید به تمام رای‌دهندگان بباوراند که این‌بار هیچ نوع مرکز خیالی رای دهی ایجاد نخواهد شد. در انتخابات‌های پیشین، برخی از مراکز صرف در روی کاغذ فعال بود. روز انتخابات، در این مراکز صندوق‌ها به نفع نامزدان مشخص پر شد.

این روزنامه افزوده که تقلب سازمان‌یافته، انتخابات سال ۱۳۸۸ را بدنام ساخت. این امر سبب شد که بی‌باوری به انتخابات هم در جامعه افزایش یابد، ولی این‌بار کمیسیون باید برنامه‌اش را برای جلوگیری از یک تقلب سازمان‌یافته در انتخابات ریاست‌جمهوری، اعلام کند. هر نوع تقلب سازمان‌یافته در این دوره، کشور را وارد یک بحران سیاسی جدی خواهد کرد.

۸صبح نوشت، چانه‌زنی‌های سیاسی اخیر که ارگ نیز به نحوی در آن حضور دارد، نگرانی‌ها از وجود مراکز خیالی رای دهی را بیشتر کرده است. نگرانی این است که معامله‌ها و چانه‌زنی‌های پشت پرده، عملی شود. در صورت چنین چیزی نه تنها تمام تلاش‌های دموکراسی‌سازی یک دهه گذشته ‌به شدت آسیب خواهد دید، بلکه کشور را وارد فاز جدیدی از بحران سیاسی می‌کند.

این روزنامه افزوده که رئیس‌جمهور کرزی باید این‌بار مسوولیت تاریخی خود را درک کند. در انتخابات بی‌طرف بماند و به‌گونه‌ای عمل‌کند که میراث متفاوت از خود در تاریخ سیاسی کشور به‌جا بگذارد. مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی هم باید مسوولیت‌شان را درک کنند.

روزنامه ماندگار نیزدر سرمقاله خود نوشت: "هر بار که آقای کرزی ‌گفته که در انتخابات مداخله نمی‌کنم، به کرات ‌نوشتیم که آقای کرزی حتماً در انتخابات پیشِ رو مداخله می‌کند. حالا با نزدیک شدن انتخابات و قرار گرفتن در جریان مبارزات انتخاباتی، می‌بینیم که آقای کرزی تب‌ و تاب قومی و قبیله‌ای‌اش بالا گرفته و شب و روزش را صرف این می‌کند که چگونه قدرت را در انحصارِ خود و قبیله‌اش نگهدارد."

این روزنامه افزوده، در حالی که جامعۀ جوان افغانستان به امید رسیدن به فردای بهتر می‌روند، تا سرنوشت کشور و خودشان را با مشارکت در انتخابات تعیین کنند. رئیس‌جمهورشان را برگزینند. به این باور رسیده‌اند که افغانستان هم می‌رود تا به یک کشور قانون‌مند تبدیل شود که در آن رای افراد ارزش داشته باشد. در این برهه از زمان آقای کرزی حرکت‌های نا امیدکننده‌ای را روی دست گرفته است.

نویسنده ماندگار مدعی شده که نشست‌های خواب‌آلودۀ حامد کرزی در پس‌خانه‌های ارگ با سه تن از نامزدان مشخص، نشان می‌دهد که او به هیچ عنوان به دموکراسی و انتخابات باور ندارد.

روزنامه حرکت نیز نوشته است که بعد از چند ماه محافظه کاری، صدای اعتراض از درون ستادهای انتخاباتی بلند می‌شود که تیم ارگ(کاخ) ریاست جمهوری در تلاش است تا نامزدهای مشخص را وادار سازد که آنان از صحنه انتخابات به نفع نامزدهای مورد نظر تیم حاکم کنار رود.

این روزنامه نوشت ائتلاف نامزدها اساساً مشکلی ندارد، ولی وقتی همسویی‌ها براساس قوم و تبار باشد، عواقب خطرناکی دارد. این نوع تلاش ارگ در انتخابات نمایندگان مجلس، سه سال قبل نیز دیده شد که منجر به کاهش مشروعیت مجلس نمایندگان و تنش میان قوه اجرائی و قانون گذار در کشور شد.

حرکت در ادامه افزوده که تلاش ارگ برای اتحاد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، آسیب پذیریهای جدی را بوجود آورده‌ است که می‌توان به بی‌باوری و بی‌اعتمادی مردم نسبت به انتخابات، بالا رفتن حساسیت نامزدها به فرایند و نتیجه انتخابات و نپذیرفتن آن اشاره کرد.

این روزنامه با اشاره به اینکه نپذیرفتن نتیجه انتخابات می‌تواند برای کشور خطرناک باشد، افزوده که تیم حکومتی هنوز فرصت دارد که با زمینه سازی انتقال مسالمت آمیز قدرت سیاسی، در تاریخ افغانستان نام خود را با خط زرین بنویسد.

روزنامه سخن جدید نیز در سرمقاله خود نوشت که با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، امیدها و تهدیدهای موجود سایه سنگین تری بر این روند انداخته است و این موضوع از قضایا و رخدادهای جاری در کشور به شدت حس می‌شود.

نویسنده این روزنامه مدعی شده که احتمال دخالتها، گمانه‌ها و شایعات موجود مبنی بر زدوبندهای سیاسی جهت شکل گیری ائتلاف‌های سیاسی احساس می‌شود. نگرشهای قومی و نگرانی از کابرد نادرست گزینه تبار، طایفه و عقاید در روند انتخابات نگرانی را در افکار عامه مردم افغانستان ایجاد کرده‌است.

سخن جدید افزوده که امنیت نیز یکی از چالشهای دیگر انتخابات افغانستان است که باید توجه جدی در این زمینه صورت گیرد. عملکرد نیروهای امنیتی و کمیسیون انتخابات می‌تواند باعث شکل دهی انتخابات شفاف و عادلانه در کشور شود.

مطالب مرتبط