روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۱۱ حوت

Image caption در سال‌های اخیر فعالان حقوق زنان تلاش‌های گسترده‌ای به راه انداخته‌اند، اما روزنامه اطلاعات روز آنها را ناکافی می‌داند

خشونت با زنان، کارزارهای انتخاباتی و آتش‌بس طالبان پاکستانی با دولت این کشور، از موضوع‌های مورد بحث در مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

اطلاعات روز در سرمقاله خود گزارش اخیر وزارت امور زنان درباره خشونت با زنان را بررسی کرده و نوشته که راهکارهای دولت و نهادهای مدافع حقوق زنان در وضعیت کنونی "اثربخش نیستند"، چرا که به نظر نویسنده، این راهکارها محدود به چند شهر می‌شود و بقیه شهرها به‌ویژه مناطق روستایی را به درستی تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

این وزارت روز گذشته(شنبه، ۱۰ حوت/اسفند)، اعلام کرد که وضعیت زنان را در سال ۱۳۹۲ در ۳۲ ولایت افغانستان بررسی کرده و گزارش داد که در سراسر این کشور ۴ هزار و ۵۰۵ مورد خشونت علیه زنان ثبت شده و این وزارت قادر به دریافت گزارش خشونت‌ها در ولایت‌های پکتیکا در جنوب و نورستان در شرق نشده‌است.

این روزنامه همچنین افزوده که در مواردی تلاش‌ها در این زمینه حساسیت‌های بیشتری خلق کرده و در نتیجه منجر به خشونت‌های بیشتر علیه زنان و محدودیت در زندگی آنها شده است.

اطلاعات روز معتقد است که فرهنگ اجتماعی را نمی‌توان با رویکردهای "انقلابی" و "رادیکال" دگرگون کرد بلکه وضعیت اجتماعی را باید در نظر گرفت تا این تلاش‌ها منجر به "بازتولید خشونت" با زنان نشود.

روزنامه در ادامه نتیجه‌گیری خود از تلاش‌های دولت در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان را نوشته و افزوده که برخورد دولت با عاملان خشونت در "کوتاه‌مدت" می‌تواند اثربخش باشد و در نتیجه آن زنان خود را در چتر حمایتی دولت احساس خواهند کرد. اما این حمایت هم به نوشته اطلاعات روز، به حد کافی گسترده نیست و گاهی "فقدان" آن زنان را مجبور به قبول شرایط دشواری کرده است.

ماندگار در سرمقاله خود تاکید کرده که "هیچ چیز مهم‌تر از انتخابات وجود ندارد".

به نظر سرمقاله‌نویس این روزنامه، این‌که موضوع خروج نیروهای آمریکایی و امضای توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا موضوع "نظریه‌پردازی" آگاهان امور می‌شود و ذهن‌ها را به خود مشغول می‌کند، اهمیت کمتری نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ دارد.

Image caption 'فاصله طبقاتی'، روزنامه افغانستان

روزنامه تاکید کرده که بحث انتخابات و انتقال قدرت سیاسی در افغانستان نباید "مغفول" بماند، چرا که اگر این روند به صورت مسالمت‌آمیز برگزار نشود، همه پیشرفت‌ها، دستاوردها و آرامشی که در این سیزده سال به میان آمده، از دست خواهد رفت و کشور با "خطر" و "سراشیب سقوط" مواجه خواهد شد.

ماندگار از دولت انتقاد کرده که این روزها "مسایل حاشیه‌ای" را گرم کرده و انتخابات را تحت‌الشعاع آن قرار داده است.

به نوشته این روزنامه منتقد، موضوع امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا، "بازی با کارت قومی" و دعوت از طالبان برای مشارکت سیاسی و آزادی زندانیان آنها، در شمار همین "مسایل حاشیه‎ای" قرار می‌گیرد.

سرمقاله‌نویس در پایان هشدار داده که هر گونه بی‌توجهی به انتخابات از سوی دولت، مردم و نخبگان، سیاستمداران و جامعه جهانی می‌تواند افغانستان را به "نقطه‌ای کاملا بحرانی و غیرقابل بازگشت" بکشاند.

ماندگار افزوده که هنوز فرصت هست تا اهمیت موضوع درک و جلوی اتفاقات ناگوار احتمالی گرفته شود.

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود تاکید کرده که "نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به فکر تغییر در دسترخوان مردم باشند".

این روزنامه افزوده که در سال‌های گذشته رشد اقتصادی رو به بالا بوده و حالا یکی از نگرانی‌ها کاهش این رشد و همچنین مشکل فقر و بیکاری است.

به نوشته اصلاح، این روزها که نامزدهای انتخابات سرگرم کارزار انتخاباتی هستند، فعالان عرصه اقتصادی می‌خواهند بدانند که آنها برای پیشگیری از وقوع "بحران اقتصادی" راه حلی دارند یا خیر و چگونه می‌توانند به مردم اطمینان دهند که چنین بحرانی ایجاد نمی‌شود.

سرمقاله این روزنامه دولتی با اشاره به درخواست‌ اعضای اتاق تجارت و صنایع از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر اولویت دادن به رشد اقتصادی، نوشته که فقر و بیکاری از نگرانی‌های عمده بخشی از جامعه و توده‌های مردم است که نامزدها باید به آن پاسخ درخوری داشته باشند.

هشت صبح در مطلب اصلی خود به "نگرانی از آتش‌بس طالبان پاکستانی" با دولت این کشور پرداخته و نوشته که تجربه سال‌های گذشته و از جمله در زمان ریاست جمهوری پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین پاکستان، نشان داده که برقراری آتش بس میان طالبان پاکستانی و دولت این کشور، اثر منفی بر وضعیت در افغانستان گذاشته است.

Image caption روزنامه اطلاعات روز، یادنامه شانزده صفحه‌ای دیروز خود را به قسیم اخگر روزنامه‌نگار فقید اختصاص داد که آن را ضمیمه شماره امروز خود هم منتشر کرده

دیروز شاهدالدین شاهد سخنگوی طالبان پاکستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این گروه برای احیای مذاکرات صلح با دولت پاکستان، یک ماه آتش‌بس برقرارخواهد کرد.

او گفت که از پیکارجویان طالبان خواسته شده است که از هرگونه فعالیت نظامی در این یک ماه خودداری کنند.

براساس تحلیل هشت صبح، طالبان پاکستانی و افغان، براساس سیاست "هندمحور" ارتش پاکستان در قبال افغانستان به میدان آمده تا هر دو "در افغانستان بجنگند" و "موقعیت فرادستی" را برای پاکستان، به‌ویژه پس از سال ۲۰۱۴، سال خروج نظامیان بین‌المللی از افغانستانفراهم کنند، فراهم کنند.

به نظر روزنامه اما این وضعیت نه تنها افغانستان را بلکه پاکستان را هم ناامن کرده است.

پیشنهاد هشت صبح این است که پاکستان "سیاست هندمحور" را در قبال افغانستان کنار بگذارد و شورای رهبری گروه طالبان افغانستان موسوم به "شورای کویته" را وادار به گفتگو با دولت افغانستان کند، درغیر آن به تعبیر نویسنده، "صدور بحران به افغانستان، پاکستان را به گودال نابودی پرتاب می‌کند".

در مطبوعات افغانستان معمولاً ظهور و ادامه فعالیت گروه طالبان ناشی از سیاست ارتش پاکستان در قبال افغانستان دانسته می‌شود، اما مقام‌های پاکستانی همواره این اتهام را رد کرده‌اند.

در مقابل، پاکستانی‌ها گفته‌اند که طالبان، امنیت این کشور را از خاک افغانستان تهدید می‌کنند.